Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Τον Τρύφωνα Λαζαρίδη από τον Ρεθυμνιακό και τον Δημήτρη Γιαπεντζάκη από τα Λιβάδια ανακοίνωσε η Επισκοπή χθες το μεσημέρι. Οι δύο ποδοσφαιριστές περνούν την «κερκόπορτα» του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» αντιλαμβανόμενοι τις υποχρεώσεις που έχουν για πρωταθλητισμό. Η Επισκοπή άλλωστε, δεν έχει κρύψει ποτέ στα δύο αυτά καλοκαίρια που αγωνίζεται σε τοπικές κατηγορίες ότι, σκοπός της είναι ο τίτλος και η άνοδος στη Γ’ Εθνική.
Οι δυο τους λοιπόν ανακοινώθηκαν και επισήμως από το γραφείο τύπου της ομάδας και περιμένουν με τη σειρά τους να ξεκινήσει η προετοιμασία, την Τετάρτη 26 Ιουλίου…
Η ανακοίνωση για τον Λαζαρίδη
«Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή, Τρύφωνα Λαζαρίδη.
Ο Τρύφωνας Λαζαρίδης γεννήθηκε στις 8/2/90 έχει ύψος 1.73μ. και αγωνίζεται σ’ όλες τις θέσεις της άμυνας αλλά και ως αμυντικός χαφ.
Ποδόσφαιρο ξεκίνησε να παίζει στον Αστέρα, έπειτα (2006) πήγε στον Κεραυνό και μετά πέρασε από την ΕΑΠ (πρωταθλητής Α’ τοπικού), τον Αστέρα Ρεθύμνου (Γ’ Εθνική), την Παναχαϊκή (Γ’ Εθνική), τον Αίαντα Σαλαμίνας (Γ’ Εθνική), τον Ρεθυμνιακό (Δ’ Εθνική), τον Ρεθυμνιακό (Α’ τοπικό), το Σπήλι (Α’ Τοπικό). Πέρυσι έκανε προετοιμασία με την ομάδα μας αλλά αγωνίστηκε καθ’ όλη τη χρονιά στον Ρεθυμνιακό.
Ο σύλλογός μας τον καλωσορίζει και του εύχεται πολλές επιτυχίες σε ομαδικό και προσωπικό επίπεδο».
Τρ. Λαζαρίδης: «Δυνατοί κι όλα τα υπόλοιπα είναι στο χέρι μας»
Ο Τρύφωνας Λαζαρίδης ανέφερε μετά τη συμφωνία: «Αυτό που προέχει είναι η υγεία. Αν είμαστε δυνατοί, τα υπόλοιπα είναι στο χέρι μας. Ευχαριστώ τον πρόεδρο και τον προπονητή που με επέλεξαν. Θα καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια να φτιάξουμε μια πολύ δυνατή ομάδα για να φτάσουμε στο στόχο μας, το πρωτάθλημα».
Η ανακοίνωση για τον Γιαπεντζάκη
«Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την απόκτηση του Δημήτρη Γιαπεντζάκη. Πρόκειται για έναν παίκτη που αγωνίζεται τόσο ως στόπερ όσο και σαν αμυντικός χαφ. Έχει γεννηθεί στις 23/11/1993 και το ύψος του είναι 1.86μ.
Ο Γιαπεντζάκης ξεκίνησε στις ακαδημίες του Εργοτέλη, έπειτα αγωνίστηκε στον Ηρόδοτο (Γ’ Εθνική) και από ‘κει στη Μινωϊκή. Ακολούθως επέστρεψε στον Ηρόδοτο, ενώ πέρυσι δοκίμασε στην πρώτη του χρονιά στο Ρέθυμνο στην ομάδα των Λιβαδίων.
Ο σύλλογός μας του εύχεται καλή σεζόν με υγεία με πολλές προσωπικές και ομαδικές επιτυχίες».
