Ποιοτικό και αναβαθμισμένο τουριστικό προϊόν, επιμήκυνση της τουριστικής περιόδου, ανάπτυξη των εναλλακτικών μορφών του τριτογενή τομέα και «όχι» στην κυριαρχία των all inclusive με ταυτόχρονη προστασία των παραθαλάσσιων περιοχών από την άναρχη δόμηση, ζητά η Περιφέρεια Κρήτης στην πρότασή της για το ειδικό χωροταξικό σχέδιο του τουρισμού που έχει τεθεί σε διαβούλευση από το αρμόδιο υπουργείο.
Ένα σχέδιο το οποίο εμπεριέχει λάθη, ελλείψεις και παραλείψεις οι οποίες επισημάνθηκαν στην διάρκεια της χθεσινής συνεδρίασης του περιφερειακού συμβουλίου, με μοναδικό θέμα συζήτησης το σχέδιο του ειδικού χωροταξικού για τον τουρισμό από τους περιφερειακούς συμβούλους, τους δημάρχους και τους βουλευτές που συμμετείχαν.
Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στο γεγονός ότι στο σχέδιο προβλέπεται το σύνολο των παραθαλάσσιων περιοχών της Κρήτης, να ομαδοποιείται σε δύο μόνο κατηγορίες (αναπτυσσόμενες – αναπτυγμένες), ενώ η κατηγορία «εναλλακτικού τουρισμού» έχει χωροθετηθεί μόνο στους ορεινούς όγκους, ενώ στην εισήγησή του ο αρμόδιος αντιπεριφερειάχης περιβάλλοντος σημείωσε την χωροθέτηση οργανωμένων κατασκηνώσεων (camping) παντού, ακόμη και στις «αναπτυγμένες» (προώθηση δημιουργίας ξενοδοχειακών καταλυμάτων τεσσάρων και πέντε αστέρων) που προκαλούν, όπως ανέφερε, το αντίθετο από το επιδιωκόμενο επιθυμητό αποτέλεσμα του ποιοτικού τουρισμού.
Η εισήγηση του αρμόδιου αντιπεριφερειάρχη αλλά και οι παρατηρήσεις που έγιναν από τους φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης, συμπεριλαμβάνονται στην πρόταση της Περιφέρειας Κρήτης που θα σταλεί στο αρμόδιο υπουργείο, με την ελπίδα οι προτάσεις αυτές να γίνουν δεκτές και το νησί να μπορεί να αποκτήσει νέες προοπτικές στον τουριστικό τομέα, ο οποίος αποτελεί βασικό πυλώνα ανάπτυξης για όλους τους Νομούς του.
ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΕ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
Διορθώσεις στο ειδικό τουριστικό χωροταξικό ζητά η Κρήτη
• «Όχι» στην άναρχη δόμηση των παραθαλάσσιων περιοχών, λέει το νησί
Λάθη και παραλείψεις καταγράφονται στο νέο χάρτη του σχεδίου αναθεώρησης του ειδικού πλαισίου Χωροταξικού σχεδιασμού και αειφόρου ανάπτυξης που έχει τεθεί σε διαβούλευση από το αρμόδιο υπουργείο.
Στη διάρκεια της χθεσινής συνεδρίασης του περιφερειακού συμβουλίου Ρεθύμνου, με μοναδικό θέμα το ειδικό χωροταξικό για τον τουρισμό επισημάνθηκαν οι ελλείψεις και τα κακώς κείμενα, προκειμένου να σταλούν τεκμηριωμένα αρμοδίως για την διαμόρφωση του τελικού σχεδίου.
Η Περιφέρεια Κρήτης επιθυμεί ένα νέο μοντέλο για το τουριστικό της προϊόν. Ένα μοντέλο που να βασίζεται στην ποιότητα, στην επιμήκυνση της τουριστικής περιόδου, στην ανάπτυξη των εναλλακτικών μορφών του τριτογενή τομέα. Ο περιορισμός των all inclusive με ταυτόχρονη προστασία των παραθαλάσσιων περιοχών από την άναρχη δόμηση, είναι προαπαιτούμενα για την Περιφέρεια Κρήτης.
Σημειώνεται ότι η περιοχή της Αγίας Γαλήνης τελικά περιλαμβάνεται στο σχέδιο του ειδικού χωροταξικού για τον τουρισμό στη λίστα με τις αναπτυσσόμενες περιοχές.
«Θέλουμε να χωροθετηθεί εναλλακτικός και ποιοτικός τουρισμός με ταυτόχρονο περιορισμό το δυνατόν περισσότερο του all inclusive. Η τοπική αυτοδιοίκηση θα πρέπει να είναι ουσιαστικός συνομιλητής, είτε είναι πρώτου είτε δεύτερου βαθμού, γιατί το θέμα αυτό που αφορά την ανάπτυξη του τόπου. Η Κρητη αναζητά έναν ποιοτικότερο και αναβαθμισμένο τουρισμό με εναλλακτικές μορφές και όχι επισκέπτες τριών μηνών, ενώ επιδιώκει να περιορίσει το all inclusive», ανέφερε σε σχετικές δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.» η αντιπερφερειάρχης Ρεθύμνου Μαίρη Λιονή.
