Από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης ανακοινώνεται ότι προχωρούν οι προετοιμασίες έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς στα Επαγγελματικά Λύκεια ΕΠΑΛ. Η καταληκτική ημερομηνία των εγγραφών καθώς και της ηλεκτρονικής δήλωσης προτίμησης μέσω του συστήματος e-pal είναι η 11η Σεπτεμβρίου.
Σύμφωνα με ανακοίνωση της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης, μετά το πέρας της διαδικασίας, στις 11/9, θα δημιουργηθούν νέα τμήματα:
α) αυτοδίκαια με τη συμπλήρωση του προβλεπόμενου κατώτερου αριθμού μαθητών και β) με την έκδοση νέας Υ.Α. στις περιπτώσεις που θα κριθεί αναγκαία η έγκριση λειτουργίας ολιγομελών τμημάτων.