Σε ρυθμούς πρωταθλήματος έχει περάσει για τα καλά η προετοιμασία του Ρέθυμνο Cretan Kings. Οι «κεραμιδί» καταστρώνουν τα πλάνα τους για την σαββατιάτικη (8/10) πρεμιέρα της Α1, η οποία θα τους βρει στο Βενετόκλειο της Ρόδου και δη απέναντι στον Κολοσσό.
Το βασικό στάδιο της προετοιμασίας ανήκει στο παρελθόν και πλέον ο Τόνι Κωνσταντινίδης και οι συνεργάτες του έχουν περάσει στο επόμενο στάδιο, που δεν είναι άλλο από το να προετοιμάσουν την ομάδα τους για ένα επίσημο παιχνίδι πρωταθλήματος. Από τα φιλικά και από τα ματς του Κυπέλλου αποκόμισαν πολύ χρήσιμα συμπεράσματα και τις τελευταίες ημέρες δουλεύουν πάνω στις λεπτομέρειες.
Οι Ρεθεμνιώτες καλούνται να παρουσιαστούν 100% έτοιμοι και απόλυτα συγκεντρωμένοι, αλλά και κατά πολύ βελτιωμένοι στο αμυντικό κομμάτι. Αντιμετωπίζουν μία ομάδα που την ξέρουν καλά, καθώς τέθηκαν αντιμέτωποι στο φιλικό της Ρόδου και παράλληλα την παρακολούθησαν στα δύο ματς του «Πέτρος Οικονομάκης».
Βέβαια, τα εν λόγω φιλικά δεν έχουν καμία σχέση με τα επίσημα. Ο Άρης Λυκογιάννης διαθέτει ένα ποιοτικό ρόστερ που βασίζεται σε έμπειρους Έλληνες και φιλόδοξους ξένους. Το Σαββατιάτικο ματς θα είναι το δεύτερο επίσημο για τους Ροδίτες, καθώς αύριο αντιμετωπίζουν στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Ο Τόνι Κωνσταντινίδης δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες του Ντέγιαν Κράβιτς, με τον Σέρβο σέντερ να βρίσκεται στο τελικό στάδιο της αποθεραπείας από την αρθροσκόπηση που υποβλήθηκε. Ο Κύπριος τεχνικός αναμένεται να χρησιμοποιήσει τον Ρόλαντ Σάφτενααρ, όπως και στο παιχνίδι του Κυπέλλου απέναντι στην Κύμη.
Το αφιέρωμα του ΕΣΑΚΕ στο Ρέθυμνο Cretan Kings
Με τίτλο «Καινούργια αρχή» συνοδεύεται το αφιέρωμα του ΕΣΑΚΕ στο Ρέθυμνο Cretan Kings. Η διοργανώτρια αρχή, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος παραμονές της πρεμιέρας, παραθέτει στοιχεία των «μονομάχων» και χθες ήταν η σειρά των «κεραμιδί».
Χαρακτηριστικά αναφέρει: «Καινούργια αρχή κάνει το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο θα παρουσιαστεί στην νέα Basket League ριζικά ανανεωμένο στο παρκέ και στον πάγκο. Την θέση του Θανάση Σκουρτόπουλου, που καθοδήγησε την ομάδα τις δύο προηγούμενες σεζόν, στην τεχνική ηγεσία πήρε ο Τόνι Κωνσταντινίδης, ο οποίος έγινε ο πρώτος Κύπριος προπονητής που εργάζεται στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Από το ρόστερ της προηγούμενης αγωνιστικής χρονιάς παρέμειναν μόνο οι Χάρης Γιαννόπουλος, Ρόναλτν Σάφτενααρ, οι νεαροί Ηλίας Θεοδωρίδης, Γιάννης Παναρετάκης και ο Μιχάλης Καμπερίδης, που έχασε σχεδόν όλη την περασμένη σεζόν λόγω σοβαρού τραυματισμού. Στην Κρήτη εγκαταστάθηκαν το φετινό καλοκαίρι τέσσερις Αμερικανοί, ο πόιντ γκαρντ Γκάρι Τάλτον, ο φόργουορντ Ρόμπερτ Άρνολντ, ο φόργουορντ-σέντερ Μπράντον Έντουαρντς, ο φόργουορντ Τόαρλιν Φιτζπάτρικ (πρώην του Απόλλωνα Carna), ο Λιθουανός γκαρντ Εβάλντας Ζάμπας, οι νεαροί Έλληνες Θωμάς Κώττας, Ανδρέας Χριστοδούλου και ο διεθνής Κύπριος πόιντ γκαρντ Χριστόφορος Ραζής, ενώ επέστρεψε μετά από ένα χρόνο ο Σερβοκαναδός σέντερ Ντέγιαν Κράβιτς».
