Έκρηξη σημειώθηκε το πρωί της Κυριακής σε στεγασμένο χώρο του ΧΥΤΑ Αμαρίου, όπου βρίσκεται ο ηλεκτρολογικός πίνακας των εγκαταστάσεων. Η ένταση του ωστικού κύματος από την έκρηξη ήταν τέτοια που προκάλεσε μεγάλες ζημιές στο εσωτερικό του μικρού κτιρίου των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων, γκρεμίστηκε ένα τμήμα τοιχοποιίας εξωτερικά του κτίσματος και, το κυριότερο, τραυματίστηκε στο πρόσωπο 55χρονος υπάλληλος του ΧΥΤΑ, χειριστής μηχανημάτων, που εκείνη τη στιγμή βρισκόταν στον χώρο.
Ο 55χρονος μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο, όπου και παραμένει για νοσηλεία, χωρίς ωστόσο τα τραύματα του να είναι τόσο σοβαρά. Αν ληφθούν υπ’ όψιν πάντως οι ζημιές που προκλήθηκαν στο οίκημα, ο υπάλληλος στάθηκε τυχερός μέσα στην ατυχία του, αφού θα μπορούσε να έχει τραυματιστεί πολύ σοβαρότερα.
Το περιστατικό σημειώθηκε στις 9 περίπου το πρωί κι ενώ ο 55χρονος ήταν μόνος του στο οίκημα. Σύμφωνα με πληροφορίες η έκρηξη έγινε όταν ο υπάλληλος μπήκε στο δωμάτιο που βρίσκεται ο τεράστιος ηλεκτρολογικός πίνακας και επιχείρησε να θέσει σε λειτουργία τον διακόπτη, χάρη στον οποίο σε περίπτωση διακοπής της ηλεκτροδότησης από τη ΔΕΗ, ενεργοποιείται η γεννήτρια.
Επί τόπου μετέβη κλιμάκιο της ΔΕΗ κι έκοψε το ηλεκτρικό ρεύμα ώστε να αποφευχθεί μεγαλύτερο πρόβλημα.
Τα αίτια της έκρηξης προς το παρόν είναι άγνωστα. Η Αστυνομία που μετέβη άμεσα στον χώρο και πραγματοποίησε αυτοψία, αποκλείει την περίπτωση εγκληματικής ενέργειας. Πέραν αυτού δεν μπορεί να δώσει απάντηση για την αιτία του συμβάντος. Ήδη από την Αστυνομική Διεύθυνση ορίστηκαν δυο πραγματογνώμονες-ηλεκτρολόγοι οι οποίοι θα διερευνήσουν τα αίτια της έκρηξης και θα συντάξουν σχετικό πόρισμα που θα το παραδώσουν στην αστυνομική αρχή που έχει επιληφθεί της υπόθεσης.
Σύμφωνα με τον Αστυνομικό Διευθυντή Αντώνη Ρουτζάκη, από τους πραγματογνώμονες ζητήθηκε να παραδώσουν το πόρισμα τους το πρωί της Τετάρτης, ώστε και η υπηρεσία να σχηματίσει εικόνα για το περιστατικό, αρνούμενος να σχολιάσει τις πληροφορίες που κάνουν λόγο για διαρροή μεθανίου ή βιοαερίου από παρακείμενο στον χώρο του ηλεκτρολογικού πίνακα φρεάτιο βιοαερίου εξ αιτίας του οποίου προκλήθηκε η έκρηξη, καθώς όπως ανέφερε δεν υπάρχει ακόμα πραγματογνωμοσύνη από τους ειδικούς ώστε να μπορεί να μιλήσει κάποιος για τα αίτια.
Να σημειωθεί ότι βιοαέριο παράγεται σε όλους τους ΧΥΤΑ. Το βιοαέριο αποτελείται κυρίως από μεθάνιο (σε ποσοστό από 55-65%) και διοξείδιο του άνθρακα (σε ποσοστό από 35-45%) και χρειάζονται ειδικά μέτρα προστασίας καθώς πολλές φορές αρκεί ένας μικρός σπινθηρισμός ή ένα τσιγάρο για να προκληθεί έκρηξη. Παράλληλα απαιτείται τακτική μέτρηση όλων των αερίων που παράγονται σε χώρους εναπόθεσης απορριμμάτων.
Σύμφωνα με τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Κοινοτική Οδηγία, 1999/31/ΕΚ), ο έλεγχος και η παρακολούθηση του παραγόμενου βιοαερίου πρέπει να περιλαμβάνει τη μέτρηση ανά τακτά χρονικά διαστήματα (ανά μήνα) των εκπομπών αέριων ρύπων όπως: μεθάνιο, διοξείδιο του άνθρακα, οξυγόνο, υδρόθειο, υδρογόνο.
