Ενάμισι εκατομμύριο ευρώ για την αποκατάσταση των ζημιών που προκάλεσε η έντονη κακοκαιρία των τελευταίων εβδομάδων στο Νομό, αποφάσισαν να ζητήσουν από το αρμόδιο υπουργείο Εσωτερικών οι πέντε δήμαρχοι του Νομού.
Οι δήμαρχοι συναντήθηκαν χθες στο Δημαρχείο Ρεθύμνου, όπου συζήτησαν διεξοδικά τα σοβαρά προβλήματα που δημιουργήθηκαν σε δημοτικούς και αγροτικούς δρόμους και στα αρδευτικά δίκτυα από τα πρόσφατα καιρικά φαινόμενα που έπληξαν το νησί.
Μέσα σε κλίμα συνεργασίας κατέληξαν στο κοινό αίτημα για διεκδίκηση της απαιτούμενης χρηματοδότησης από το κράτος. Όπως υποστήριξαν το ποσό του 1.5 εκατ. ευρώ σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό για την πλήρη αποκατάσταση του οδοστρώματος των περιοχών τους, ωστόσο όπως είπαν μπορεί να συμβάλλει αποτελεσματικά στην αντιμετώπιση των σοβαρών τουλάχιστον προβλημάτων των συγκοινωνιακών δικτύων.
Παράλληλα, οι δήμαρχοι τονίζουν ότι η πρωτοβουλία αυτή γίνεται με τις ενέργειες του περιφερειάρχη Κρήτης, ο οποίος ήδη διεκδικεί χρήματα για το εθνικό και επαρχιακό δίκτυο του νησιού, αλλά και για έργα υποδομών του Νομού, όπως είναι αυτό του λιμανιού του Ρεθύμνου, το οποίο επίσης χρήζει άμεσων παρεμβάσεων για να μπορέσει η ευρύτερη περιοχή να θωρακιστεί με ασφάλεια.
Υπενθυμίζεται πως ο δήμαρχος Αμαρίου είχε ήδη αποστείλει σχετική επιστολή με τις τεράστιες καταστροφές που προκάλεσε στην περιοχή η κακοκαιρία, ενώ η κατάσταση δεν είναι καλύτερη στους Δήμους Αγίου Βασιλείου, Μυλοποτάμου, Ανωγείων και Ρεθύμνου όπως αυτή καταγράφηκε μόλις υποχώρησαν τα έντονα καιρικά φαινόμενα.
Τα πενιχρά οικονομικά των Δήμων δεν τους επιτρέπουν να προχωρήσουν με ιδίους πόρους στην αποκατάσταση των ζημιών γι’ αυτό και εξαρχής ήρθαν σε επαφή με τον περιφερειάρχη Κρήτης, ζητώντας την παρέμβασή του. Η κρατική επιχορήγηση αποτελεί μονόδρομο για τους αυτοδιοικητικούς που ευελπιστούν να μπορέσουν να εξασφαλίσουν το ποσό αυτό, που είναι όπως υποστηρίζουν, άκρως απαραίτητο τουλάχιστον για να επουλώσουν τις σοβαρές ζημιές που υπέστησαν οι περιοχές τους.