Tο Πανελλήνιο Camp Αθλητών, Προπονητών, Διαιτητών Ζίου Ζίτσου, οι οποίοι θα βρεθούν στο Ρέθυμνο με σκοπό να προπονηθούν, να επιμορφωθούν, να εκπαιδευτούν και να λάβουν γνώση για όλα τα τεχνικά και αναπτυξιακά ζητήματα που σχετίζονται με το άθλημα σε διεθνές επίπεδο, θα λάβει χώρα εδώ στην πόλη του Ρεθύμνου.
Η αθλητική αυτή συνάντηση που συνδιοργανώνεται από την Περιφέρεια Κρήτης, τελεί υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης και υπό αυτής του Δήμου Ρεθύμνης – Τμήμα Αθλητισμού, θα απασχολήσει τους ανθρώπους του ζίου-ζίτσου για ένα ολόκληρο τριήμερο, από το Σάββατο 20 Απριλίου έως και τη Μ. Δευτέρα 22 του ίδιου μήνα.
Στο καμπ θα λάβουν μέρος αρκετοί κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες υπό την επίβλεψη και την καθοδήγηση καταξιωμένων προπονητών στο χώρο του αθλήματος Ζίου Ζίτσου.
Οι αθλητές θα δουλέψουν πάνω σε θέματα βελτίωσης τεχνικής και φυσικής κατάστασης, ενώ θα υπάρξουν εισηγήσεις των ειδημόνων του αθλήματος.
Επίσης οι αθλητές θα έχουν την ευκαιρία να προπονηθούν για ένα μοναδικό προπονητικό διήμερο υπό τις οδηγίες του Μπένι Λαχ, του πολύπειρου Σλοβένου Παγκόσμιου Πρωταθλητή, ο οποίος θα βρίσκεται στο Ρέθυμνο ως εκπαιδευτής.
Αθλητική ημερίδα: ψυχολογία, διατροφή, φυσική κατάσταση
Παράλληλα με την πρακτική και θεωρητική άσκηση, στο Εθνικό καμπ ζίου-ζίτσου θα υπάρξει και σχετική ημερίδα το πρωί της Μεγάλης Δευτέρας, στο ξενοδοχείο Theartemis, με αντικείμενο: α) «Το μυαλό θέλει προπόνηση. Διαχείριση άγχους κατά την αθλητική ζωή» (εισήγηση: Νικόλαος Τσιμπισκάκης),
β) «Η σημασία της διατροφής στην αθλητική απόδοση» (εισήγηση: Νίκη Τζουγανάκη),
γ) «Φυσική κατάσταση – ενδυνάμωση: ο ρόλος τους στα μαχητικά αθλήματα» (εισήγηση: Κώστας Πενταράκης).
Το Σεμινάριο Εθνικής Ομάδας θα πλαισιώνουν Ομοσπονδιακοί Προπονητές, Καθηγητές ΤΕΦΑΑ, Γυμναστές, Ψυχολόγοι και Διατροφολόγοι ενώ παρούσα θα είναι η διοικητική ηγεσία της Ελληνικής Ερασιτεχνικής Ομοσπονδίας Ζίου Ζίτσου (ΕΦΕΟΖΖ).
Για ένα τριήμερο ο πρόεδρος Ανέστης Πουλικίδης και η γενική γραμματέας της ΕΦΕΟΖΖ Μαρία Χαριτοπούλου θα βρεθούν στο Ρέθυμνο, καθώς η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα, την ευθύνη και την καθοδήγηση της Ομοσπονδίας. Μάλιστα, την Κυριακή έχει προγραμματιστεί να πραγματοποιηθεί η Ετήσια Γενική Συνέλευση της ΕΦΕΟΖΖ στο Ρέθυμνο. Σε τοπικό επίπεδο την ευθύνη της διοργάνωσης έχει αναλάβει το Αθλητικό Σωματείο «Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου», με προπονητή τον Βαγγέλη Συνολάκη.
Εκπαίδευση Διαιτητών
Το καμπ δεν σταματά εδώ… Στο πλαίσιο της διοργάνωσης του Εθνικού καμπ θα διεξαχθεί Σεμινάριο Διαιτησίας και Γραμματείας Αγώνων, με τη συμμετοχή νυν και υποψηφίων διαιτητών. Για το σκοπό αυτό στο Ρέθυμνο θα βρεθεί ο επικεφαλής της Διαιτησίας του Ζίου Ζίτσου στην Ελλάδα και διεθνής διαιτητής, Κώστας Καζάκος, ο οποίος έχει επιφορτιστεί τον ρόλο της επεξήγησης των κανονισμών του αθλήματος, σε πανελλήνιο και διεθνές επίπεδο. Επίσης, μέσα από αυτή την διαδικασία θα προκύψουν νέοι διαιτητές, οι οποίοι θα προσφέρουν τις υπηρεσίες τους είτε σε τοπικά, είτε πανελλήνια και διεθνή πρωταθλήματα.
Πολύτιμοι υποστηρικτές
Πολύτιμοι υποστηρικτές της διοργάνωσης είναι οι εταιρείες Anek Lines – Blue Star Ferries και Ellinair Airlines, οι οποίες φροντίζουν για τις ακτοπλοϊκές και αεροπορικές μετακινήσεις των αθλητών, των προπονητών και των συνοδών τους. Επίσης, βασικός υποστηρικτής της διοργάνωσης είναι το Κέντρο Ψυχοθεραπείας και Συμβουλευτικής «Μέθεξις», καθώς ο ψυχολόγος κ. Νίκος Τσιμπισκάκης και η διατροφολόγος κα Νίκη Τζουγανάκη θα είναι οι εισηγητές στην ημερίδα με θέμα την αθλητική ψυχολογία και την διατροφή. Ακόμα, σημαντική θα είναι η συμβολή του γυμναστή ΤΕΦΑΑ Κώστα Πενταράκη, σε θέματα σωστής εκγύμνασης και ενδυνάμωσης των αθλητών.
Το μεγαλύτερο μέρος των αθλητικών δράσεων θα διεξαχθεί στο Ξενοδοχείο Theartemis Palace, το οποίο στηρίζει τη διοργάνωση.