Απόηχος μιας συναυλίας που αγαπήσαμε και αγκαλιάσατε
«ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΩΝ»
«Όταν ακούσαμε τις νότες χωρίς να κλείσουμε τα μάτια ψυχής τε και σώματος, είδαμε το σχήμα της καρδιάς μας να ρέει στο τραγούδι. Κι είπαμε τόσα, σιωπηλοί κι όμως λαλίστατοι, που δε βρίσκονται λέξεις ακριβές να μαρτυρήσουν. Λέξεις, που οι θεραπευτές θα ψάχνουν μάταια σε κιτάπια σκονισμένα. Να ιστορήσουμε δονήσεις ταυτοτήτων. Ακούστε μας!».
Το βράδυ της Κυριακής 7 Ιουνίου, στην αίθουσα «Παντελής Πρεβελάκης» του Ωδείου Ρεθύμνου ζωντάνεψε μια συναυλία που ήταν στα σκαριά εδώ και καιρό. Μια σύμπραξη γονιών και εκπαιδευτικών του Ειδικού Σχολείου Ρεθύμνου, με αφορμή την αγάπη τους για το τραγούδι και το λόγο, καθώς και την ανάγκη τους να κοινωνήσουν τις συγκινήσεις που γεννά η μοναδική επαφή με τα παιδιά μας.
Ακούστηκαν μελωδίες των Χατζιδάκι, Λεοντή, Θεοδωράκη, Μαρκόπουλου, Ανδριόπουλου, Παπαδημητρίου και λόγια των Καζαντζάκη, Ελύτη, Ρίτσου, Σαραντάρη, Πολυδούρη, Δημουλά, Λόρκα, Θεοδωράκη, Γκάτσου. Ερμήνευσαν οι Νατάσσα Παστουρματζή (εκπαιδευτικός), Ελένη Κυδωνάκη (γονιός), Ειρήνη Κλάδου (γονιός) και Μάνος Ντινόπουλος (αδελφός). Στο πιάνο ήταν η Ελένη Κυδωνάκη και στην κιθάρα η Πέπυ Κουρεντζή (εκπαιδευτικός). Απήγγειλαν ο Αντώνης Παλιεράκης (φίλος) και η Ειρήνη Κλάδου.
Για τη συμβολή τους στην πραγματοποίηση αυτής της βραδιάς θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά:
• Τον Αντώνη Παλιεράκη, για την ανταπόκριση και την όμορφη συνεργασία.
• Τον Mιχάλη Χαλκιαδάκη και συνεργάτες (Ήχος και Εικόνα), για την ηχοληψία.
• Τον Στέλιο Καλογεράκη, για τη σύνθεση αφίσας και προγράμματος, από έργο μαθητών του σχολείου.
• Τον Σταύρο Αλεξανδάκη, για τη βιντεοσκόπηση και προσφορά του dvd της συναυλίας σε όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου.
• Το κέντρο εκτυπώσεων X-press (Φεσσάς Ν.-Μανταδάκη Δ.) για την άμεση εξυπηρέτηση.
• Τον Σύνδεσμο υπέρ Διαδόσεως Καλών Τεχνών Ρεθύμνου για τη συνεργασία.
Καθώς και όλους όσους στήριξαν με την παρουσία τους την προσπάθειά μας αυτή.
Τα έσοδα της συναυλίας θα διατεθούν για το καλοκαιρινό πρόγραμμα απασχόλησης των παιδιών μας, που φιλοδοξούμε να υλοποιήσουμε για πρώτη φορά.
Εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Ειδικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ρεθύμνου
Γαβριήλ Τσουντάνης, Αργυρώ Πισκοπάκη, Ελένη Κυδωνάκη, Ειρήνη Δαλαδήμου, Γιώργος Παπαδάκης