Σε πλήρη κατάρρευση οδηγούνται οι υπηρεσίες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας φροντίδας υγείας στον νομό Ρεθύμνου προκαλώντας την οργή, τον θυμό και την αγανάκτηση εκατοντάδων πολιτών που αδυνατούν να εξυπηρετηθούν στο νοσοκομεία και στα ιατρεία του ΠΕΔΥ αντίστοιχα. Οι τεράστιες ελλείψεις προσωπικού στα ιατρεία του πρώην ΙΚΑ αφήνουν ουσιαστικά ακάλυπτους σε ότι αφορά την ιατροφαρμακευτική τους περίθαλψη εκατό περίπου χιλιάδες ασφαλισμένους και συνταξιούχους. Ενδεικτικό της συρρίκνωσης της μονάδας είναι ότι αυτή διαθέτει μόλις πέντε γιατρούς και ειδικότερα έναν χειρουργό, έναν πνευμονολόγο, έναν παθολόγο και δύο οδοντιάτρους για έναν ολόκληρο νομό χωρίς να υπάρχουν βασικές ειδικότητες, όπως καρδιολόγος, ουρολόγος, οφθαλμίατρος, ενδοκρινολόγος και ορθοπεδικός ενώ εκτός λειτουργίας βρίσκεται το μικροβιολογικό όσο και το ακτινολογικό εργαστήριο.
Η υποστελέχωση αυτή, που τείνει να χρονίσει, έχει ως αποτέλεσμα οι πολίτες στην πλειοψηφία τους να προσπαθούν μάταια να εξυπηρετηθούν και να απευθυνθούν στο νοσοκομείο Ρεθύμνου βιώνοντας και εκεί μια εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση, λόγω της αυξημένης προσέλευσης των πολιτών και του περιορισμένου ιατρικού, νοσηλευτικού και διοικητικού προσωπικού, του μοναδικού νοσηλευτικού ιδρύματος του νομού. Οι ατελείωτες ουρές στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών, στα εξωτερικά ιατρεία αλλά και στη γραμματεία προκειμένου να κλείσουν ένα ραντεβού θυμίζουν εικόνες τριτοκοσμικής χώρας ενώ οι φωνές, η γκρίνια και ο θυμός αγανακτισμένων πολιτών είναι φαινόμενα καθημερινά και ενδεικτικά των υποβαθμισμένων υπηρεσιών υγείας με τις οποίες έρχονται αντιμέτωποι οι ασθενείς σε μια περίοδο μάλιστα που, λόγω της οικονομικής κρίσης και της ανασφάλειας, επιζητούν από την ελληνική πολιτεία τα κατά τα άλλα αυτονόητα. Είναι χαρακτηριστικό, ότι άνθρωποι κάθε ηλικίας κοιμούνται ακόμα και στο νοσοκομείο προκειμένου να εξασφαλίσουν μια θέση στη λίστα των ραντεβού για τον οφθαλμίατρο.
Οι εικόνες διάλυσης θλιβερές, η κατάσταση ασφυκτική και η ανασφάλεια των πολιτών μεγάλη. Γιατροί και εργαζόμενοι έχουν επανειλημμένως επισημάνει τις τεράστιες ελλείψεις προσωπικού, την οριακή λειτουργία του ιδρύματος η οποία έχει χαρακτηριστεί πλέον επισφαλής ενώ και ο διοικητής του ΓΝΡ με υπομνήματα του και επιστολές διεκδικεί προσλήψεις.
Η ενίσχυση τόσο του νοσοκομείου όσο και των ιατρείων του ΠΕΔΥ με το απαραίτητο προσωπικό χαρακτηρίζεται μονόδρομος για να εξασφαλιστεί η στοιχειώδης παροχή υπηρεσιών υγείας για τους πολίτες του Ρεθύμνου. Οι δομές υγείας καταρρέουν και η τοπική κοινωνία καλεί τον υπουργό να παρέμβει προτού να είναι αργά.
ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ
Αποδεκατισμένα τα ιατρεία του ΠΕΔΥ στο Ρέθυμνο
Σε πλήρη κατάρρευση οδηγείται η υγειονομική μονάδα του ΠΕΔΥ στο Ρέθυμνο, η οποία έχει μετατραπεί σε υπηρεσία διεκπεραίωσης γραφειοκρατικών διαδικασιών. Μόλις πέντε γιατροί και συγκεκριμένα 1 χειρουργός, 1 πνευμονολόγος, 1 παθολόγος, 1 οδοντίατρος και ο διευθυντής-οδοντίατρος είναι το ιατρικό προσωπικό των τοπικών ιατρείων που οφείλει να εξυπηρετεί τις ανάγκες εκατό περίπου χιλιάδων ασφαλισμένων και συνταξιούχων. Στη δραματική κατάσταση που αφορά την υποστελέχωση, μιας και δεν υπάρχουν βασικές ειδικότητες όπως ο καρδιολόγος, παιδίατρος, οφθαλμίατρος και ουρολόγος, προστίθεται και η απουσία λειτουργίας του μικροβιολογικού και ακτινολογικού εργαστηρίου.
Η ταλαιπωρία εργαζομένων και συνταξιούχων είναι τεράστια, τα παράπονα πλείστα με δεδομένη και την οριακή λειτουργία του νοσοκομείου, δίχως όμως να υπάρχει καμία δέσμευση για άμεση επίλυση του προβλήματος και ενίσχυσης της μονάδας με το απαραίτητο προσωπικό, που θα έχει ως αποτέλεσμα την αποτελεσματική λειτουργία της μονάδας και την παροχή αξιοπρεπών υπηρεσιών υγείας στους ασθενείς.
Τόσο οι εργαζόμενο όσο και οι συνταξιούχοι έχουν επανειλημμένως επισημάνει προς τη διοίκηση του τοπικού παραρτήματος τα σοβαρά προβλήματα που υπάρχουν, ενώ και ο διευθυντής της Μονάδας έχει αποστείλει σχετικό υπομνήματα στην κεντρική διοίκηση του οργανισμού, ενώ αυτά έχουν επισημανθεί και σε κατ’ ιδίαν συναντήσεις με τον ρεθεμνιώτη υπουργό Υγείας Ανδρέα Ξανθό, ο οποίος είναι γνώστης των υποβαθμισμένων υπηρεσιών υγείας της τοπικής μονάδας.
Χθες οι συνταξιούχοι του Νομού προχώρησαν σε δίωρο συμβολικό αποκλεισμό των ιατρείων ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την τραγική κατάσταση που επικρατεί, ενώ τόνισαν πως αν άμεσα δεν υπάρξει ανταπόκριση θα κλιμακώσουν τις κινητοποιήσεις τους με κατάληψη της ΔΥΠΕ Κρήτης.
Ειδικότερα, σε δηλώσεις του ο πρόεδρος των συνταξιούχων του ΙΚΑ Λευτέρης Κοτσαρίδης, υποστήριξε: «Διεκδικούμε την επαναλειτουργία του μικροβιολογικού εργαστηρίου, καθώς και του ακτινολογικού. Μέχρι σήμερα μας έλεγαν ότι θα φέρουν ανταλλακτικό στο ακτινολογικό. Έχουν περάσει δύο χρόνια και δεν έγινε τίποτα. Απαιτούμε προσλήψεις γιατρών, ώστε το ΠΕΔΥ να λειτουργεί στοιχειωδώς. Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Ταλαιπωρούμαστε καθημερινά και επιπλέον δεν έχουμε χρήματα για να πληρώνουμε εξωτερικούς ιατρούς. Θέλω επίσης να στείλω ένα μήνυμα στη ΔΥΠΕ Κρήτης ότι και ο Νομός Ρεθύμνου ανήκει στο νησί και να σκύψουν πάνω στα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζει η τοπική μονάδα. Από όσο γνωρίζω έχουν μπει χρήματα στα ταμεία της ΔΥΠΕ και πρέπει να δώσουν βάρος και στο Νομό μας. Εάν σύντομα δεν αλλάξει κάτι εμείς είμαστε αποφασισμένοι να κάνουμε κατάληψη στο κτίριο της ΔΥΠΕ στο Ηράκλειο. Δεν πάει άλλο. Τα όρια της υπομονής μας έχουν εξαντληθεί».
Ο Στέλιος Ξεξάκης, ταμίας του Δ.Σ. συνταξιούχων ανέφερε: «Γιατροί δεν υπάρχουν και επιπλέον δεν λειτουργεί το ακτινολογικό και το μικροβιολογικό. Η υγεία καταρρέει. Τα μηχανήματα είναι τόσο παλιά που δεν υπάρχουν στην αγορά τα ανταλλακτικά τους».
