ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΡΜΗ ΣΤΟ «ΜΑΡΚΟΜΙΧΕΛΑΚΕΙΟ» ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΑΝΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΦΗ ΚΑΙ ΓΙΟΥΧΤΑ
Δυνατός αλλά χρειάζεται ακόμη δουλειά
Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Αρκετά δυνατός παρουσιάστηκε ο Ερμής, αυτή τη φορά στο μίνι τουρνουά με την επωνυμία «Μαρκομιχελάκειο» που πραγματοποιήθηκε στις Αρχάνες στο Σαββατοκύριακο που μας πέρασε. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα μπορεί να έλαβε την 3η θέση απέναντι σε ΟΦΗ (βγήκε 1ος με δύο νίκες) και σε Γιούχτα, ωστόσο ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική κόντρα και στους δύο.
Οι «πράσινοι» ήταν οι πρώτοι που μπήκαν στους αγώνες και έφεραν «Χ» (1-1) με τον Γιούχτα. Επειδή οι αναμετρήσεις ήταν 45λεπτες, το ποιος θα έπαιρνε το «3ποντο» προέκυπτε -όταν κι όπου χρειάστηκε- μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι όπου εκεί στάθηκε πιο τυχερός ο Γιούχτας.
Στο β’ ματς, ο ΟΦΗ επικράτησε με 0-2 του Γιούχτα, ενώ η σειρά των αγώνων έκλεισε με την αναμέτρηση του Ερμή με τον ΟΦΗ, όπου οι Ηρακλειώτες επικράτησαν δύσκολα με σκορ 1-0.
Ήταν ένα τουρνουά, όπου οι προπονητές των τριών ομάδων είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα τεστάροντας τις αντοχές των παικτών τους κόντρα σε δυνατούς αντιπάλους.
Η σειρά των αγώνων
Γιούχτας-Ερμής 1-1 (7-6 πεν.)
ΟΦΗ-Γιούχτας 2-0
ΟΦΗ-Ερμής 1-0
Η βαθμολογία
1. ΟΦΗ 3 3-0
2. Γιούχτας 3 1-3
3. Ερμής 0 1-2
Γιούχτας-Ερμής Ζωνιανών (1-1) 7-6 πέναλτι
(10′ Λουλουδάκης – 25′ Μπριλάκης)
Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ματς στο εν λόγω τουρνουά. Ο Ερμής μπορεί να δέχθηκε το τέρμα από τον Λουλακάκη με κεφαλιά στο 10′, ωστόσο απάντησε στο 25′ με τον Μπριλάκη κι αφού προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ από τον Μανουσάκη.
Στη διαδικασία των πέναλτι είχαμε τις εξής εκτελέσεις:
Κασσωτάκης, Μπιλτσάρι, Τσαίνης, Σεληνιωτάκης, Κωστάκης, Χατζησεβαστός, Λουλακάκης ενώ αστόχησε ο Λουλάκης.
Από τον Ερμή σκόραραν οι: Μποχώνης, Μπέρκης, Ταβλαδωράκης, Μπαστάνης, Ανυφαντάκης, Μπριλάκης και αστόχησαν οι Ανδρεαδάκης – Ρουμπάκης.
ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Δημαράκης (25′ Καλυκάκης), Κωστάκης, Κουκάκης, Λουμπάκης, Σεληνιωτάκης, Μπιλτσάρι, Λουλάκης (30′ Καλαϊτζάκης), Κασσωτάκης, Τσαίνης, Παχάκης (30′ Χατζησεβαστός), Λουλακάκης.
ΕΡΜΗΣ Ζ.: Ανδρεαδάκης, Ρουμπάκης, Ανυφαντάκης, Μπριλάκης, Μποχώνης, Μπέρκης, Ταβλαδωράκης, Μπαστάνης, Γεμιστός, Μανουσάκης, Στρατήγης.
Γιούχτας-ΟΦΗ 0-2
(Φραγκουλάκης (πέναλτι) 18′ – Καταβέτας 30′)
Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ στο τουρνουά, αφού επικράτησε με 2-0 του τοπικού Γιούχτα.
Το τελικό σκορ, αρχικά προήλθε από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φραγκουλάκη στο 18′ και στο 30′ με προβολή του Καταβέτα έπειτα από σέντρα του Μπάμπη.
Καλές ευκαιρίες είχε στο 43′ και στο 45′ ο Μαραθιανός για λογαριασμό του ΟΦΗ.
ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Δημαράκης (35′ Καφούσης), Παχάκης, Κωστάκης (35′ Χατζησεβαστός), Σεληνιωτάκης, Μπιλτσάρι, Λουμπάκης Ν.(28′ Λουμπάκης Σ.), Κονιδάκης, Λουλάκης, Κασσωτάκης, Λουλακάκης (28′ Καλαιτζάκης), Τσαίνης
ΟΦΗ: Κασμερίδης, Μπολάκης, Κοιλιάρας (37′ Χατζάκης, Πιθαρούλης (15′ Μπάμπης), Παπατζίκος (28′ Χύζι), Γκούμας, Καναβέτας (30′ Κοντογιάννης), Ραπτάκης, Φαζός, Φραγκουλάκης (35′ Κομνηνός), Μαραθιανός.
ΟΦΗ-Ερμής Ζωνιανών 1-0
(44′ Κοιλιάρας)
Το «2 στα 2» πέτυχε ο ΟΦΗ με σκορ 1-0 και κέρδισε τον τίτλο του τουρνουά. Στα 45 λεπτά του εν λόγω αγώνα, δεν έλειψαν τα νεύρα, οι εντάσεις με τον τελικό νικητή να είναι ο ΟΦΗ χάρη στο γκολ του Κοιλιάρα, λίγο πριν εκπνεύσει ο χρόνος.
Αγωνιστικά, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που κρατούσε την περισσότερη ώρα στην κατοχή του την μπάλα με τον Ερμή να κλείνει τους χώρους και τα «κανάλια» προς την εστία του.
Έτσι, οι ευκαιρίες δημιουργούνταν με μεγάλη δυσκολία. Τα δυνατά μαρκαρίσματα όμως, έφεραν ένταση όταν στο 27′, ο Τζανής βρήκε σε μια προσπάθειά του τον Κουσίδη. Ο τελευταίος αποχώρησε τραυματίας με τους παίκτες να διαπληκτίζονται καθώς ο Φραγκουλάκης ζήτησε το λόγο από τον αντίπαλό του. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων, τα πνεύματα κατευνάστηκαν, ωστόσο τα δυνατά μαρκαρίσματα στη συνέχεια έδωσαν και πήραν. Τη θέση του Κουσίδη πήρε ο Καναβέτας, ο παίκτης που στο 44′ έβγαλε την ασίστ στον Κοιλιάρα για να διαμορφώσει το σκορ του αγώνα.
ΕΡΜΗΣ Ζ.: Καρακούτσης, Κορτσινίδης, Μπριλάκης, Τζανής, Ρουμπάκης, Σταθόγλου, Πλουσής, Μπέρκης, Σκουτέλης, Μπεκατώρος, Κατσικοκέρης.
ΟΦΗ: Κασμερίδης, Πιθαρούλης, Μπολάκης, Παπατζίκος, Ραπτάκης, Γκούμας, Φαμπίνιο, Κουσίδης (28′ Καναβέτας), Κοιλιάρας, Φραγκουλάκης, Πέντσας.