Δύο πορείες-προορισμούς έχει χαράξει γι’ αυτό το Σαββατοκύριακο 3-4 Φεβρουαρίου, ο Σύλλογος Ορειβατών Ρεθύμνου.
Η πρώτη δράση θα είναι διήμερη και αφορά γι’ αυτό το Σαββατοκύριακο εκπαίδευση χειμερινού βουνού. Εκεί θα διδαχθούν στους ενδιαφερόμενους οι βασικές θεωρητικές (επιλογή και χρήση ορειβατικού εξοπλισμού) και τεχνικές γνώσεις (κίνηση στο χιόνι με κραμπόν και πιολέ).
Για περισσότερες πληροφορίες: Μαρία Βλάσση, τηλ.: 6936939768. Εκπαιδευτής: Βαγγέλης Σταυρουλάκης.
Για την Κυριακή 4 Φεβρουαρίου, ο ΕΟΣ Ρεθύμνου έχει προγραμματίσει να ταξιδέψει στην περιοχή Καλαμάς στο Μελιδόνι. Ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου συμμετέχει στις εκδηλώσεις για την Επέτειο του Ολοκαυτώματος στο Σπήλαιο Μελιδονίου με μια φυσιολατρική διαδρομή από τον Καλαμά στο Πέραμα, με κατάληξη στο Σπήλαιο λίγο έξω από το χωριό Μελιδόνι.
Πορεία: Β.Δ.: 1, Ω.Π.: 4, Αρχηγός αποστολής: Μαρία Μελιδόνη τηλ: 6944866783.