Ένα σημαντικό έργο που αφορά στην ασφάλεια του λιμανιού και συγκεκριμένα την ανεμπόδιστη είσοδο των πλοίων σε αυτό δρομολογεί το Λιμενικό Ταμείο Ρεθύμνου που κατάφερε να εξασφαλίσει την απαιτούμενη χρηματοδότηση από την Περιφέρεια Κρήτης και το υπουργείο Ναυτιλίας, συνολικού ύψους 300.000 ευρώ. Πρόκειται για το έργο που αφορά την αποκατάσταση λειτουργικών βαθών διαύλου λιμένα Ρεθύμνου, που περιλαμβάνει εργασίες για την εκβάθυνση του διαύλου Λιμένα Ρεθύμνου.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο, η μελέτη προβλέπει να γίνει εκσκαφή αμμώδους πυθμένα θαλάσσης στην περιοχή του διαύλου του λιμένα, δηλαδή αποάμμωση.
Η άμμος που κατά καιρούς συγκεντρώνεται στον βυθό του λιμένα έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στα πλοία, εμπορικά αλλά και κρουαζιερόπλοια, που επιχειρούν να δέσουν στη λιμενολεκάνη.
Ήδη σε συνάντηση που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Πέμπτη στο Ηράκλειο παρουσία της προέδρου του Λιμενικού Ταμείου Ρένας Κουτσαλεδάκη, της αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου Μαρίας Λιονή, του αντιπεριφερειάρχη πρωτογενή τομέα Μανόλη Χνάρη, του δημάρχου αλλά και ιδιωτών που δραστηριοποιούνται στην περιοχή του λιμανιού και πραγματοποιούν φορτοεκφορτώσεις, με τον περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρο Αρναουτάκη, συζητήθηκε το σοβαρό πρόβλημα που υπάρχει.
Ο περιφερειάρχης αναγνωρίζοντας τη σημασία υλοποίησης του συγκεκριμένου έργου εξασφάλισε από χρήματα της Περιφέρειας το ποσό των 200.000 ευρώ.
Στο αίτημα του φορέα διαχείρισης του λιμανιού, του Λιμενικού Ταμείου, ανταποκρίθηκε και το υπουργείο Ναυτιλίας που θα διαθέσει το ποσό των 100.000 ευρώ για την υλοποίηση του έργου.
Η πρόεδρος του Λ.Τ. Ρένα Κουτσαλεδάκη μιλώντας στα «Ρ.Ν.» εξέφρασε την ικανοποίηση της για την εξέλιξη αυτή τονίζοντας την καθοριστική συμβολή της Περιφέρειας, του υπουργείου αλλά και των ίδιων των ιδιωτών, οι οποίοι όπως ανέφερε προσφέρθηκαν να συνδράμουν, ώστε να αγοραστεί και μια αντλία με την οποία θα μπορούν να συντηρούν τον χώρο -αμέσως μετά την υλοποίηση του έργου και κάθε φορά που προκύπτει πρόβλημα. «Πρόκειται για ένα πάρα πολύ σημαντικό έργο για το λιμάνι του Ρεθύμνου που αφορά την αποάμμωση. Η υλοποίηση του θα εξασφαλίσει την ασφαλή είσοδο των πλοίων στο λιμάνι μας. Είμαστε ευγνώμονες τόσο στην Περιφέρεια Κρήτης, όσο και στο υπουργείο Ναυτιλίας, που αναγνώρισαν το μεγάλο πρόβλημα και διέθεσαν τα απαραίτητα κονδύλια για να κάνουμε το έργο που αφορά την απομάκρυνση της άμμου. Η συγκέντρωση ενός μεγάλου τμήματος άμμου στο λιμάνι δημιουργεί προβλήματα σοβαρά και πλέον αυτά θα ξεπεραστούν και με ευελιξία θα μπορεί να γίνεται η είσοδος των εμπορικών πλοίων και των κρουαζιερόπλοιων στο λιμάνι. Στο πλευρό μας έχουμε και τους ιδιώτες, οι οποίοι χρησιμοποιούν τον χώρο για φορτοεκφόρτωση με τους οποίους έχουμε μια πολύ καλή συνεργασία και μάλιστα σχεδιάζουμε την αγορά μιας αντλίας με την οποία θα μπορούμε να συντηρούμε τον χώρο του λιμανιού και να απομακρύνουμε την άμμο, όταν παρουσιαστεί ξανά πρόβλημα» είπε η κ. Κουτσαλεδάκη.