Σημαντικές προσπάθειες καταβάλλονται από την Περιφέρεια Κρήτης το τελευταίο διάστημα, προκειμένου να προσφέρεται η δυνατότητα στα παιδιά των ευπαθών οικονομικά ομάδων του πληθυσμού του νησιού να αθλούνται μέσα από σωματεία δίχως να πληρώνουν ως είθισται…
Πρωτίστως όμως, χρειάζεται να κατανοηθούν ορισμένα κριτήρια συμμετοχής των παιδιών στο καινοτόμο πρόγραμμα του Κοινωνικού Αθλητισμού μέσα από την πρωτοβουλία που πήρε η Διεύθυνση Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφέρειας του νησιού.
Στα πλαίσια λοιπόν των δράσεων που αναπτύσσει η Περιφέρεια για τη στήριξη των άπορων οικογενειών, προσφέρεται, μέσα από τις ακαδημίες, η δωρεάν εκμάθηση αθλημάτων (Ποδοσφαίρου, Μπάσκετ, Βόλεϊ, Κολύμβησης, Καράτε, Στίβου, Τένις), για κάθε παιδί Πρωτοβάθμιας και Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ως και 15 ετών.
Η επιλογή των υποψήφιων αθλουμένων θα γίνεται μετά από αίτηση των γονέων ή κηδεμόνων τους στη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας Π.Ε. Ηρακλείου, Τμήμα Κοινωνικής Αλληλεγγύης. Τις αιτήσεις θα παραλαμβάνουν ο κ. Γιανναδάκης Νίκος, οδός 1770 αριθμός 24, Παλαιό Ιπποκράτειο, γραφείο 411 και η κα Μιχελινάκη Άννα, Κτίριο Υγειονομικού, Μονής Καρδιωτίσσης 56, με την προσκόμιση των απαιτούμενων δικαιολογητικών, μέχρι την Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2014. Τα πιστοποιητικά που θα πρέπει να συνοδεύουν την αίτηση είναι:
•Το εκκαθαριστικό σημείωμα της εφορίας και το έντυπο Ε9.
•Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από όπου θα προκύπτει ο αριθμός των μελών της οικογένειας. Το όριο του εισοδήματος ανάλογα με τον αριθμό των προστατευομένων μελών της οικογένειας καθορίζεται ως εξής: για οικογένεια με δυο μέλη ορίζεται καθαρό ετήσιο εισόδημα αφαιρουμένου του ενοικίου, ποσό ύψους μέχρι 6.500 ευρώ, για τριμελή οικογένεια ποσό ετήσιου εισοδήματος μέχρι 8.000 ευρώ, για τετραμελή οικογένεια μέχρι 9.000 ευρώ, για πενταμελή και άνω μέχρι 12.500 ευρώ.
•Κάρτα ανεργίας του ΟΑΕΔ.
•Θα λαμβάνεται υπόψη και η ιατρική γνωμάτευση για ασθένεια (αν υπάρχει) των γονέων ή άλλου μέλους της οικογένειας.