Με ομόφωνη απόφαση του σε έκτακτη συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε χθες το μεσημέρι το δημοτικό συμβούλιο Ρεθύμνου ενέκρινε την απόφαση του διοικητικού συμβουλίου της ΚΕΔΗΡ για την τροποποίηση του προϋπολογισμού της κοινωφελούς επιχείρησης, προκειμένου να γίνει ο έκτακτος διαχειριστικός έλεγχος.
Όπως ανέφερε στην εισήγηση της η πρόεδρος της ΚΕΔΗΡ Πέπη Μπιρλιράκη το ποσό που αποφάσισε το ΔΣ της κοινωφελούς επιχείρησης, με ομόφωνη απόφαση του, να δεσμευτεί για την πληρωμή των δυο ορκωτών λογιστών ανέρχεται σε 24.800 ευρώ μαζί με τον ΦΠΑ (στο όριο της απευθείας ανάθεσης). Όπως εξήγησε το ποσό των 17.800 ευρώ προέρχεται από το αποθεματικό ταμείο της επιχείρησης που από 35.000 που είχε το ποσό του τώρα φτάνει τα 17.200. Η ίδια εξέφρασε την αισιοδοξία το διάστημα του ελέγχου να μην υπερβεί τους έξι μήνες.
Ο επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης Μανούσος Μανουσογιάννης, που μαζί με τους υπόλοιπους επικεφαλής της αντιπολίτευσης ήταν παρόντες στη συνεδρίαση του ΔΣ της ΚΕΔΕΗΡ, εξήγησε ότι υπήρχε ήδη στον προϋπολογισμό της επιχείρησης το ποσό των 7.000 ευρώ για τις αμοιβές των ορκωτών και το οποίο, όπως είπε, συμπληρώθηκε για να γίνει τακτικός και έκτακτος έλεγχος για τα έτη 16-17.
Όπως είπε ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Τάσος Παπαδουράκης η διαδικασία στο εξής θα είναι σύντομη, αφού ευελπιστούν ότι θα έχουν τις επόμενες μέρες τις προσφορές των ορκωτών, ώστε αυτοί να οριστούν στην επόμενη συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου, η οποία έχει προγραμματιστεί να γίνει την επόμενη Τετάρτη 31 Ιανουαρίου.