Η Αδελφότητα Κρητών Πειραιά «Η ΟΜΟΝΟΙΑ», συνδιοργανώνει με τον Δήμο Πειραιά και τον Ο.Π.Α.Ν. μεγάλη εκδήλωση με θέμα: «Μας χωρίζει η θάλασσα-Μας ενώνει ο Πειραιάς», το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου και ώρα 19:30 στο Βεάκειο θέατρο Πειραιά.
Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει τη ναυτική διαδρομή της Κρήτης, από τη Μινωική περίοδο μέχρι σήμερα, πλαισιωμένη με χορούς και τραγούδια από τα μουσικοχορευτικά συγκροτήματα του Συλλόγου.
Θ’ ακολουθήσει συναυλία με τον Μανώλη Κονταρό και τον Μάνο Μουντάκη.
Επιμέλεια κειμένων-Αφήγηση: Α.-Μ. Ντουντουνάκη.
Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.