Η ολοκλήρωση του θεσμικού πλαισίου του Τουρισμού Υπαίθρου απασχόλησε την τελευταία συνάντηση του Διοικητικού Συμβουλίου του Συνδέσμου Αγροτουρισμού Ελλάδας με την αναπληρώτρια υπουργό Τουρισμού κ. Έλενα Κουντουρά, τον γ.γ. Δημοσίων Επενδύσεων- ΕΣΠΑ κ. Αλέξη Χαρίτση, τον διευθυντή του υπουργού κ. Γιώργου Σταθάκη, κ. Μιχάλη Νικολακάκη και τον σύμβουλο κ. Σπύρο Πασβαλίδη.
Οι συζητήσεις επικεντρώθηκαν στο θεσμικό πλαίσιο για τον Τουρισμό Υπαίθρου -Αγροτουρισμό, το οποίο είναι απαραίτητο να ολοκληρωθεί σύντομα στην Ελλάδα. Για το σκοπό αυτό όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του συλλόγου, όλοι οι αρμόδιοι θα συνεργαστούν στενά με τον ΣΕΑΓΕ, έτσι ώστε να κωδικοποιηθεί το επάγγελμα στο χώρο μας και να επιλυθούν χρονίζοντα προβλήματα του κλάδου μας.
Το ίδιο αφορά και στην εμπλοκή του ΣΕΑΓΕ στη διαδικασία προώθησης των δράσεων του ΕΣΠΑ που μας αφορούν, και κεντρικά αλλά και ανά Περιφέρειες.