Από την πλευρά του ο κ. Μανούσος Αντωνογεωργάκης μέλος του σωματείου ΟΑΕΕ, είπε: «Ήθελα να πω ότι δεν υπάρχουν γιατροί ούτε εξοπλισμός στα ιατρεία του ΠΕΔΥ. Μας κόβουν τις συντάξεις τουλάχιστον ας μας παρέχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Δεν είναι δυνατόν να μας υποβάλλουν σε αυτό τον Γολγοθά».
Η Νικολέτα Σταυρουλάκη, μέλος του Δ.Σ. του Σωματείου Συνταξιούχων ΙΚΑ, τόνισε: «Καταγγέλλουμε την κυβερνητική πολιτική που προχωρά στα χνάρια των προηγούμενων και στο χώρο της υγείας που αποτελεί ένα σοβαρό ζήτημα για εργαζόμενους και συνταξιούχους. Υποβαθμίζουν το αγαθό της υγείας και έχουν υποβαθμίσει το νοσοκομείο και το ΠΕΔΥ, τα κέντρα υγείας και εμείς δεν μπορούμε παρά να αντιδράσουμε σε αυτή την κατάσταση και να βγούμε στους δρόμους για να απαιτήσουμε να προσβληθούν γιατροί και να απασχοληθούν με αποκλειστική απασχόληση οι γιατροί στα νοσοκομεία».
Από την πλευρά του ο Μανόλης Τσουπάκης πρόεδρος του τοπικού ΕΟΠΥΥ υπογράμμισε πως διαρκώς γίνονται παρεμβάσεις προς τα αρμόδια υπουργεία και την κεντρική διοίκηση του ΕΟΠΥΥ για να στελεχωθεί η μονάδα. Ειδικότερα, ανέφερε: «Τα προβλήματα στη μονάδα μας είναι πολλά και σοβαρά, δίχως καμία αμφιβολία. Εμείς διαρκώς ζητάμε στελέχωση της μονάδας και αναβάθμισή της, ώστε να παρέχουμε αξιοπρεπείς υπηρεσίες υγείας. Και χθες στείλαμε έγγραφο διεκδικώντας προσλήψεις. Ο σκοπός μας είναι να λειτουργήσει η μονάδα σε 12ωρη βάση, ώστε όλη μέρα να μπορούμε να εξυπηρετούμε τους ασφαλισμένους. Είναι κάτι το οποίο χρόνια τώρα ονειρευόμαστε, όμως λόγω του μικρού αριθμού γιατρών που έχουμε, δεν μπορούμε να το λειτουργήσουμε. Ζητάμε συνεχώς στελέχωση και αναβάθμιση και ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει αυτό, ώστε να μπορούμε να εξυπηρετούμε τους ασφαλισμένους μας».
Άγνωστο το μέλλον για το στεγαστικό θέμα των ιατρείων
Εν τω μεταξύ, άγνωστο παραμένει το τι θα γίνει με το στεγαστικό θέμα των ιατρείων, το οποίο σύμφωνα με τον κ. Τσουπάκη το έχει αναλάβει η ΔΥΠΕ Κρήτης. Η προοπτική μεταφοράς των ιατρείων φαίνεται να απομακρύνεται ωστόσο, δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση για τις σχετικές αποφάσεις. Απαντώντας σχετικά ο κ. Τσουπάκης, είπε: «Κάναμε μια συνάντηση την περασμένη εβδομάδα με τον δήμαρχο όμως το θέμα το έχει αναλάβει πλέον η ΔΥΠΕ στο Ηράκλειο. Έχουμε επανειλημμένως ζητήσει ενημέρωση από την ΔΥΠΕ δίχως καμία απάντηση. Τελευταία φορά ζήτησα να ενημερωθώ την περασμένη Παρασκευή, μέχρι και σήμερα δεν έχω απάντηση. Περιμένουμε να δούμε. Είναι πάρα πολύ σοβαρό το θέμα. Το κτίριο της οδού Μοάτσου είναι σε κεντρικό δρόμο, εξυπηρετεί πολλές ανάγκες, αλλά έχει και σοβαρές αδυναμίες. Μια πρώτη είναι το ασανσέρ το οποίο είναι πολύ μικρό. Δεν χωρά αμαξίδιο αναπηρικό. Στο κτίριό μας γίνονται οι επιτροπές πιστοποίησης αναπηρίας και άτομα με κινητικά προβλήματα δεν μπορούν να μετακινηθούν. Επίσης θα πρέπει να ελεγχθεί και η στατικότητα του κτιρίου, να γίνει ανακαίνιση ριζική. Φανταστείτε ότι έχει να βαφτεί πάνω από 20 χρόνια».