Δύο παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν στα πρωταθλήματα υποδομών της ΕΚΑΣΚ και δη στις κατηγορίες Παμπαίδων και Μίνι Παίδων. Οι Παμπαίδες της Ακαδημίας ηττήθηκαν με 44-26 από τον Κύδωνα και οι Μίνι Παίδες του Ρέθυμνο BC2 επικράτησαν της Ακαδημίας με 46-18. Από κει και πέρα, 6 παιχνίδια παρουσιάζουν ρεθεμνιώτικο ενδιαφέρον στο μενού του διημέρου.
Παμπαίδων – Β’ όμιλος
Κύδων – Ακαδημία Ρεθύμνου 44-26
Τα οκτάλεπτα: 13-2, 27-6, 40-16, 44-26.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κυριάκος Μίχας): Χαιρέτης, Διγενής 2, Νικολιδάκης, Νικητάκης, Χριστοδουλάκης Σ. 2, Καλλιτσουνάκης 2, Καψαλάκης, Μουρατίδης 6, Πετράκης, Χριστοδουλάκης Γ. 14, Κωστάκης 1.
Μίνι Παίδων – Β’ Όμιλος
Ακαδημία Ρεθύμνου – Ρέθυμνο BC2 18-46
Τα οκτάλεπτα: 7-9, 12-26, 16-34, 18-48.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Μίλτος Χειμωνίδης): Κωστάκης 3, Καλλέργης, Σαριδάκης 5, Βρέντζος 2, Χριστοδουλάκης 2, Σωπασουδάκης, Κεραμιανάκης, Κωστούλας, Δερεδάκης 4, Δασκαλάκης, Ανωμεριανάκης 2, Μακρογιάννης.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC2 (Πέτρος Πολοπετράκης): Τσικνάκης 5, Βάρδας 8, Τσαχάκης 6, Κωνσταντινίδης 14, Χατζηδάκης 4, Βουτσάς, Ταταράκης 2, Γιαννακόπουλος 5, Πάγκαλος, Κλάδος Κ., Κλάδος Δ., Απανωμεριτάκης 2.
Το πρόγραμμα των ρεθεμνιώτικων ομάδων στην ΕΚΑΣΚ
Σάββατο 6 Μαΐου
Παμπαίδων
10.00 Ακαδημία Ρεθύμνου – Ρέθυμνο BC2 (Ρεθύμνου)
11.30 Ρέθυμνο BC1 – ΟΑ Χανίων (Ρεθύμνου)
Παγκορασίδων
13.00 ΟΚΑ Αρκάδι – ΟΑ Χανίων1 (Ρεθύμνου)
Κυριακή 7 Μαΐου
Μίνι Παίδων
10.00 ΟΚΑ Αρκάδι – Ακαδημία Ρεθύμνου2 (Ρεθύμνου)
11.30 Ρέθυμνο BC1 – Κύδων1 (Ρεθύμνου)
13.00 Ρέθυμνο BC2 – ΟΑ Χανίων2 (Ρεθύμνου)
Τοπικό ντέρμπι στο τουρνουά Κορασίδων «Άπτερα» της ΕΣΠΕΚ
Αρκάδι – ΟΠΕΡ στα ημιτελικά του τουρνουά βόλεϊ «Άπτερα». Το τοπικό ντέρμπι είναι προγραμματισμένο για σήμερα στις 15:00. Συνολικά θα διεξαχθούν δύο παιχνίδια και η πρόκριση κρίνεται στις περισσότερες νίκες ή στην κατάκτηση των περισσότερων σετ. Οι νικητές των δύο παρακάτω ζευγαριών θα παίξουν στον μεγάλο τελικό.
Συγκεκριμένα:
Σάββατο 6 Μαΐου
15.00 ΟΚΑ Αρκάδι – Ν. ΟΠΕΡ (Ρεθύμνου)
Κυριακή 7 Μαΐου
16.00 Κύδων – Παγχανιακός (Χανίων)