Δρομολογείται η λύση για τη μεταφορά των μαθητών του Γυμνασίου Ατσιποπούλου και του 2ου ΕΠΑΛ στα νέα κτίρια, όπως τουλάχιστον δήλωσαν οι εμπλεκόμενοι φορείς που συμμετείχαν στην χθεσινή ευρεία σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στην Αντιπεριφέρεια Ρεθύμνου, με μοναδικό θέμα τη μετεστέγαση των παιδιών στα δύο σχολεία.
Βασικό μέλημα της σχολικής κοινότητας ήταν αφενός να διασφαλιστεί η ασφαλής μεταφορά των παιδιών στο νέο Γυμνάσιο και αφετέρου να δοθεί λύση για τους μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ η μεταστέγαση των οποίων στο κτίριο του κόμβου Ατισποπούλου κρίνεται αναγκαία για να μπορέσουν να δώσουν τις ενδοσχολικές εξετάσεις, με δεδομένο ότι από την αρχή της σχολικής χρονιάς μέχρι και σήμερα συστεγάζονται σε δανεικές αίθουσες του 1ου ΕΠΑΛ και του Πειραματικού Γυμνασίου, στις οποίες δεν επαρκούν τα θρανία και οι καρέκλες για να δώσουν εξετάσεις.
Σύμφωνα με τα όσα προέκυψαν από τη χθεσινή σύσκεψη, στην οποία συμμετείχαν γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων, εκπρόσωποι του ΚΤΕΛ, η αντιπεριφερειάρχης, ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας, ο αντιδήμαρχος Παιδείας και ο πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Ατσιποπούλου, ήταν ότι το ΚΤΕΛ θα εκδώσει δωρεάν ειδικά μαθητικά δελτία, προκειμένου οι μαθητές να εξυπηρετούνται με μειωμένο εισιτήριο με τα τακτικά δρομολόγια του ΚΤΕΛ από τις 6 Μαΐου και για ένα μήνα – όσο δηλαδή απαιτείται για τη λήξη της σχολικής χρονιάς.
Από την άλλη ο δήμος Ρεθύμνης σε συνεργασία με τη Δημοτική Κοινότητα Ατσιποπούλου θα προχωρήσουν στις απαραίτητες παρεμβάσεις με βάση τις υποδείξεις της Τροχαίας, ώστε να γίνουν οι διαγραμμίσεις, να τοποθετηθούν ειδικές προειδοποιητικές πινακίδες για να μην αποφευχθεί οποιοσδήποτε κίνδυνος στη χαρακτηρισμένη επικίνδυνη διασταύρωση που οδηγεί στον χώρο του νέου σχολικού συγκροτήματος.
Ειδικότερα, σε δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.» η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή ανέφερε: «Τελικά βρέθηκε μια λύση και οι μαθητές με ειδικά μαθητικά δελτία μέσω δωρεάς του ΚΤΕΛ-κάτι που προβλέπεται και από τη σύμβαση που έχουμε υπογράψει, θα μεταφέρονται στα νέα σχολεία. Θα εξυπηρετούνται δηλαδή από το τακτικό δρομολόγιο του ΚΤΕΛ με μειωμένο εισιτήριο για όσο διάστημα χρειαστεί ως το τέλος της χρονιάς».
Από την πλευρά του ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Ανδρέας Ταξάκης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για το αποτέλεσμα της συνάντησης και μεταξύ άλλων είπε: «Νομίζω βρήκαμε λύση και είμαστε ευχαριστημένοι που τα παιδιά του 2ου ΕΠΑΛ θα πραγματοποιήσουν τις ενδοσχολικές εξετάσεις στα νέα τους κτίρια. Με έγγραφό μου τη Δευτέρα που θα κοινοποιήσω στην Αντιπεριφέρεια και το ΚΤΕΛ, θα ενημερώσω ότι τα παιδιά θα ξεκινούν τις εξετάσεις μια ώρα αργότερα, δηλαδή αντί στις 8:30 θα ξεκινούν στις 9:30, κάτι που προβλέπεται από σχετική εγκύκλιο όταν συντρέχουν ειδικοί λόγοι.
