Ένα ξεχωριστό ημερολόγιο έκανε την εμφάνισή του το προηγούμενο Σάββατο,στο χριστουγεννιάτικο παζάρι του Πειραματικού Γυμνασίου Ρεθύμνου: το εφετινό ημερολόγιο του σχολείου εικονογραφεί με τον μοναδικό τρόπο των παιδιών τις σχέσεις τους με την Τρίτη Ηλικία. Αφόρμηση υπήρξε η συμμετοχή μαθητών στο πρόγραμμα «Νοιάζομαι και δρώ», στα πλαίσια του οποίου πραγματοποιήθηκαν ποικίλες επισκέψεις και δράσεις στο Γηροκομείο Ρεθύμνου.
Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει στο προλογικό σημείωμα του ημερολογίου η εκπαιδευτικός και εκ των υπεύθυνων για την όλη δράση Ειρήνη Ρενιέρη:«Τα παιδιά άκουσαν, μίλησαν, ανέπτυξαν σχέσεις και διασκέδασαν με τους ηλικιωμένους συμπολίτες μας, που βρίσκουν ένα περιβάλλον ασφάλειας και φροντίδας στη συγκεκριμένη δημοτική δομή”.
Και συνεχίζει: “Με ποικίλες εικαστικές τεχνικές, παιδιά του προγράμματος αλλά και άλλοι μαθητές του σχολείου, επεξεργάστηκαν και απέδωσαν στοιχεία από την προσωπική τους εμπειρία, τις αναμνήσεις, τις οικογενειακές τους στιγμές, τον προβληματισμό τους».
Το ημερολόγιο, που κοστίζει €5, θα βρίσκεται και στις προθήκες των βιβλιοπωλείων τις προσεχείς ημέρες. Ας το αναζητήσουμε και, όπως μας παροτρύνει :«Ας κρατήσουμε την καρδιά μας ανοιχτή να δεχτεί τα μηνύματα των παιδιών – αλλά και των ηλικιωμένων μας»…
Δυστύχημα στους ιστιοπλοϊκούς αγώνες Aegean 600
Ο ιστιοπλοϊκός αγώνας Aegean 600, δυστυχώς, "σημαδεύτηκε" από ένα τραγικό δυστύχημα. Στα ανοιχτά της Κάσου, θύμα μιας δύσκολης κατάστασης λόγω...