«Φρένο» βάζει ο Δημήτρης Ηλιόπουλος στις ποδοσφαιρικές αγωνιστικές του «ορέξεις», καθώς όπως ο ίδιος τονίζει μέσα από τον προσωπικό λογαριασμό στο facebook, το σκέφτηκε και αποφάσισε να σταματήσει προσωρινά. Ο εν λόγω ποδοσφαιριστής που πέρασε προσφάτως από την Επισκοπή έχοντας βέβαια περάσει και από πολλές άλλες ομάδες, αναφέρει χαρακτηριστικά: «Είδα πως δεν αξίζει να παίζεις μπάλα πλέον υπό αυτές τις συνθήκες, πατάνε πάνω στην αγάπη μας για το άθλημα και δεν τους ενδιαφέρει τί κρύβεται πίσω από αυτό.
Αφήνουμε οικογένειες, φίλους και άλλα πολλά για να ταξιδέψουμε σε ομάδες που θα μας αγκαλιάσουν και θα μας φερθούν σαν οικογένεια και σαν φίλοι. Ή θα παίζουμε τζάμπα σε ομάδες Β’ Εθνικής και θα μας συντηρούν οι γονείς μας, ή θα παίζουμε Γ’ Εθνική και θα μας κάνουν «μπαλάκι». Εγώ λοιπόν αποφάσισα να σταματήσω μέχρι το καλοκαίρι, με μισή σεζόν και επτά επίσημα γκολ». Ο Ηλιόπουλος, αφού ευχαριστεί όλους όσους συνεργάστηκε, κατέληξε λέγοντας ότι θα συνεχίζει να προπονείται μόνος του…