Ένα ακόμα σουπερ μάρκετ, το τέταρτο στην πόλη του Ρεθύμνου, εγκαινίασε το Σάββατο ο συνεταιρισμός ΣΥΝΚΑ. Το νέο κατάστημα που βρίσκεται στην οδό Σταμαθιουδάκη 8, εγκαινιάστηκε το πρωί του Σαββάτου παρουσία πλήθους κόσμου, αρχών και φορέων.
Την στήριξη της Περιφέρειας στην προβολή-προώθηση των Κρητικών προϊόντων, της τοπικής επιχειρηματικότητας, που συμβάλει στην τόνωση της οικονομίας του νησιού και δίδει νέες θέσεις εργασίας, τόνισε ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης, μιλώντας στην εκδήλωση εγκαινίων του νέου μεγάλου καταστήματος «Super Market» της συνεταιριστικής αλυσίδας καταναλωτών «ΣΥΝΚΑ».
Ο πρόεδρος του ΔΣ του «SΥΝΚΑ» Απόστολος Αλεξάκης, ευχαριστώντας τον περιφερειάρχη, είπε, ότι, «η συνεταιριστική αλυσίδα έχοντας την εμπιστοσύνη καταναλωτών-παραγωγών-προμηθευτών συνεχώς μεγαλώνει με 50 καταστήματα εντός και εκτός Κρήτης και ότι δίδεται έμφαση στην στήριξη-διάθεση των εκλεκτών Τοπικών προϊόντων, στην τόνωση της οικονομίας- αγοράς αλλά και στην απασχόληση με νέες θέσεις εργασίας μέσω της ανάπτυξης του κύκλου εργασιών των καταστημάτων».
Το κατάστημα «Super Market» που εγκαινιάστηκε -όπως είπε -ο κ. Αλεξάκης, είναι το 4ο στο Ρέθυμνο, και στεγάζεται στις εγκαταστάσεις του Αγροτικού Συνεταιρισμού Ρεθύμνου, όπου ο παριστάμενος πρόεδρος Νικήστρατος Χαροκόπος, ο περιφερειάρχης, ο δήμαρχος και οι εκπρόσωποι φορέων, ευχήθηκαν κάθε επιτυχία και καλές γιορτές στον πρόεδρο και το Δ.Σ. του «ΣΥΝΚΑ» όπως και σ’ όλους τους παραβρισκόμενους στα εγκαίνια καταναλωτές, προμηθευτές, παραγωγούς Κρητικών προϊόντων.