Δ. Γιαπεντζάκης: «Χαρά και τιμή μου»
Και ο Δημήτρης Γιαπεντζάκης, μετά την υπογραφή του στην ομάδα μας, ανέφερε χαρακτηριστικά: «Είναι μεγάλη τιμή και χαρά που η οικογένεια της Επισκοπής με δέχεται. Θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να φανώ αντάξιος των προσδοκιών ώστε να φτάσουμε στο σκοπό που έχει θέσει ο νέος μου σύλλογος».
Δύο διαφορετικές περιπτώσεις
Ο Λαζαρίδης αποτελούσε και πέρυσι τέτοια εποχή μια από τις μεταγραφές της Επισκοπής αλλά τότε δεν είχε καταφέρει να συγκαταλεχθεί στους βασικούς «11» του Χρήστου Βασιλείου. Θεώρησε σωστό να μιλήσει με τη διοίκηση, να της εκφράσει ότι στόχος του είναι να αγωνίζεται και αναχώρησε για τον Ρεθυμνιακό.
Ο «Πόντιος» απ’ όπου άλλωστε είναι και η καταγωγή του, προέρχεται από μία πολύ καλή χρονιά. Στην Επισκοπή το εκτίμησαν και τον επανέφεραν. Μάλιστα επειδή είναι πολυσύνθετος ποδοσφαιριστής μπορεί να δώσει λύσεις τόσο αγωνιζόμενος ως δεξιός όσο και ως αριστερός μπακ αλλά και σαν αμυντικό χαφ. Πέρυσι σε κάποια φιλικά παιγνίδια, ο Χρήστος Βασιλείου τον είχε δοκιμάσει ακόμα σαν στόπερ.
Η περίπτωση του Γιαπεντζάκη είναι ιδιάζουσα. Πέρυσι ξεχώριζε σαν τη μύγα μες στο γάλα στα Λιβάδια (μαζί με το νεαρό Κωστάκη) αγωνιζόμενος, κυρίως σαν στόπερ αλλά και σαν αμυντικό χαφ. Ο Γιαπεντζάκης προορίζεται ως 4ος στόπερ στην ομάδα, έχει καλά τεχνικά στοιχεία, για το ύψος του είναι αριστεροπόδαρος και θα επιδιώξει να ανεβεί σε ποδοσφαιρικό επίπεδο.
Έφτασε τους «19»
Η Επισκοπή βέβαια δεν σταματάει εδώ. Οι δυο νεοαποκτηθέντες συμπλήρωσαν την 5η και την 6η μεταγραφή αντίστοιχα για τους «γυπαετούς» που με τις 12 ανανεώσεις και την βέβαιη μετάβαση του Γιάννη Βασιλείου, έφτασε τους 19 ποδοσφαιριστές.
Ακόμα θα πρέπει να θεωρείται βέβαιη η απόκτηση ενός ή και δύο ποδοσφαιριστών στα άκρα της επίθεσης όπως επίσης ενός αριστερού μπακ και δη ενός ή και δύο στόπερ από το πάνω ράφι.
«Φλερτ» με Γεωργούλη
Σε άλλα ρεπορτάζ, είχαμε αναφέρει το ενδιαφέρον προς τον Γεωργούλη, τον στόπερ που πέρυσι είχε αγωνιστεί στο πρώτο 6μηνο στον Ερμή. Οι διαπραγματεύσεις, σύμφωνα με πληροφορίες, βρίσκονται σε καλό σημείο. Ο Γεωργούλης, εάν αποκτηθεί, προορίζεται να αντικαταστήσει τον Λευτέρη Ρουσσάκη και να πάρει θέση δίπλα στον Στέλιο Νίκου.
Δεν θα πρέπει όμως να αποκλείσουμε να βρεθεί κάτι ιδιαίτερο από το Αγρίνιο, μια αγορά την οποία γνωρίζει σαν την παλάμη του χεριού του, ο Χρήστος Βασιλείου.