Δυο μήνες σχεδόν μετά τη έναρξη του σχολικού έτους, παραμένουν κενές θέσεις εκπαιδευτικών σε Γυμνάσια του Ρεθύμνου. Πρόκειται για θέσεις νευραλγικές καθηγητών βασικών ειδικοτήτων, αφού είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι μαθητές πολλών σχολείων τόσο της ενδοχώρας όσο και της πόλης δεν έχουν ακόμα κάνει μαθήματα όπως μαθηματικά και φιλολογικά. Η κατάσταση είναι εξαιρετικά δύσκολη και μη αντιμετωπίσιμη αν δεν γίνουν διορισμοί.
Μόλις οκτώ είναι οι καθηγητές που διόρισε το υπουργείο στο Ρέθυμνο την περασμένη Παρασκευή. Πρόκειται για δυο φιλολόγους, ένα χημικό, ένα βιολόγο, δύο καθηγητές αγγλικών και ένα οικονομολόγο. Μέχρι την Πέμπτη οι εκπαιδευτικοί αυτοί έχουν τη δυνατότητα να παρουσιαστούν στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης προκειμένου να αποδεχτούν τον διορισμό τους. Στη συνέχεια θα συνεδριάσει το περιφερειακό όργανο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού, προκειμένου να ακολουθήσει η τοποθέτησή τους σε σχολείο.
Όπως ανέφερε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο προϊστάμενος της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Ανδρέας Ταξάκης, οι οκτώ διορισμοί δεν μπορούν να λύσουν το πρόβλημα των ελλείψεων καθηγητών. Χαρακτηριστικά, ανέφερε: «Από τις 32 κενές θέσεις καλύφθηκαν οι οκτώ, δεν έχουμε καμία άλλη ενημέρωση για επιπλέον διορισμούς. Δεν είμαστε καθόλου ικανοποιημένοι. Θέλουμε τουλάχιστον άλλους είκοσι καθηγητές για να μπορούν τα σχολεία να λειτουργήσουν αξιοπρεπώς. Έχουν απελπιστεί τα Γυμνάσια, είναι πολλές περιοχές όπως Ανώγεια, Κράνα, Σύβριτος, Κοξαρέ, δεν έχουν κάνει ακόμα βασικά μαθήματα. Είναι απογοητευτική η κατάσταση στα Γυμνάσια. Ο υπουργός είπε να πάνε στα σχολεία επτά καθηγητές που έχουν αποσπαστεί στη διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Αυτό όμως είναι αδύνατο γιατί μετά δεν θα μπορεί να λειτουργήσει η Διεύθυνση».
Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ανωγείων, με επιστολή, εκφράζει την αγανάκτησή του και προειδοποιεί για δυναμική αντίδραση εάν μέχρι το τέλος της εβδομάδας δε διοριστούν εκπαιδευτικοί, ώστε να καλυφθούν οι κενές θέσεις.
Το πλήρες κείμενο της επιστολής, έχει ως εξής:
«Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ανωγείων με την παρούσα επιστολή εκφράζει την έντονη αγανάκτησή του για την κατάσταση που επικρατεί στο Γυμνάσιο Ανωγείων. Εδώ και δύο μήνες τα παιδιά μας στερούνται καθηγητών σε βασικά μαθήματα (Μαθηματικά, Αρχαία Ελληνικά) και άλλων ειδικοτήτων, με αποτέλεσμα δεκάδες διδακτικές ώρες να έχουν χαθεί ανεπιστρεπτί.
Με την Γ’ Γυμνασίου να μην έχει κάνει ούτε μία ώρα Μαθηματικά και του χρόνου να πρέπει να αξιολογηθεί με Τράπεζα Θεμάτων! Με μια υποβάθμιση του Σχολείου που οδηγεί τους μαθητές στην απαξίωση των σχολικών θεσμών! Τέρμα ο εμπαιγμός! εξαντλήθηκε η όποια καλή διάθεση και η υπομονή μας. Δεν είμαστε διατεθειμένοι να δεχτούμε ως δεδομένο τη λειψή παιδεία, το κουτσουρεμένο σχολείο που μας έχουν επιβάλλει.
Δηλώνουμε προς πάσα κατεύθυνση ότι η παιδεία και η μόρφωση των παιδιών μας αποτελούν για μας ύψιστη ανάγκη και δικαίωμα, ενώ η παροχή Δημόσιας Δωρεάν Εκπαίδευσης ύψιστο καθήκον και υποχρέωση της πολιτείας. Αυτή είναι η τελευταία από μια σειρά παραστάσεων που έχουμε κάνει στα αρμόδια στελέχη της Εκπαίδευσης. Το αμέσως επόμενο διάστημα (μέχρι το τέλος της εβδομάδας) θα περιμένουμε την αποκατάσταση των κενών που υπάρχουν. Αν αυτό δε γίνει, η αντίδρασή μας θα είναι δυναμική και απρόβλεπτη. Δηλώνουμε ακόμα ότι άλλη χρονιά δε θα ανεχτούμε τέτοια κατάσταση.
Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ανωγείων
Η Πρόεδρος, Καππάτου Κάτια».