Έμπρακτα στηρίζει ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου τη διοργάνωση του αγώνα ορειβατικού σκι «Pierra Creta» και στο πλαίσιο αυτό έχει προγραμματίσει δύο δράσεις για το προσεχές Σαββατοκύριακο 4-5 Μαρτίου.
Αρχικά το Σάββατο (4/3) θα πραγματοποιηθεί διανυκτέρευση στο καταφύγιο «Τουμπωτός Πρίνος» και την Κυριακή (5/3) ανάβαση στην κορυφή Τίμιος Σταυρός, η οποία αποτελεί τμήμα της διαδρομής των αθλητών. Β.Δ. 4, αρχηγός Μιχάλης Τζανουδάκης (τηλ. 6974766068).
Επίσης, την Κυριακή (5/3) είναι προγραμματισμένη ημερήσια διαδρομή στο Λάκκο του Μυγερού, όπου θα είναι η βάση της διοργάνωσης και το σημείο τερματισμού. Β.Δ. 1, αρχηγός Βασίλης Μανουσάκης (τηλ. 6946792734).