Στα εκτός έδρας παιχνίδια επιστρέφει το Αρκάδι, καθώς την Κυριακή (12:00) φιλοξενείται από τον Ίκαρο Καλλιθέας. Η ομάδα του Κώστα Πλευράκη προέρχεται από την μεγάλη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο, αλλά αυτό που προέχει είναι μην παρουσιάσει ανάλογη εικόνα με αυτή του τελευταίου αγώνα μακριά από το «Μελίνα Μερκούρη».
Οι Ρεθεμνιώτισσες έχουν να διορθώσουν πολλά σε σχέση με αυτά που επέδειξαν κόντρα στον Ηρόδοτο και μόνο αν το πετύχουν θα καταφέρουν να πανηγυρίσουν το «διπλό». Μία νίκη σπουδαίας σημασίας και μάλιστα κόντρα σε μία ομάδα που πέρυσι αγωνιζόταν στην Α1.
Ο Κώστας Πλευράκης θα έχει στη διάθεσή του την Μπότση, που μέρα με τη μέρα αισθάνεται όλο και καλύτερα, μετά και το χτύπημα στον αγκώνα στον αγώνα με τον Πανιώνιο. Από κει πέρα, Αγαθαγγέλου (μαθητικές υποχρεώσεις) και Ανδρούτσου (ανέτοιμη) δεν θα ταξιδέψουν με την αποστολή, η οποία θα αποτελείται από οκτώ παίκτριες, πράγμα που σημαίνει πως ο προπονητής της ομάδας θα έχει μόλις τρεις λύσεις από τον πάγκο.
Κώστας Πλευράκης: «Να εκμεταλλευτούμε οποιαδήποτε πιθανότητα για νίκη»
Ο προπονητής του Αρκαδίου, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», μίλησε για τα υπέρ και τα κατά της νίκης επί του Πανιωνίου και στο τι πρέπει να προσέξει η ομάδα του στη συνέχεια, αρχής γενομένης κόντρα στον Ίκαρο.
«Η νίκη επί του Πανιωνίου ήταν πολύ μεγάλη, αλλά ήταν μόνο μία νίκη. Η ομάδα χρειάζεται κι άλλες τέτοιες επιτυχίες για να εξασφαλίσει την παραμονή. Επίσης, δεν γίνεσαι σούπερ ομάδα με μόλις μία εμφάνιση. Χρειάζεται προσοχή γιατί οι νεαρές αθλήτριες μπορεί εύκολα να ενθουσιαστούν, αλλά αυτό που πρέπει να κάνουν είναι να δουλεύουν καθημερινά. Η ομάδα απέδειξε πως έχει αρχές στο παιχνίδι της, ενώ όταν δεν τις ακολουθεί και δεν έχει συγκέντρωση θα επαναληφθούν ανάλογες εμφανίσεις με αυτή στον Ηρόδοτο.
Ο Ίκαρος αγωνιζόταν πέρυσι στην Α1, μπορεί να μην είναι ψηλά στη βαθμολογία, αλλά έχει έμπειρες αθλήτριες. Παίκτριες που έχουν παίξει σε μεγάλες ομάδες, αλλά ακόμα δεν έχουν δέσει γιατί το ρόστερ διαμορφώθηκε την τελευταία στιγμή.
Εμείς θα προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε οποιαδήποτε πιθανότητα έχουμε και εκτός από μία καλή εμφάνιση θα διεκδικήσουμε και τη νίκη».
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 5ης αγωνιστικής
Κυριακή 9 Νοεμβρίου
Σπόρτιγκ, 12:00: Σπόρτιγκ-Άρης Πετρούπολης
(Φασόλης-Λύρας)
Εσπέρου, 12:00: Ίκαρος Καλλιθέας-Αρκάδι Ρεθύμνου
(Λουκαράκης-Νάστος)
Ν. Αλικαρνασσού, 12:00: Ηρόδοτος-Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Καραλής-Μαυρατζάς)
Τέντα, 14:00: Καλαμάτα 1980-Μελίσσια
(Πετρόπουλος-Ρίζος)
Αγ. Δημητρίου (Ν), 19:30: Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Π. Φάληρο
(Κονταράτος-Αυγερινός)
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Βαθμοί Ν.-Η. Πόντοι
1. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 8 4-0 252-189
2. Δάφνη Αγ. Δημητρίου 8 4-0 189-127
3. Άρης Πετρούπολης 7 3-1 250-220
4. Αρκάδι 6 2-2 191-164
5. Σπόρτιγκ 6 2-2 204-181
6. Π. Φάληρο 6 2-2 257-244
7. Ηρόδοτος 6 2-2 175-189
8. Πανιώνιος 6 2-2 244-260
9. Μελίσσια 5 1-3 204-210
10. Ίκαρος Καλλιθέας 5 1-3 226-261
11. Καλαμάτα 5 1-3 114-181