Στον περικαλλή Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων εψάλλει επιμνημόσυνη δέηση τιμώντας την μνήμη των ηρώων που ολοκαυτώθηκαν στην Ιερά Μονή Αρκαδίου παρουσία δωδεκαμελούς αντιπροσωπείας Ευέλπιδων αλλά και πλήθους Ρεθυμνίων. Μέλη του Δ.Σ. του συλλόγου κρατούσαν την Ελληνική Σημαία που φέρει τους Τέσσερις Μάρτυρες, ενώ το στάρι επιμελήθηκε η κυρία Ελένη Σταμαθιουδακη γενική γραμματέας.
Η εκδήλωση συνεχίστηκε στην αίθουσα τελετών του πνευματικού κέντρου Κωνσταντινοπολιτών στους Αμπελοκήπους, όπου τον πανηγυρικό εκφώνησε ο κ. Μάνος Δερμιτζάκης από το σύνδεσμο Κρητών Επιστημόνων. Με μεστό λόγο περιέγραψε τα γεγονότα και εξήρε πραγματικά την γενναιότητα των ηρώων. Λάμπρυναν την εκδήλωση αυτή με τη παρουσία τους η Αμαριώτικη παρέα με μπροστάρη τον Σταύρο Φωτάκη, όπου τραγούδησαν ένα νεοριζίτικο σχετικά με τον φρούραρχο Δημακόπουλο και τα όπλα του που φυλάσσονται στην Ιερά Μονή Καλτεζών στην Αρκαδία. Η γλυκόλαλη φωνή του κ. Σταύρου Φωτάκη καθήλωσε πραγματικά το κοινό και στο σύνολό της η Αμαριώτικη παρέα θύμιζε τους αντιλάλους των κρητικών φαραγγιών.
Περίσσια υπερηφάνεια μας έκανε να αισθανθούμε η πρωτοετής Ρεθεμνιώτισσα φοιτήτρια της φαρμακευτικής Αθηνών, οικότροφος της Κρητικής Εστίας, Ειρήνη Παρασύρη, όπου ανέπτυξε τη σημασία της θυσίας των ηρώων στη σημερινή εποχή και η απήχηση που έχει στους νέους. Πραγματικά ξεσήκωσε θύελλα χειροκροτημάτων και δάκρυα συγκίνησης έφερε στα μάτια των παρευρισκομένων από τις ωραίες και εύστοχες σκέψεις που μας κατέθεσε. Ήταν μια ολοκλήρωση του κύκλου που ξεκίνησε πέρσι ο σύλλογος Ρεθυμνίων, αφού μίλησαν ένα παιδί του δημοτικού σχολείου και μια μαθήτρια Λυκείου, εφέτος ολοκληρώσαμε με μια φοιτήτρια. Το Δ.Σ. του συλλόγου της πρόσφερε ότι πολύτιμο μπορούσε δηλ. μια ελληνική σημαία με την ημερομηνία της εκδήλωσης και τις υπογραφές όλων των μελών του Δ.Σ. για να θυμάται αυτή την εκδήλωση.
Ποιήματα του Γ. Καλομενόπουλου σχετικά με το Αρκάδι απήγγειλε ο μαθητής Β’ Λυκείου Μανώλης Φραγκιαδάκης. Ολοκληρώθηκε η εκδήλωση με τη παρουσίαση του ντοκιμαντέρ μικρού μήκους με τίτλο «Το Αρκάδι των Αγγέλων», η οποία ταινία προβλήθηκε εκ νέου και φέτος λόγω απαιτήσεως πολλών Ρεθυμνιων.
Δεν έλειψε το καθιερωμένο κρητικό κέρασμα και η όμορφη συναναστροφή με τους συμπατριώτες και φίλους.
Πλήθος κόσμου γέμισαν ασφυκτικά την αίθουσα μεταξύ αυτών ο ομότιμος καθηγητής κ. Εμμ. Μικρογιαννάκης, ο ομότιμος καθηγητής κ. Γεώργιος Γαλίτης, ο καθηγητής και κοσμήτορας του Φιλολογικού Συλλόγου Παρνασσός κ. Σταύρος Μαραγκουδάκης, ο καθηγητής κ. Ευαγ. Σπανδάγος, ο πρόεδρος της Παγκρητίου Ένωσης, ο Ζαχαρίας Καμπουράκης εκπροσωπώντας τον γενικό γραμματέα Αποκεντρωμένης διοίκησης κ. Γιώργο Δεικτάκη, η πρόεδρος των Νοτίων κυρία Εύα Κουβίδου , ο Γιάννης Παπαδάκης γενικός γραμματέας Κρητών Π. Φαλήρου, ο Αρεοπαγίτης κ. Μ. Φραγκιαδάκης, μέλη Κρητικών Σωματείων, Ρεθεμνιώτες και φίλοι του συλλόγου μας.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...