Η αναχώρηση από την Αθήνα έγινε το πρωί της Παρασκευής 12 Απριλίου για τη Θεοφρούρητη χώρα του Μυζηθρά, την άλλοτε έδρα του Δεσποτάτου του Μoρέως και τελευταίο λίκνο της Βυζαντινής αυτοκρατορίας. Την καστροπολιτεία των Παλαιολόγων και Κατακουζηνών Φθάνοντας στην Σπάρτη, επισκεφτήκαμε το μοναδικό Μουσείο της Ελιάς και ξεναγηθήκαμε καταλλήλως ώστε αποκομίσαμε τα πάντα γύρω από το ευλογημένο αυτό καρπό. Στη συνέχεια τακτοποιηθήκαμε στο κεντρικό ξενοδοχείο Μανιάτης εντός της Σπάρτης και εν συνεχεία γευματίσαμε σε παραδοσιακή ταβέρνα στο χωριό Παρόρι με θέα τον κάμπο της Λακωνίας, αλλά και πλούσιο σε νερά και πλατάνια. Αναπολήσαμε την Αργυρούπολη και το Σπήλι του Ρεθύμνου.
Το απόγευμα επισκεφτήκαμε την καστροπολιτεία του Μυστρά, με τις εκκλησίες του, την Παντάνασσα, το μοναδικό εν λειτουργία Μοναστήρι σήμερα μέσα στον χώρο και τον Αγ. Δημήτριο, τη μητρόπολη του Μυστρά, όπου και εξαιρετικά τελείται η λειτουργία των Δ’ χαιρετισμών υπό το φως των κεριών και παρουσία του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Μονεμβασίας και Σπάρτης κ. Ευσταθίου.
Κάθε χρόνο ο Σεβασμιώτατος προσκαλεί και κάποιον Επίσκοπο να ψάλλει τους Χαιρετισμούς. Εφέτος είχε προσκαλέσει τον Θεοφ. Επίσκοπο Θερμοπυλών κ. Ιωάννη Καθηγούμενο της Ιεράς Μονής Πεντέλης.
Ο καιρός συνηγορούσε απόλυτα στην κατανυκτική μυσταγωγία των Χαιρετισμών, ενώ ρίγη συγκίνησης μας διαπέρασαν ψάλλοντας όλο το εκκλησίασμα τω Τη Υπερμάχω … εντός του Ναού των Παλαιολόγων.
Θυμηθήκαμε οι περισσότεροι την προπέρσινη επίσκεψη μας στην Κωνσταντινούπολη την περίοδο του Ακαθίστου Ύμνου.Η γλυκιά βραδιά, η ευωδία των πορτοκαλοανθών αλλά και των λουλουδιών αναμεμιγμένο με το λιβάνι, τα κεριά και τα φαναράκια που υπήρχαν παντού έδιδαν στο χώρο αυτό μια άλλη διάσταση και μεγαλοπρέπεια.
Το βλέμμα σου απολάμβανε το φωτισμένο ψηλά κάστρο αλλά και έμενες άφωνος από την θέα της Σπάρτης που την είχες όλη στα πόδια σου.
Την επομένη περπατήσαμε στην ωραία ρυμοτομούμενη Σπάρτη, επισκεφτήκαμε το μουσείο της, τον Ιερό Ναό Αγ. Νίκωνα και το άγαλμα του Λεωνίδα.
Εν συνεχεία μας εδέχθη ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μονεμβασίας και Σπάρτης κ. Ευστάθιος, ο οποίος μας μίλησε με πολύ εγκαρδιότητα και αγάπη, ενώ εξήρε τους Ρεθεμνιώτες και τον Σύλλογο Ρεθυμνίων Αττικής «Το Αρκάδι» για την προφορά τους στην ανοικοδόμηση του ιερού Ναού των Αγ. Τεσσάρων Νεομαρτύρων στο Σαινοπούλειο πάρκο. Μας πρόσφερε κεράσματα και βιβλία ως ευλογία, ενώ προσκάλεσε τον σύλλογο τον ερχόμενο Οκτώβριο να εορτάσουμε τους Αγίους μας στη Σπάρτη και θα λειτουργήσει ο ίδιος. Ο πρόεδρος κ. Βλατάκης του πρόσφερε το πιάτο του συλλόγου με τη Παναγία των Μυριοκεφάλων και τους Τέσσερις μάρτυρες, καθώς και το φετινό ημερολόγιο του Οικουμενικού μας Πατριάρχη.
Επισκεφτήκαμε την εκκλησία των Αγ. Τεσσάρων Μαρτύρων στο Σαινοπούλειο πάρκο, αναρτήσαμε εντός του ιερού ναού το πιάτο με την Παναγία και προσκυνήσαμε με ευλάβεια ψάλλοντας το απολυτίκιο των Αγίων μας.
Παίρνοντας το δρόμο της επιστροφής επισκεφτήκαμε την ανδρώα Ιερά Μονή Αγ. Σαράντα, όπου οι καλόγεροι με εντολή του Σεβασμιωτάτου μας φιλοξένησαν, μας ξενάγησαν στο ωραίο και ιστορικό αυτό μοναστήρι.
Από εκεί συνεχίσαμε την επιστροφή μας μέσω του όρους Πάρνωνα εναλλάσσοντας φοβερά τοπία με έλατα, και δροσοποτάδες.
Επισκεφτήκαμε το χωριό Τζίτζινα, όπου εκεί γευματίσαμε τοπικές σπεσιαλιτέ με άφθονο κρασάκι, καθώς και το χωριό Βαμβακού και Καρυές.
Η φύση εκπληκτική, γεμάτη με ανεμώνες, παπαρούνες και κρινάκια. Πολλοί αναλώθηκαν στο μάζεμα χόρτων ασκολύμπρους, τσιμπητό κ.ά.
Το βραδάκι επιστρέψαμε στο κλεινόν άστυ έχοντας αποκομίσει τις καλύτερες εντυπώσεις από μια πραγματικά γεμάτη εκδρομή, σε ευλογία, σε τοπία, σε ιστορία κλπ.
Μεταξύ των εκδρομέων συμμετείχε και η διευθύντρια του Μουσείου Σύγχρονης τέχνης Ρεθύμνου «Λευτέρη Κανανακακη» κα Μαρία Μαραγκού, ο κ. Λευτέρης Δρανδάκης η ψυχή του Λυκείου Ελληνίδων Αθηνών, ο καθηγητής κ. Σταύρος Μαραγκουδάκης, ο στρατηγός Μ. Αντωνογιαννάκης, ο ιατρός Στεφ. Βλατάκης, άπασα η οικογένεια Εμ. Καλλονάκη κ.α. Ιδιαίτερη χαρά έδωσε η συμμετοχή έξι παιδιών ηλικίας από 10 ετών έως 22 ετών.
Ο σύλλογός μας για μια ακόμη φορά εμπλούτισε και έγραψε στο πολιτιστικό του τετράδιο μια αξιόλογη εκδρομή που οι συμμετέχοντες θα θυμούνται για χρόνια.
Η επόμενη εκδήλωση του συλλόγου μας θα είναι η πρωινή ξενάγηση στο Μουσείο Παραδοσιακών Λαϊκών Οργάνων του Φοίβου Ανωγιαννάκη στη Πλάκα την Κυριακή 21 Απριλίου.
«Το Αρκάδι»