Εκατό ελλείψεις σε καθηγητές κατεγράφησαν από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου στα Γυμνάσια και τα Λύκεια του νομού, ενώ ο σχετικός πίνακας απεστάλη ήδη στο αρμόδιο υπουργείο Παιδείας, προκειμένου να προχωρήσουν το δυνατό συντομότερα οι διαδικασίες και τα κενά να καλυφθούν πριν χτυπήσει το πρώτο κουδούνι τον Σεπτέμβριο.
Τους προβληματισμούς και την ανησυχία της εκπαιδευτικής κοινότητας μετέφερε χθες στον αρμόδιο υπουργό Παιδείας Ανδρέα Λοβέρδο ο τοπικός διευθυντής Ανδρέας Ταξάκης στη διάρκεια σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο.
Παρόντες στη σύσκεψη ήταν ο περιφερειακός διευθυντής Εκπαίδευσης Κρήτης Απόστολος Κλινάκης και οι διευθυντές Α’βάθμιας και Β’βάθμιας εκπαίδευσης των τεσσάρων νομών του νησιού.
Από την πλευρά του ο κ. Λοβέρδος τόνισε ότι το υπουργείο προσπαθεί ώστε να είναι όλα έτοιμα στις 11 Σεπτέμβρη που ανοίγουν τα σχολεία, ωστόσο τόνισε ότι υπάρχουν λιγότερα χρήματα από τη μια και από την άλλη οι απώλειες σε προσωπικό λόγω συνταξιοδοτήσεων είναι μεγαλύτερες.
Αναφορικά με την αξιολόγηση ο ίδιος ανέφερε ότι δεν υπάρχει Έλληνας που να θέλει να μη γίνει αξιολόγηση. Ο ίδιος σημείωσε ότι η αξιολόγηση θα γίνει παντού, θα γίνει και στην Α’βάθμια και Β’βάθμια εκπαίδευση όπως ακριβώς έγινε και στα Πανεπιστήμια.
Σε ότι αφορά την πρώτη Λυκείου και τα κακά αποτελέσματα ο κ. Λοβέρδος ενημέρωσε ότι θα κατατεθεί -ίσως και σήμερα τροπολογία στη βουλή, η οποία θα περιλαμβάνει και τους φετινούς εξετασθέντες μαθητές της Α’ Λυκείου, σύμφωνα με την οποία, για την προαγωγή του μαθητή δεν θα απαιτείται η επίτευξη του 10 σε κάθε ξεχωριστό κλάδο, «Ελληνικά» και «Μαθηματικά» αλλά η επίτευξη του 10 ως μέσου όρου των επί μέρους κλάδων.