Θετικός ήταν ο απολογισμός των ρεθεμνιώτικων ομάδων στα παιχνίδια του διημέρου στα πρωταθλήματα υποδομής της ΕΚΑΣΚ. Στο τοπικό ντέρμπι των Εφήβων, το Ρέθυμνο BC δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 87-47 της Ακαδημίας. Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Παίδες (Α’ κατηγορία) του Ρέθυμνο BC με 66-64 του Ηροδότου στην Αλικαρνασσό.
Από κει και πέρα, οι Κορασίδες του Αρκαδίου ξεκίνησαν με ήττα το φετινό πρωτάθλημα, καθώς ο ΟΑ Χανίων πήρε το «διπλό» με 31-37 στο «Μελίνα Μερκούρη». Τέλος και όσο αφορά την Β’ κατηγορία Παίδων, το Ρέθυμνο BC 2 νίκησε με 63-57 τον Ηρόδοτο και η Ακαδημία με 50-34 το Ηράκλειο 2.
Αναλυτικά:
Εφήβων: Ακαδημία Ρεθύμνου – Ρέθυμνο BC 47-87
Κορασίδων: Αρκάδι – ΟΑ Χανίων 31-37
Παίδων Α’: Ηρόδοτος – Ρέθυμνο BC 64-66
Παίδων Β’: Ρέθυμνο BC2 – Ηρόδοτος 63-57
Ακαδημία Ρεθύμνου – Ηράκλειο2 50-34