Τόνι Κωνσταντινίδης: «Να μπούμε στα πλέι οφ»
Ο προπονητής του Ρέθυμνο Cretan Kings, με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ, αναφέρθηκε στους στόχους της ομάδας του και γενικότερα στο νέο πρωτάθλημα.
«Στόχοι της ομάδας μας είναι να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια στην έδρα μας, με όποιον και αν αγωνιζόμαστε. Δηλαδή, αυτός που θα έρθει εδώ και θα μας κερδίσει θα πρέπει να έχει «φτύσει αίμα» όπως λέμε. Αν κρατήσουμε την έδρα μας αήττητη και πάρουμε κάποια θετικά αποτελέσματα εκτός έδρας, που είναι ο 2ος μας στόχος, θα τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται στην βαθμολογία. Αναμφίβολα θέλουμε να μπούμε στα πλέι οφ, όμως αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.
Φέτος η Basket League θα είναι πάρα πολύ δύσκολη. Θεωρώ θα είναι δύο ταχυτήτων, με τις πρώτες 4-5 ομάδες και οι υπόλοιπες θα είναι στο ίδιο επίπεδο. Πρέπει να είμαστε πολύ σοβαροί και προετοιμασμένοι από το σκάουτίνγκ μας και την ψυχολογική προετοιμασία. Θα είναι δύσκολο για όλους. Περιμένω ένα πρωτάθλημα με περισσότερο ανταγωνισμό φέτος. Θέλουμε γεμάτα γήπεδα. Παιχνίδια που να κρίνονται στο τέλος, ώστε να φέρουμε τον κόσμο περισσότερο κοντά στο άθλημα γιατί είναι το πιο όμορφο στον κόσμο. Η Basket League πληροί όλα τα χαρακτηριστικά για να προσελκύσει ακόμη περισσότερο κόσμο στο γήπεδο».
Χάρης Γιαννόπουλος: «Αλώβητη η έδρα μας – Θέλουμε γεμάτα γήπεδα»
Ο αρχηγός του Ρέθυμνο Cretan Kings, με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ, τόνισε πως η ομάδα του καλείται να πανηγυρίσει ένα «διπλό» σε Ρόδο ή Πάτρα και στη συνέχεια να κοιτάξει να κρατήσει αλώβητο το «Μελίνα Μερκούρη». Έτσι θα πετύχει τους στόχους της, που δεν είναι άλλοι από την πρόκριση στα πλέι οφ και από το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις θέσεις «5-8».
«Το πρόγραμμα είναι λίγο δύσκολο στην αρχή για εμάς. Έχουμε κάποια παιχνίδια εκτός έδρας με Κολοσσό και Απόλλωνα, τα οποία είναι πολύ σημαντικά. Αν θέλουμε να πετύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει σαν ομάδα, δηλαδή να τερματίσουμε ψηλά και να καταφέρουμε να μπούμε στα πλέι οφ, θα πρέπει να κερδίσουμε τουλάχιστον ένα από τα δύο αυτά ματς. Από κει και πέρα θέλουμε να παραμείνει η έδρα μας αλώβητη και να μπορέσουμε να πάρουμε όσο περισσότερες νίκες γίνεται. Αν μπορέσουμε να κάνουμε και κάποιες «ζημιές», θα ήταν εξαιρετικό.
Φέτος υπάρχουν αρκετές καλές ομάδες. Όλες θα δώσουν πολύ δυνατές «μάχες» μεταξύ τους και αν εξαιρέσεις την πρώτη 4άδα που υποτίθεται ότι είναι ήδη «κλεισμένη», οι υπόλοιπες θα παλέψουμε σκληρά για τις εναπομείναντες θέσεις. Το μοναδικό πράγμα που εύχομαι είναι να γεμίσουν τα γήπεδα, γιατί αυτό είναι που δίνει δύναμη στο άθλημα αλλά και σε μας, τους ίδιους τους παίκτες».
