Στο πλαίσιο του εορτασμού της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου, διήμερες εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στο Ρέθυμνο, αύριο Πέμπτη και μεθαύριο Παρασκευή που θα κορυφωθούν με την μαθητική παρέλαση.
Ήδη, απο χθες έγινε γενικός σημαιοστολισμός των Δημοσίων, Δημοτικών, Ιδιωτικών καταστημάτων και οικιών της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, φωταγώγηση όλων των Δημοσίων και Δημοτικών καταστημάτων, των καταστημάτων των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, καθώς επίσης και σημαιοστολισμός και φωταγώγηση λιμένων και ελλιμενισμένων πλοίων της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου.
Στο Ρέθυμνο, την κυβέρνηση θα εκπροσωπήσει στις εκδηλώσεις ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Ξανθός.
Στο Ηράκλειο, ο υπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης Παναγιώτης Κουρουμπλής, στο Λασίθι ο ειδικός γραμματέας Εθνικού Τυπογραφείου του υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης κ. Δημήτρης Παπαδημητρόπουλος και στα Χανιά ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας κ. Παύλος Πολάκης.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στο Ρέθυμνο, όπως ανακοινώθηκε από την Αντιπεριφέρεια, έχει ως εξής:
Πέμπτη 24 Μαρτίου
Ώρα 09:00: Ομιλίες – εορταστικές εκδηλώσεις στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για τη σημασία της γιορτής.
Ώρα 11:30 Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη
*Επιμνημόσυνη Δέηση
*Ομιλία από τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ρεθύμνου κ. Ευστάθιο Κοντογιάννη.
*Στέψη του Ηρώου του Αγνώστου Στρατιώτη από μαθητές – μαθήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Προσκόπους, Ελληνίδες Οδηγούς με τη φροντίδα των διευθυντών των Σχολείων και συντονισμό της υπεύθυνης για αθλητικά θέματα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ρεθύμνου, Μαρίας Παλάση και τη συμμετοχή της Φιλαρμονικής του Δήμου Ρεθύμνου.
Παρασκευή 25 Μαρτίου
Ώρα 07:00: Όρθρος-Πανηγυρική Λειτουργία στον εορτάζοντα Ενοριακό Ιερό Ναό της Κυρίας των Αγγέλων, κατά την οποία θα ιερουργήσει ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου, κ. κ. Ευγένιος.
Ώρα 08:00: Επίσημη έπαρση της σημαίας από άγημα απόδοσης τιμών του 547 Α/Μ.Τ.Π. στο Ηρώο του Αγνώστου Στρατιώτη.
Ώρα 11:00: Επίσημη δοξολογία στον Μητροπολιτικό Ναό Εισοδίων της Θεοτόκου, κατά την οποία θα χοροστατήσει ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου, κ.κ. Ευγένιος.
*Εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από τη φιλόλογο του Πειραματικού Γυμνασίου του Πανεπιστημίου Κρήτης, Μαίρη Γουργολίτσα.
Ώρα 11:30: Προσέλευση Επισήμων και Αρχών στο χώρο του Ηρώου του Αγνώστου Στρατιώτη-Απόδοση τιμών από Άγημα του 547 Α/Μ.Τ.Π. και της Φιλαρμονικής του Δήμου Ρεθύμνου.
Ώρα 11:35: Επιμνημόσυνη Δέηση.
Ώρα 11:40: Κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο-Τήρηση ενός λεπτού σιγής – Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου.
Ώρα 11:55: Μετάβαση Επισήμων και Αρχών στο χώρο παρακολούθησης της παρέλασης στο χώρο της πλατείας Δημοκρατίας (έναντι Δημαρχείου).
Ώρα 12:00: Παρέλαση στη Λεωφόρο Κουντουριώτη των τμημάτων Πολιτιστικών φορέων, Συλλόγων, Μαθητών, Σπουδαστών, Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας, με τη συμμετοχή της Μπάντας της Φιλαρμονικής του Δήμου Ρεθύμνου.
Ώρα 18:00: Επίσημη υποστολή της σημαίας της πόλης.