Τα μέλη του συλλόγου πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων, απευθύνουν ανοιχτό κάλεσμα στους πολίτες να τιμήσουν την εκδήλωση με την παρουσία τους. «Αυτή η ημέρα της απέραντης Αγάπης του Χριστού για τον άνθρωπο, ας οδηγήσει την καρδιά μας, έστω για 5΄ λεπτά, κοντά στα θύματα της ασφάλτου και μέσα από τα λίγα μικρά κεράκια μνήμης και περισυλλογής, ας προσευχηθούμε γι’ αυτούς… για όλους όσοι χάθηκαν τόσο άδικα… Πέντε (5) λεπτά, λοιπόν, 5 λεπτά μόνο… ας δώσουμε από το περίσσευμα του χρόνου μας… 5 λεπτά μνήμης και περισυλλογής… 5 λεπτά προσευχής… 5 λεπτά για να ακούσουμε τη φωνή τους και να τους θυμηθούμε… για να αφυπνιστούμε όλοι… για να κατανοήσουν οι Αρχές το μέγεθος της καταστροφής που συντελείται… για να καταγράψουμε μέσα από τη σιωπή μας και πάλι το φτάνει πια!* Η φωνή του Ρεθύμνου, ας γίνει παράδειγμα σ΄ όλο τον κόσμο!* Σε κάθε Δημαρχείο ας γίνει η ίδια εκδήλωση! * Το μήνυμά μας… ας γίνει φωνή ελπίδας και αφύπνισης σε κάθε γωνιά του κόσμου», αναφέρουν σε σχετική ανακοίνωσή τους.
«Μέσα από τις μελωδίες, ας ενώσουμε τις φωνές μας κι ας μεταδώσουμε το μήνυμα της ελπίδας και της αγάπης»
Ο Σύλλογος Εθελοντών Αιμοδοτών Ν. Ρεθύμνης ΔΟΤΕΣ ΖΩΗΣ διοργανώνει μουσική εκδήλωση, αφιερωμένη στη μνήμη του Σταύρου Περπιράκη, που χάθηκε πρόωρα...