Δύο εκδρομές έχει ετοιμάσει ο Ορειβατικός Όμιλος Ρεθύμνου γι’ αυτό το τριήμερο.
Αρχικά, τα μέλη του θα πρέπει να προετοιμαστούν για το τριήμερο 1, 2 και 3 Σεπτεμβρίου 2017 όπου θα διασχίσουν τα Λευκά όρη. Η διαδρομή περνάει μέσα από τα χωριά Νιάτο, Σβουριχτή, Κατσιβέλι, Κλεισίδια, Ποταμό, Ζαρανοκεφάλα, Ζαράνι, Κρούσια, Άγιος Ιωάννης Σελούδα και Άγιο Παύλο. Πορεία: Β.Δ.: 4, Αρχηγός: Νίκος Σουλαδάκης, τηλ.: 6980631521.
Η δεύτερη αφορά τον τελευταίο προορισμό στον Άγιο Ιωάννη – Άγιο Παύλο όπου θα καταφτάσει το δεύτερο γκρουπ του ΕΟΣ την Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου. Η κατάληξη θα είναι στη Σελούδα, στην παραλία του Αγίου Παύλου.
Πορεία: Β.Δ.: 1, Ω.Π.: 2.5, Αρχηγός: Στέλιος Βότζης, τηλ.: 6983342050.