Για συγκέντρωση μεθανίου στο κτίριο, χωρίς να λαμβάνονται τα απαιτούμενα μέτρα προφύλαξης, κάνει λόγο με ανακοίνωση της η γραμματεία ΠΑΜΕ Ρεθύμνου. Αναλυτικά το περιεχόμενο της ανακοίνωσης έχει ως εξής:
«Το εργατικό «ατύχημα» χθες το πρωί στο ΧΥΤΑ Αμαρίου, που μόνο από τύχη δεν είχε τραγική κατάληξη, δεν είναι αποτέλεσμα της «κακιάς στιγμής», αλλά της παραμέλησης των αναγκαίων μέσων προστασίας της υγείας και της ζωής των εργαζομένων, στους τόπους δουλειάς.
Η ισχυρή έκρηξη ήταν, όπως όλα δείχνουν, αποτέλεσμα της μεγάλης συγκέντρωσης μεθανίου στο κτίριο των χειριστών, το οποίο δεν ήταν εξοπλισμένο με τον απαραίτητο ανιχνευτή του ιδιαίτερα εύφλεκτου και επικίνδυνου αυτού αερίου, που σε μεγάλες ποσότητες παράγεται στους χώρους απόθεσης των σκουπιδιών.
Αν και αποφεύχθηκαν τα τραγικότερα, οι ευθύνες της διοίκησης της ΑΜΑΡΙ ΑΕ και του Δήμου, που την ελέγχει είναι πολύ σοβαρές.
Ακόμη μεγαλύτερες είναι οι ευθύνες των κυβερνήσεων και των ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ. Η τελευταία μάλιστα, ενώ γνωρίζει τη συστηματική καταστρατήγηση των καθιερωμένων μέτρων ασφαλείας, με πολύ πρόσφατο νόμο ψήφισε την ουσιαστική κατάργηση των προαπαιτουμένων ελέγχων για την αδειοδότηση επιχειρήσεων!!! Στο λίγο διάστημα που μεσολάβησε είναι το δεύτερο περιστατικό, που γίνεται γνωστό, μετά το ακόμη πιο τραγικό με την έκρηξη σε κατάστημα στην Αθήνα. Φαίνεται καθαρά πως στην πράξη ακόμη και την ασφάλεια και τη ζωή των εργαζομένων τη βάζουν σε δεύτερη μοίρα μπροστά στην κερδοφορία και ανταγωνιστικότητα.
Ειδικά γύρω από τη διαχείριση των σκουπιδιών περισσεύουν οι πανηγυρισμοί, οι ημερίδες για λύσεις «καινοτόμες», πρωτοποριακές, «πράσινες», που όμως όλες έχουν ένα κοινό παρονομαστή. Την κερδοσκοπική εκμετάλλευση και των δυσβάσταχτων ανταποδοτικών τελών, που έχουν επιβληθεί στα λαϊκά στρώματα και της σκληρής δουλειάς των εργαζομένων στον τομέα αυτό. Όσο αυτός θα είναι ο προσανατολισμός και τα πιο υποτυπώδη μέτρα προστασίας της υγείας, της ζωής των εργαζομένων και του περιβάλλοντος θα μένουν στο περιθώριο.
Σοβαρές ευθύνες έχουν οι πλειοψηφίες του κυβερνητικού εργοδοτικού συνδικαλισμού στον χώρο των ΟΤΑ, που παρά την επιμονή των δυνάμεων του ΠΑΜΕ, αρνούνται να γράψουν τους εργαζόμενους των δημοτικών επιχειρήσεων ΝΠΙΔ στη δύναμή τους, αφήνοντάς τους εκτεθειμένους ακόμη και στα πιο στοιχειώδη δικαιώματά τους. Οι αιτήσεις εγγραφής των εργαζομένων του ΧΥΤΑ μήνες τώρα απορρίπτονται από την πλειοψηφία του ΔΣ.
Η γραμματεία Ρεθύμνου του ΠΑΜΕ εκφράζει την συμπαράσταση και τις ευχές της για γρήγορη ανάρρωση στον συνάδελφο, που νοσηλεύεται.
Καλεί όλα τα εργατικά σωματεία να εντείνουν τις προσπάθειές τους για την απαρέγκλιτη εφαρμογή των μέτρων υγιεινής και ασφάλειας σε όλους τους τόπους δουλειάς.
Να απαιτούν τα ίδια συστηματικούς περιοδικούς ελέγχους σε όλους τους τόπους δουλειάς».