Τη χρηματοδότηση του έργου κατασκευής του Σταθμού Μεταφόρτωσης στην περιοχή Τρία Μοναστήρια στο Βρύσσινα Ρέθυμνου, αναμένει ο δήμος Ρεθύμνου, προκειμένου να υλοποιήσει τη πρώτη φάση που αφορά στο Τοπικό Σχέδιο Διαχείρισης Απορριμμάτων, όπως αυτό προβλέπεται στο περιφερειακό και εθνικό σχεδιασμό.
Η μελέτη που εκπονήθηκε από το δήμο Ρεθύμνου, κατατέθηκε στο τέλος του χρόνου στον αρμόδιο φορέα του νησιού, τον ΕΣΔΑΚ, ο οποίος με την σειρά του υπέβαλλε το φάκελο στο αρμόδιο υπουργείο περιβάλλοντος, διεκδικώντας χρηματοδότηση συνολικού ύψους 2.2 εκ ευρώ από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ΕΠΠΕΡΑΑ.
Παράλληλα, μηχανικοί του δήμου ξεκινούν τις διαδικασίες για την μελέτη που αφορά στο δεύτερο σκέλος του σχεδίου διαχείρισης απορριμμάτων, αυτό που αφορά τα πράσινα σημεία.
Υπενθυμίζεται, ότι για τον Δήμο Ρεθύμνου, το τοπικό σχέδιο διαχείρισης προβλέπει επί της ουσίας τρία μεγάλα έργα: α) Ένα Σταθμό Μεταφόρτωσης, ο οποίος βάσει του ΓΠΣ έχει χωροθετηθεί σε οικοπεδικό χώρο 4,5 στρεμμάτων του Δήμου στην περιοχή Τρία Μοναστήρια, δίπλα από το δημοτικό Νεκροταφείο, όπου εκεί θα μεταφέρονται αρχικά τα απορρίμματα και θα συμπιέζονται για να οδηγούνται στη συνέχεια στο ΧΥΤΑ, β) «Πράσινα» σημεία –2 μεγάλα και 8 μικρά– στα οποία θα γίνεται διαχωρισμός των απορριμμάτων και γ) διαλογή στην πηγή, δηλαδή διαχωρισμός όλων των απορριμμάτων ανά κατηγορία, έτσι ώστε να μειώνεται ο όγκος των σύμμεικτων, που θα καταλήγουν στο ΧΥΤΑ.
Σύμφωνα με τον αντιδήμαρχο καθαριότητας Δημήτρη Λελεδάκη, ο σταθμός μεταφόρτωσης θα λύσει πολλά προβλήματα στην υπηρεσία καθαριότητας, αλλά κυρίως θα συμβάλλει ουσιαστικά στην προστασία του περιβάλλοντος.«Εμείς έχουμε καταθέσει στον ΕΣΔΑΚ την μελέτη για την δημιουργία Σταθμού Μεταφόρτωσης στα Τρία Μοναστήρια και ήδη ο φάκελος έχει υποβληθεί στο υπουργείο, προκειμένου να εγκριθούν τα χρήματα, για την υλοποίηση του έργου. Ο σταθμός αποτελεί μεγάλη αναγκαιότητα, καθώς η δημιουργία του, θα έχει πολλαπλά οικονομικά, αλλά και περιβαλλοντικά οφέλη, για το δήμο μας. Μέχρι σήμερα περίπου 15 απορριμματοφόρα φτάνουν στο ΧΥΤΑ Αμαρίου, περνούν από οικισμούς με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την όχληση και την περιβαλλοντική επιβάρυνση που δημιουργείται. Με τη λειτουργία του σταθμού θα γίνεται μεταφόρτωση των απορριμμάτων. Το απορριμματοφόρο θα πηγαίνει στα Τρία Μοναστήρια, θα ξεφορτώνει σε ένα κοντέινερ που θα τα συμπιέζει και με κλειστού τύπου φορτηγό θα μεταφέρονται τα απορρίμματα στο ΧΥΤΑ. Πλέον όχι με 15 φορτηγά, αλλά με 3 – 4. Άρα κερδίζουμε και οδηγούς και καύσιμα και φθορές, και το κυριότερο μειώνεται η ρύπανση στο περιβάλλον. Ο σταθμός αυτός θα εξυπηρετεί και τον Δήμο Αγίου Βασιλείου, αφού θα περιορίσει σημαντικά τα δρομολόγια των απορριμματοφόρων του.
