Σε είκοσι μέρες αναμένεται να υπογραφεί η σύμβαση με τον ανάδοχο εργολάβο για το έργο που αφορά την αντικατάσταση των σωληνώσεων στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου.
Πρόκειται για ένα έργο καθοριστικής σημασίας, που θα δώσει λύση σε χρόνια προβλήματα, αφού οι πεπαλαιωμένες σωληνώσεις του νοσηλευτικού ιδρύματος «μετρούν» πλέον πάνω από 30 έτη, με αποτέλεσμα να καταγράφονται συχνά βλάβες που δημιουργούν ζητήματα σε ό,τι αφορά την χρήση και την ποιότητα του νερού εγκυμονώντας κινδύνους ακόμα και για την δημόσια υγεία.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το πρόβλημα παρουσιάστηκε πριν από τρία περίπου χρόνια προκαλώντας έντονη ανησυχία και αναστάτωση στους νοσηλευόμενους, αφού το νερό που έτρεχε από τις βρύσες του νοσηλευτικού ιδρύματος ήταν κίτρινο, ενώ είχε καταγραφεί και κρούσμα λεγεωνέλλας. Χρειάστηκε να περάσουν τρία χρόνια από το Δεκέμβριο του 2016 μέχρι και σήμερα για να δρομολογηθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες χρηματοδότησης, αλλά κυρίως προκήρυξης του διαγωνισμού για να φτάσουμε στη υπογραφή της σύμβασης και την υλοποίηση του έργο που με βάση τους προβλεπόμενους χρόνου θα χρειαστεί έξι μήνες για την περάτωσή του.
Ο διοικητής του νοσηλευτικού ιδρύματος του νομού, Γιώργος Φραγκιαδάκης εξέφρασε την ικανοποίησή του, αφού μετά από σειρά ετών, καθώς και μια σειρά γραφειοκρατικών διαδικασιών το έργο μπαίνει σε «τροχιά» υλοποίησης και αναμένεται να αναβαθμίσει την εξυπηρέτηση των ασθενών βελτιώνοντας την ποιότητα και την ασφάλεια του νερού.
Υπενθυμίζεται πως το έργο με συμβατικό χρόνο υλοποίησης τους έξι μήνες, έχει προϋπολογισμό 167 χιλιάδες ευρώ και χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων του υπουργείου Υγείας. Περιλαμβάνει την αντικατάσταση των κύριων σωληνώσεων του δικτύου κρύου και ζεστού νερού στο Γενικό Νοσοκομείο Ρεθύμνου από χαλυβδοσωλήνες. Οι νέοι αγωγοί που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι κατασκευασμένοι από πολυπροπυλένιο PPR πολυστρωματικό, το οποίο παρουσιάζει καλύτερη συμπεριφορά και αντοχή στο χρόνο. Η ιδιαιτερότητα του έργου είναι ότι στη διάρκεια των εργασιών δεν θα πρέπει να διακοπή η παροχή των ιατρικών υπηρεσιών.
«Μια διαδικασία χρονοβόρα, μια δύσκολη γραφειοκρατική διαδικασία που περαίωσαν με επιτυχία η τεχνική υπηρεσία και το γραφείο προμηθειών του Νοσοκομείου ολοκληρώθηκε και πλέον φτάνουμε στην υλοποίηση του έργου. Μέχρι σήμερα για να διασφαλίζεται η ποιότητα του νερού και η ασφάλειά του για τους χρήστες του, γίνονται τακτικοί έλεγχοι στο νερό, γίνονται θερμικά σοκ στις σωληνώνεις, χλωριώσεις και είμαστε προσεκτικοί ως προς τη χρήση του νερού, ειδικά στη χρήση του ντουζ. Οι ασθενείς κάνουν μπάνιο αλλά δεν χρησιμοποιούν το ντουζ. Είναι ένα έργο που χρειαζόταν να γίνει εδώ και πολλά χρόνια, διότι θα λύσει μια σειρά από ζητήματα σε ό,τι αφορά την ποιότητα και την ασφάλεια του νερού στο Νοσοκομείο. Μιλάμε για ένα έργο που αφορά όλο το δίκτυο των σωληνώσεων από το υπόγειο έως τον δεύτερο όροφο, όπου θα υπάρξει νέα εγκατάσταση, άρα το νερό θα έχει πολύ καλή ποιότητα. Επιπλέον, το έργο θα αναβαθμίσει την εξυπηρέτηση των ασθενών, καθώς λόγω της φθοράς των σωληνώσεων υπήρχε πρόβλημα στη χρήση του ζεστού νερού».
