Την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου η καθιερωμένη πλέον ολοήμερη γιορτή αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα για το Παιδί πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο κινηματοθέατρο Cineland Παντελής. Τραγούδια, σκετς, ποιήματα και βραβεύσεις των καλύτερων μαθητών διαμόρφωσαν το πρόγραμμα για κάθε τάξη.
Οι μαθητές που απέκτησαν αναγνωρισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας επιπέδου Lower, Advanced και Proficiency, τα παρέλαβαν όπως πάντα κορνιζωμένα.
Όλοι οι παρευρισκόμενοι έλαβαν το νέο εορταστικό τεύχος του περιοδικού «2 Generations» που απευθύνεται σε γονείς και μαθητές με πληθώρα θεμάτων και που κατ’ αποκλειστικότητα διαθέτουν τα Κέντρα Αγγλικών Φήταμ στα πλαίσια της συμμετοχής τους στον όμιλο QLS.
Παράλληλα, διατέθηκαν είδη Unicef στα πλαίσια της συνεργασίας δεκαετιών που διατηρούν τα Κέντρα Φήταμ με την οργάνωση.
Ξεχωριστή εορταστική νότα έδωσαν οι μαθητές της τάξης Lower Ρεθύμνου που ανέβασαν θεατρική μεταφορά της «Χριστουγεννιάτικης Ιστορίας» του Καρόλου Ντίκενς αφιερωμένη στη 200ή επέτειο (1812-2012) της γέννησης του μεγάλου Βρετανού συγγραφέα.
Στις 17 Δεκεμβρίου ακολούθησε κλήρωση για τους πρωτεύσαντες μαθητές της περυσινής σχολικής χρονιάς με μεγάλη τυχερή την Αρντιάννα Γκιόκα που κέρδισε ένα Tablet PC.
Οι εορταστικές εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν στις 20 και 21 Δεκεμβρίου στα σχολεία Ρεθύμνου και Ατσιποπούλου αντίστοιχα, με τις δύο μεγάλες κληρώσεις με πολλά πλούσια δώρα για τη στήριξη φιλανθρωπικών οργανώσεων.
Μεγάλοι τυχεροί αναδείχτηκαν ο μαθητής Δημήτρης-Γιώργος Μαραγκάκης Σωτηρόπουλος και η μαθήτρια Μαρία Κλειδή που κέρδισαν από ένα Tablet PC ο καθένας. Τα Κέντρα Αγγλικών Φήταμ με τη συμμετοχή της διεύθυνσης, του προσωπικού και των μαθητών διέθεσαν το ποσό των 2.450 ευρώ ως εξής: Actionaid 1050 ευρώ (αναδοχή τεσσάρων παιδιών), Δήμος Ρεθύμνου: κουπόνια για άπορους μαθητές σχολείων Ρεθύμνου 500 ευρώ, Χαμόγελο του Παιδιού 350 ευρώ, Σύλλογος «Αγάπη» 350 ευρώ, Παιδικά Χωριά SOS 200 ευρώ.
Καλή χρονιά σε όλους από τα Κέντρα Αγγλικών Φήταμ!
«Ο Θησέας» από το Κουκλοθέατρο Κρήτης
Το Κουκλοθέατρο Κρήτης παρουσιάζει την παραγωγή του «Ο Θησέας»,τη Δευτέρα 29 Ιουλίου στον Δημοτικό Κήπο Ρεθύμνου, για μία παράσταση στις...