Μέσα σε μια χρονιά δύσκολη για τα περισσότερα νοικοκυριά με τα αλυσιδωτά προβλήματα της καθημερινότητας λόγω της οικονομικής κρίσης να κυριαρχούν, η πίστη στη θεά τύχη έχει μείνει αλώβητη.
Το πρωτοχρονιάτικο λαχείο αποτελεί για τους περισσότερους ένα αναπόσπαστο κομμάτι της πρωτοχρονιάς. Ένα έθιμο, ένα γούρι μια ελπίδα ότι το αύριο μπορεί να γίνει καλύτερο και τα οικονομικά να βελτιωθούν μέσα από το πρωτοχρονιάτικο λαχείο.
Ο Ρεθεμνιώτες και φέτος έσπευσαν να προμηθευτούν λαχεία ευελπιστώντας πως θα είναι οι τυχεροί που θα επιλέξουν το μαγικό χαρτί που θα τους δώσει το εισιτήριο για ένα καλύτερο αύριο.
Άλλοι για το καλό, άλλοι για το γούρι και άλλοι με την αισιοδοξία ότι θα κερδίσουν συνωστίζονται στα πρακτορεία της πόλης ή και τους λαχειοπώλες για να προμηθευτούν το δικό τους δώρο, ευελπιστώντας όπως λένε, δεν αποκλείεται να τους αλλάξει μια για πάντα τη ζωή. Οι περισσότεροι λένε ότι δεν πιστεύουν πως θα κερδίσουν, ωστόσο θεωρούν την αγορά του πρωτοχρονιάτικου λαχείου τυχερή για την έναρξη μιας νέας χρονιάς.
Διαθέτοντας πέντε ευρώ για την αγορά ενός λαχείου, διεκδικούν το δικό τους μερίδιο από το σύνολο των τεσσάρων εκατομμυρίων ευρώ, που θα μοιράσει η σημερινή κλήρωση.
H κίνηση στα πρακτορεία τις τελευταίες δυο τρεις μέρες είναι αυξημένη και η φράση «και αν σου κάτσει» κυριαρχεί με τους καταναλωτές να ανταλλάζουν βλέμματα περιπαιχτικά, σκεπτικά και σε πολλές περιπτώσεις χαρούμενα. Άλλωστε βαθιά μέσα τους όλοι διατηρούν μια ελπίδα πως θα είναι οι τυχεροί της νέας χρονιάς. Και μπορεί οι ποσότητες των λαχείων που αγοράζουν να είναι σαφώς λιγότερες από τα προηγούμενα χρόνια, όμως, οι περισσότερες οικογένειες έχουν πάρει έστω από ένα λαχείο.
Ο πρόεδρος των πρακτόρων ΟΠΑΠ Ρεθύμνου Γιώργoς Δάνδολος μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Το λαχείο το πρωτοχρονιάτικο μοιράζει στην πεντάδα 3 εκ. ευρώ και ο πρώτος αριθμός (ένας λαχνός) κερδίζει 2 εκ. ευρώ. Οι περισσότεροι τα αγοράζουν ως δώρο στα μέλη της οικογένειας τους. Η κίνηση έχει αυξηθεί τις τελευταίες ημέρες, θα έλεγα ότι κινείται στα ίδια επίπεδα με πέρυσι που φυσικά δεν έχουν καμιά σχέση με τις πρόκρισης εποχές. Ωστόσο πρέπει να πούμε ότι ο κόσμος εξακολουθεί να ελπίζει ότι η τύχη του μπορεί να αλλάξει και λόγω της Πρωτοχρονιάς το κρατικό λαχείο είναι μια καλή ευκαιρία για να τη δοκιμάσουν. Σίγουρα κάποιος θα κερδίσει».
Ο Νεκτάριος αγόρασε μια πεντάδα από το πρωτοχρονιάτικο λαχείο ελπίζοντας ότι θα κερδίσει: «Αγοράζω κάθε χρόνο την πρωτοχρονιά το κρατικό λαχείο. Δοκιμάζω την τύχη μου και πιστεύω ότι θα κερδίσω τα χρήματα.
«Πήρα λαχείο, παίρνω κάθε χρόνο ευελπιστώντας ότι τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα» μάς είπε ο Σπύρος.
Αποφασισμένος να δοκιμάσει την τύχη του εμφανίστηκε ο Θανάσης: «Αγόρασα λαχείο, ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να είμαι ο τυχερός της χρονιάς».
Σημειώνεται ότι η κλήρωση για το πρωτοχρονιάτικο λαχείο θα γίνει σήμερα στις 14:15 το μεσημέρι και θα χαρίσει μια αξέχαστη πρωτοχρονιά στον τυχερό.