Επίσης, στο τοπικό σχέδιο προβλέπονται «πράσινα» σημεία, που θα είναι σταθμοί, όπου θα αφήνουν οι πολίτες τα απορρίμματά τους, όμως θα είναι διαχωρισμένα. Με βάση τη μελέτη της Περιφέρειας προβλέπονται δυο μεγάλα «πράσινα» σημεία και οχτώ μικρά. Τα δυο μεγάλα πρέπει να είναι πάνω από 4 στρέμματα και τα οχτώ μικρά θα πρέπει ναι είναι από 200 – 800 τ.μ. και στα σημεία αυτά θα γίνεται πλέον οργανωμένα η εναπόθεση μπαζών, κλαδιών, ηλεκτρικών συσκευών. Έτσι δεν θα έχουμε το φαινόμενο που παρατηρείται σήμερα, όπου ο καθένας πετάει όπου θέλει το καθετί.
Επίσης, διαλογή στην πηγή, δηλαδή να πηγαίνουν όσο το δυνατόν λιγότερα απορρίμματα στο ΧΥΤΑ. Αυτό προσπαθούμε ήδη να το κάνουμε με την ανακύκλωση, με δεδομένο ότι το υπουργείο έχει θέσει ως στόχο έως το 2020 να περιοριστούν στο δυνατό μεγαλύτερο βαθμό τα σύμμεικτα απορρίμματα που καταλήγουν στου ΧΥΤΑ», ανέφερε ο κ. Λελεδάκης.
Άγνωστο τι θα γίνει με τους 50 συμβασιούχους
Εν τω μεταξύ, άγνωστο παραμένει το μέλλον των πενήντα συμβασιούχων εργαζομένων του Δήμου Ρεθύμνου, των οποίων η σύμβαση έχει πάρει νέα παράταση έως το τέλος του 2017. Ωστόσο, όπως λέει ο κ Λελεδάκης, υπάρχει νόμος, ο οποίος αναφέρει ότι δεν είναι εφικτή η ανανέωση των συμβάσεων, όταν αυτές ξεπερνούν το 24μηνο. Για τους συμβασιούχους καθαριότητας του δήμου, το διάστημα αυτό λήγει τον Ιούνιο, γεγονός που δημιουργεί τεράστια ανησυχία στην υπηρεσία, η οποία φοβάται μήπως στην καρδία της τουριστικής περιόδου, απογυμνωθεί από ανθρώπινο δυναμικό. Όπως ανέφερε «Η σύμβαση των εργαζομένων έληγε το Μάρτιο του 2016, με νόμο δόθηκε παράταση μέχρι τις 31-12-2016 και στην συνέχεια με υπουργική απόφαση, αυτή παρατάθηκε ως το τέλος του 2017. Υπάρχει όμως ένα νομικό πρόβλημα, καθώς υπάρχει νόμος, ότι δεν μπορεί να ανανεωθεί σύμβαση για παραπάνω από 24 μήνες. Το 24μηνο για τους δικούς μας εργαζομένους, λήγει τον Ιούνιο και δεν θέλω καν να διανοηθώ ότι μεσούσης της τουριστικής περιόδου, θα απολυθούν οι εργαζόμενοι. Περιμένουμε τις σχετικές διευκρινίσεις από το αρμόδιο υπουργείο».