Τεχνικός σύμβουλος για την χωροθέτηση του μαγνητικού τομογράφου
Παράλληλα, σύμφωνα με τον κ. Φραγκιαδάκη τις επόμενες μέρες αναμένεται να εκδοθεί υπουργική απόφαση για τον διορισμό τεχνικού συμβούλου, ο οποίος θα αναλάβει το έργο της χωροθέτησης του μαγνητικού τομογράφου, τον οποίο θα προμηθευτεί το επόμενο διάστημα το νοσοκομείο.
Η προμήθεια του παραπάνω μηχανήματος θα γίνει στο πλαίσιο της συμφωνίας συμβιβασμού μεταξύ του ελληνικού δημοσίου και Siemens.
Ο συνολικός προϋπολογισμός του είναι 900.000 ευρώ εξοπλισμού. Η συντήρηση θα έχει διάρκεια πέντε (5) χρόνια και το κόστος της υπολογίζεται στο 9% κατά μέσο όρο. «Περιμένουμε τις αμέσως επόμενες ημέρες την έκδοση υπουργικής απόφασης για την ανάθεση σε τεχνικό σύμβουλο της μελέτης χωροθέτησης του μαγνητικού τομογράφου, για να ακολουθήσει μετά η προκήρυξη για το έργο που θα αφορά στην κατασκευή του κτιρίου που θα στεγαστεί το μηχάνημα. Ο τεχνικός αυτός σύμβουλος θα κάνει τα σχέδια και τον προϋπολογισμό για το έργο. Οι χώροι που εξετάζονται για να τοποθετηθεί ο μαγνήτης είναι ο προαύλιος χώρος της ψυχιατρικής κλινικής και ο χώρος πλησίον των εξωτερικών ιατρείων από την πλευρά του πάρκινγκ. Μετά θα χρειαστεί μια διαγωνιστική διαδικασία για την κατασκευή του κτιρίου και μετά μια τρίτη διαδικασία που θα γίνει η προκήρυξη προμήθειας του μαγνήτη» επεσήμανε ο κ. Φραγκιαδάκης.
Εν τω μεταξύ, το έργο που «πάγωσε», αφού δόθηκε προτεραιότητα στην εξεύρεση και δημιουργία χώρου που θα τοποθετηθεί το μηχάνημα του μαγνητικού τομογράφου αφορούσε στην κατασκευή ενός νέου κτιρίου συνολικού εμβαδού 450 τ.μ. περίπου, το οποίο σύμφωνα με τον αρχικό σχεδιασμό εφάπτεται της πτέρυγας «Β» και θα επεκτείνει τις υποδομές των χειρουργείων, των εργαστηρίων και της Μονάδας Τεχνητού Νεφρού (Μ.Τ.Ν.).
Η επέκταση αυτή, αποτελούσε έργο ιδιαίτερης σημασίας για τη λειτουργία του Νοσοκομείου με πολλαπλά οφέλη στην ποιότητα των παρεχόμενων ιατρικών υπηρεσιών προς τους πολίτες.
Στόχος του έργου είναι να αναβαθμίσει στο μέλλον τα υφιστάμενα τμήματα του Νοσοκομείου, όπως την αύξηση των χειρουργικών αιθουσών από δύο σε τέσσερις (β’ φάση του έργου), την αύξηση των θέσεων αιμοκάθαρσης των νεφροπαθών και την προσθήκη μηχανήματος για τους αιμοκαθαιρόμενους ασθενείς με ηπατίτιδα β’ στη Μονάδα Τεχνητού Νεφρού και τέλος την περαιτέρω ανάπτυξη του εργαστηριακού τομέα του Νοσοκομείου. Αυτό ωστόσο, όπως φαίνεται μπαίνει σε δεύτερη προτεραιότητα, όπως υποστήριξε ο διοικητής του Νοσοκομείου και θα δρομολογηθεί, αφού πρώτα δρομολογηθεί η τοποθέτηση του μαγνητικού τομογράφου.