Από την πλευρά του ο αρμόδιος αντιπεριφερειάρχης περιβάλλοντος Νικος Καλογερής στην εισήγησή του έκανε παρατηρήσεις σημειώνοντας μεταξύ άλλων: «Εκτιμούνται λανθασμένοι χαρακτηρισμοί κατηγοριοποίησης σε προφανείς περιπτώσεις για την Κρήτη τουλάχιστον (πχ για την Αγ. Μαρίνα Χανίων προτείνεται ο χαρακτηρισμός «αναπτυσσόμενη περιοχή» ενώ με το υφιστάμενο πλαίσιο ήταν χαρακτηρισμένη σαν «αναπτυγμένη», και η περιοχή Ακρωτηρίου Χανίων προτείνεται σαν «αναπτυγμένη» ενώ στον θεσμοθετημένο χάρτη χαρακτηρίζεται σαν «αναπτυσσόμενη τουριστικά με περιθώρια ανάπτυξης εναλλακτικού τουρισμού» όπως είναι και στην πραγματικότητα). Θεωρούμε επίσης σημαντικό το να καθοριστούν πολιτικές αντικινήτρων, με σκοπό την αποθάρρυνση της ακόμα μεγαλύτερης γενίκευσης του συστήματος all inclusive. Θα πρέπει να υπάρξει σαφής αναφορά σχετική με το αν θα υπάρχουν και ποια θα είναι εκείνα τα χρηματοδοτικά προγράμματα που απαιτούνται στη νέα προγραμματική περίοδο 2014 – 2020 με στόχο τη δημιουργία και αναβάθμιση του τουριστικού προϊόντος.
Παρατηρείται ότι το σύνολο των παραθαλάσσιων περιοχών της Κρήτης ομαδοποιείται σε δύο μόνο κατηγορίες (αναπτυσσόμενες – αναπτυγμένες), ενώ η κατηγορία «αναπτυσσόμενη τουριστικά με περιθώρια ανάπτυξης εναλλακτικού τουρισμού» έχει χωροθετηθεί μόνο στους ορεινούς όγκους, τροποποιώντας τον θεσμοθετημένο χάρτη, ο οποίος περιελάμβανε πολλές παραθαλάσσιες περιοχές με δυνατότητα εναλλακτικού τουρισμού, ένα μοντέλο το οποίο θα ταίριαζε και σε άλλες περιοχές της Κρήτης και όχι μόνο στις ορεινές. Παρά το γεγονός ότι δεν φαίνεται να απαγορεύεται από το προτεινόμενο Σχέδιο αυτή η κατηγοριοποίηση στις παραθαλάσσιες περιοχές, θεωρούμε ότι θα πρέπει να αναφέρεται ρητά η δυνατότητα ανάπτυξης αυτής της μορφής τουρισμού εφόσον φυσικά υπακούει στους περιορισμούς και τις δεσμεύσεις που υπαγορεύει το Σχέδιο σε αυτές τις περιοχές (π.χ. αρτιότητα)».Σε ανακοίνωσή της η ανεξάρτητη Περιφερειακή κίνηση πολιτών «Μία Κρήτης -περιβάλλον –άνθρωπος» εκφράζει την διαφωνία της με το χωροταξικό και χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων τονίζει: «η ΜΙΑ ΚΡΗΤΗ δεν συμφωνεί με το «Ειδικό Πλαίσιο Χωροταξικού Σχεδιασμού για τον Τουρισμό» και κατ’ επέκταση ούτε με την ΣΜΠΕ που το στηρίζει. Σε συνδυασμό μάλιστα με το νομοσχέδιο «Απλούστευση διαδικασιών για την ενίσχυση της τουριστικής επιχειρηματικότητας» ανοίγει ο δρόμος για την μαζική δόμηση κατοικιών σε μικρά νησιά, σε ορεινές περιοχές, σε προστατευόμενες περιοχές, σε αρχαιολογικούς χώρους. Υπό το πρόσχημα της τουριστικής ανάπτυξης μετατρέπεται ο τουρισμός σε κτηματομεσιτική δραστηριότητα αναπαράγοντας το αποτυχημένο πρότυπο άλλων χώρων. Στην πραγματικότητα προωθείται η καταστροφή της φύσης η οποία αποτελεί το βασικό τουριστικό πλεονέκτημα της χώρας. Κόβουμε δηλαδή το χέρι που μας ταΐζει».
Η εισήγηση του αρμόδιου αντιπεριφερειάρχη αλλά και οι παρατηρήσεις που έγιναν από τους φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης συμπεριλαμβάνονται στην πρόταση της περιφέρειας Κρήτης που θα σταλεί στο αρμόδιο υπουργείο με την ελπίδα οι προτάσεις αυτές να γίνουν δεκτές και το νησί να μπορεί να αποκτήσει νέες προοπτικές στον τουριστικό τομέα, ο οποίος αποτελεί βασικό πυλώνα ανάπτυξης για όλους τους νομούς του.