Το ρόστερ του νέου Ρέθυμνο Cretan Kings
No ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΘΕΣΗ ΥΨΟΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΧΩΡΑ
5. Θωμάς Κώττας Σέντερ 2.06 27/4/1996 Ελλάδα
6. Χριστόφορος Ραζής Γκαρντ 1.94 7/7/1989 Κύπρος
7. Ανδρέας Χριστοδούλου Γκαρντ 1.96 22/2/1995 Ελλάδα
8. Ρόμπερτ Άρνολντ Φόργουορντ 1.98 12/11/1988 ΗΠΑ
9. Τοαρλίν Φιτζπάτρικ Φ. – Σέντερ 2.06 4/9/1989 ΗΠΑ
10. Ρόλαντ Σάφτενααρ Σέντερ 2.11 29/7/1988 Ολλανδία
11. Γκάρι Τάλτον Γκαρντ 1.86 29/3/1990 ΗΠΑ
12. Μιχάλης Καμπερίδης Φόργουορντ 2.05 24/4/1994 Ελλάδα
15. Γρηγόρης Λαγουδάκης Γκαρντ 1.82 2001 Ελλάδα
16. Δημήτρης Τζαγκαράκης Φόργουορντ 1.93 2001 Ελλάδα
17. Γιάννης Παναρετάκης Φόργουορντ 2.01 24/11/1997 Ελλάδα
20. Ηλίας Θεοδωρίδης Γκαρντ 1.96 5/2/1997 Ελλάδα
24. Εβάλντας Ζάμπας Γκαρντ 1.88 21/4/1988 Λιθουανία
31. Χάρης Γιαννόπουλος Φόργουορντ 2.00 13/7/1989 Ελλάδα
32. Ντέγιαν Κράβιτς Σέντερ 2.13 9/11/1990 Σερβία / Καναδάς
35. Μπράντον Έντουαρντς Φ. – Σέντερ 1.98 13/9/1991 ΗΠΑ
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ: Τόνι Κωνσταντινίδης
Έτος ίδρυσης: 1965
Πρόεδρος: Ηρακλής Μανουκαράκης
Τίτλοι: –
Κορυφαίοι στο επαγγελματικό πρωτάθλημα: Συμμετοχές: Νταμίρ Λάτοβιτς 85. Πόντοι: Μπρεντ Πέτγουεϊ 775 πόντοι
Έδρα: Κ.Γ. «Μελίνα Μερκούρη» (1.600 θέσεων)
Ώρα προημιτελικών για το Κύπελλο
Στη φάση των «8» έχει περάσει το Κύπελλο Ελλάδος 2016-17 και την Τετάρτη θα λάβουν χώρα οι αγώνες των προημιτελικών. Η Κύμη, μετά το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικράτησε και του Πανιωνίου με 73-77 και προκρίθηκε στην 8άδα. Ανάλογα έπραξε και ο Κόροιβος, που μετά τον Απόλλωνα Πατρών, νίκησε και τον Προμηθέα Πατρών με 80-76.
Το μενού περιλαμβάνει τρία παιχνίδια την Τετάρτη (Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου, Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ και Άρης – Κύμη) και ένα την Πέμπτη (ΑΕΚ – Κόροιβος). Οι αγώνες Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ και ΑΕΚ-Κόροιβος Αμαλιάδας θα διεξαχθούν κεκλεισμένων των θυρών, ενώ όλες οι αναμετρήσεις θα καλυφθούν τηλεοπτικά από τα κανάλια Novasports.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος
Τετάρτη 5 Οκτωβρίου
16:00 (ΣΕΦ) 16.00 Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου
Σώμος-Τζαφλέρης-Πιτσίλκας Β.
18:30 (ΟΑΚΑ-κ.θ.) Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ
Σχινάς-Ψαριανός-Παντελίδης
20:30 (Αλεξάνδρειο) Άρης-Κύμη
Φούφης-Μπήτης-Συμεωνίδης
Πέμπτη 6 Οκτωβρίου
18:30 (ΟΑΚΑ-κ.θ.) ΑΕΚ-Κόροιβος
Κορομηλάς-Τσαρούχα-Μαλαμάς