Οι μαθητές θα εξυπηρετούνται με το αστικό λεωφορείο, έχοντας το ειδικό μαθητικό δελτίο. Για τα ζητήματα ασφάλειας με την υπευθυνότητα και τη συνεργασία όλων, δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα εφόσον γίνουν όλες οι παρεμβάσεις που είναι απαραίτητες και για τις οποίες δεσμεύτηκαν οι υπεύθυνοι του Δήμου».
Ο αντιδήμαρχος Παιδείας Γιώργος Γεωργαλής, ανέφερε πως τη Δευτέρα θα γίνει μια ακόμα συνάντηση με τον δήμαρχο, προκειμένου να εξεταστεί η δυνατότητα δωρεάν μεταφοράς των μαθητών εκείνων, που λόγω της αλλαγής των δρομολογίων πλέον, βάσει της υπουργικής απόφασης που έχει εκδοθεί, δεν δικαιούνται εφόσον το σπίτι τους απέχει απόσταση λιγότερη των 2.5 χλμ. από το σχολείο.
Παράλληλα, όπως ο ίδιος τόνισε η μεταφορά του εξοπλισμού και των αρχείων των σχολείων, θα γίνει κατά την περίοδο των διακοπών του Πάσχα και στις 6 Μαΐου θα μπορούν τα δυο σχολεία να λειτουργήσουν.
Ειδικότερα, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε: «Έγινε σε καλό κλίμα η συνάντηση και το θέμα θα λυθεί. Άλλωστε το διάστημα που απομένει μέχρι τη λήξη της χρονιάς είναι μόλις 20 μέρες. Τόσο τα παιδιά, οι γονείς όσο και οι εκπαιδευτικοί του 2ου ΕΠΑΛ ανέφεραν για μια ακόμα φορά ότι δεν μπορούν να δώσουν εξετάσεις στο 1ο ΕΠΑΛ και είναι μονόδρομος η μεταφορά τους στο κτίριο του κόμβου Ατισιποπούλου.
Μέσα στις διακοπές του Πάσχα, θα γίνει η μεταφορά των αρχείων του Γυμνασίου Ατσιποπούλου και θα βοηθήσει και η σχολική κοινότητα ώστε να επισπευτούν οι διαδικασίες. Εμείς σαν δήμος θα κάνουμε όλες τις παρεμβάσεις που θα μας υποδείξει η Τροχαία, όπως διαγραμμίσεις, ενώ ήδη έχουν τοποθετηθεί προειδοποιητικές πινακίδες στη διασταύρωση του σχολείου. Νομίζω ότι το θέμα θα λυθεί και στις 9 Μαΐου οι μαθητές θα βρίσκονται στα νέα σχολεία.
Στη συνάντηση που θα γίνει τη Δευτέρα με τον δήμαρχο θα διευθετήσουμε το ζήτημα που προκύπτει με κάποια παιδιά όπου τώρα η απόσταση του σπιτιού τους με το νέο σχολείο είναι μικρότερη των 2.5 χλμ. που προβλέπει η σύμβαση για τη δωρεάν μεταφορά τους και θέλουμε να δούμε αν μπορεί ο δήμος να συνδράμει για να συνεχιστεί η δωρεάν μεταφορά τους».
Σε ό,τι αφορά τις εργασίες του δρόμου πρόσβασης στο Γυμνάσιο Ατσιποπούλου, αυτός θα έχει ασφαλτοστρωθεί μέχρι τα μέσα Απριλίου, σύμφωνα με τον κ. Γεωργαλή, ενώ τέλος του μήνα θα έχουν ολοκληρωθεί και οι εργασίες στον αύλειο χώρο του σχολείου στο Σφακάκι, σύμφωνα με την ενημέρωση που είχε από τον εργολάβο ο κ. Γεωργαλής, ο οποίος τόνισε ότι η εργολαβία του δήμου για τη διευθέτηση του ρέματος ολοκληρώθηκε.
Αξίζει να σημειωθεί ωστόσο ότι άγνωστος παραμένει ο χρόνος μεταφοράς των μαθητών του δημοτικού σχολείου Γερανίου στο νέο κτίριο, αφού σύμφωνα με τον κ. Γεωργαλή η Τεχνική Υπηρεσία δεν εγκρίνει τη σύνδεση με το κανονικό ρεύμα, γιατί χρειάζεται να μπαζωθεί ένα τοιχίο για να μην υπάρχει κίνδυνος για τα παιδιά. Την εργασία αυτή θα την κάνει η Τεχνική Υπηρεσία του δήμου.