Η πρόεδρος του Συλλόγου Φίλων Παιδιών με καρκίνο «Ελπίδα» και του Ιδρύματος για το Παιδί και την Οικογένεια, Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη, ήταν εκεί για να ευχηθεί στα παιδιά «Καλά Χριστούγεννα» και «Καλή χρονιά» και για να τους προσφέρει δώρα. Αφού καλωσόρισε με αγάπη τα παιδιά, ευχαρίστησε από καρδιάς τον οικοδεσπότη της γιορτής, κ. Γιώργο Νάσιουτζικ, που τα τελευταία 11 χρόνια, στέκεται στο πλευρό των παιδιών και κρατά την υπόσχεση που τους έδωσε, να τους διοργανώνει κάθε χρόνο στο Μουσείο Νάσιουτζικ μια μεγάλη Χριστουγεννιάτικη γιορτή, φροντίζοντας ο ίδιος προσωπικά, κάθε λεπτομέρειά της, ώστε οι αίθουσες να είναι υπέροχα στολισμένες, τα τραπέζια γεμάτα από λιχουδιές που αρέσουν στα παιδιά και το καλλιτεχνικό και ψυχαγωγικό πρόγραμμα συναρπαστικό.
Ο κ. Νάσιουτζικ την ευχαρίστησε για τα καλά της λόγια λέγοντας: «Άνθρωποι σαν κι εσάς, αν υπήρχαν κι άλλοι, ο τόπος δεν θα ήταν όμοιος, θα ήταν πολύ καλύτερος. Σας ευχαριστούμε που όλοι μαζί σ αυτή τη προσπάθεια, δίνουμε θαλπωρή, ζεστασιά και χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα σε πάνω από 500 παιδιά κάθε χρόνο».
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος η χριστουγεννιάτικη γιορτή στο Κτήμα Νάσιουτζικ, που ήταν πανέμορφα στολισμένο, ζεστό και φιλόξενο, έκρυβε πολλές όμορφες εκπλήξεις για τα παιδιά, παιχνίδια, δώρα, λιχουδιές, μουσική και τραγούδια, χαρίζοντας τους αξέχαστες στιγμές.
Στη γιορτή συμμετείχαν παιδιά από τα εξής ιδρύματα της Αττικής: Παιδόπολη- Άγιος Ανδρέας, Αμαλιειο, Αρτος και Δράση, Παιδόπολη «Αγ. Βαρβάρα- Ιωσηφόγλειο», Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Παιδικής Προστασίας, Στέγη Φιλοξενίας Ανηλίκων, Χατζηκώνστα, Ζάννειο, Παμμακαριστος, Παιδικό Χωριό SOS, Αγία Άννα, Φιλοθέη Η «Αθηναια», Ξενώνας «Ελπίδα», Ογκολογικό Νοσοκομείο Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη -«Ελπίδα», Ίδρυμα για το Παιδί και την Οικογένεια.
«Υακίνθεια 2024» για 26η χρονιά στα Ανώγεια
Στο μαγικό θεατράκι του Αγίου Υακίνθου, στον Ψηλορείτη, θα κάνουν πρεμιέρα την Παρασκευή 26 Ιουλίου τα «Υακίνθεια». Οι εκδηλώσεις-θεσμός για...