Εισαγωγή μαθητών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση
Προσπάθεια από το υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων καταβάλλεται προκειμένου να ενημερωθούν έγκαιρα οι μαθητές εκείνοι που είχαν αθλητική διάκριση με στόχο να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Το υπουργείο ενημερώνει ότι λόγω καθυστέρησης της ανακοίνωσης της εγκυκλίου «Εισαγωγή αθλητών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016», οι μαθητές-τριες που έχουν δώσει πανελλήνιες εξετάσεις και έχουν πετύχει αθλητική διάκριση παρακαλούνται να επικοινωνήσουν άμεσα με την Ομοσπονδία τους για να πάρουν βεβαίωση της επιτυχίας, ώστε να την καταθέσουν στην Γ.Γ.Α. και να εγγραφούν στον ειδικό πίνακα διακρίσεων αθλητών.
Η βεβαίωση εγγραφής στον ειδικό πίνακα, καθώς και τα προαπαιτούμενα δικαιολογητικά που θα προβλέπει η εγκύκλιος, θα πρέπει να κατατεθούν στις 1-10 του Σεπτέμβρη στο ΥΠΟΠΑΙΘ, σε περίπτωση που οι αθλητές-τριες δεν εισαχθούν στη σχολή πρώτης προτίμησης που δήλωσαν στο μηχανογραφικό.
Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να απευθυνθείτε στην ομάδα Φυσικής Αγωγής στο τηλέφωνο 2831028696.