Η πίεση στο δημόσιο σύστημα υγείας στην Κρήτη άρχισε να είναι εμφανής. Όλες οι κλίνες ΜΕΘ των νοσοκομείων του νησιού είναι γεμάτες ασθενείς, με αποτέλεσμα να υφίσταται πρόβλημα για περιστατικά που χρειάζονται εισαγωγή σε μονάδα εντατικής θεραπείας.
Στο νοσοκομείο Ρεθύμνου είναι καλυμμένες και οι 7 κλίνες της ΜΕΘ, με 3 ασθενείς covid και 4 άλλων περιστατικών γεγονός που είχε ως συνέπεια να μην υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής δυο νέων περιστατικών που χρειάστηκαν διασωλήνωση. Η αναζήτηση κλίνης ΜΕΘ σε άλλο νοσοκομείο του νησιού ήταν μάταιη λόγω της πληρότητας τους και τελικά οι δυο ασθενείς διασωληνώθηκαν και παραμένουν σε κρεβάτια κλινικών του νοσοκομείου.
Τα δυο περιστατικά, που να σημειωθεί δεν έχουν σχέση με covid,θα μεταφερθούν σε MEΘ εφόσον βρεθεί κλίνη τις επόμενες ώρες.
Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κηρύχθηκαν και οι Δημοτικές Κοινότητες Νίθαυρης και Πλατάνου του Δήμου Αμαρίου
Στην έκδοση νέας απόφασης με την οποία κηρύσσονται σε καθεστώς έκτακτης ανάγκης πολιτικής προστασίαςκαι οι Δημοτικές Κοινότητες Νίθαυρης (Νίθαυρη –...