Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωγείων -έτος ιδρύσεως 1960- με βαθιές τις ρίζες του στην Ανωγειανή – Κρητική παράδοση και πολιτισμό, με βαρύ το αίσθημα και σεβασμό της Ιστορίας του χωριού που εκπροσωπεί, την τελευταία 7ετία έχοντας μπολιάσει την παλιά με την νέα γενιά, πατώντας πάνω σε στέρεες, σωστές και γερές βάσεις, πρωτοπορεί στα πολιτιστικά δρώμενα της Κρήτης και Ελλάδας, με πολλές ποιοτικές ανωτέρου επιπέδου εκδηλώσεις, επιτελώντας ταυτόχρονα και ένα κοινωνικό έργο προς αδύναμες κοινωνικές ομάδες που το έχουν ανάγκη, επενδύοντας πάντα στην Παιδεία των Ανθρώπων και με γνώμονα το τρίπτυχο «Πολιτισμός-Ανθρωπιά-Αλληλεγγύη».
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωγείων, με την στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, πραγματοποιεί καλοκαιρινές εκδηλώσεις του συλλόγου με τίτλο «Εκδηλώσεις Καλοκαίρι 2019 -Έτος Ερωτόκριτου», σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
1) Παρασκευή 2 Αυγούστου
Ώρα: 21:00
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωγείων, σε συνεργασία με Κρήτες καλλιτέχνες θα παρουσιάσει στο θεατράκι του Άη Γιάννη, στην Πλατεία Αρμί, μια μουσικό – θεατρική παράσταση αφιερωμένη στον Ερωτόκριτο με μιαν άλλη «ματιά», τιμώντας τον μεγάλο Κρητικό Βιτσέντζο Κορνάρο.
Είσοδος ελεύθερη.
2) Σάββατο 3 Αυγούστου
Ώρα: 19:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωγείων θα εγκαινιάσει την πολιτιστική αίθουσα 100 τ.μ. στην θέση Περαχώρι στα Ανώγεια. Θα τελέσει αγιασμό ο μητροπολίτης Αυλοποτάμου και Ρεθύμνης κ. Ευγένιος.
Μετά τον αγιασμό και τα εγκαίνια της αίθουσας, θα ακολουθήσει μουσική κρητική βραδιά χοροεσπερίδα στον αύλειο χώρο του Δημοτικού σχολείου Ανωγείων με το συγκρότημα του Λευτέρη και Μανούσσου Καλλέργη. Ο πολιτιστικός σύλλογος Ανωγείων θα βραβεύσει με τιμητικές πλακέτες τον επιχειρηματία Αθηναγόρα Ανδριαδάκη και την πρόεδρο των εργαζομένων του Ερυθρού Σταυρού Αθηνών, Βούλα Γεωργάκη, για την συνολική τους προσφορά στην Ανωγειανή κοινωνία.
3) Κυριακή 4 Αυγούστου (Θέατρο Νίκος Ξυλούρης)
Ώρα: 21:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωγείων παρουσιάζει το βιβλίο μαντινάδας και τραγουδιών του Ανωγειανού Λευτέρη Μπέρκη με τίτλο «Στον χορό των στίχων».
Θα το παρουσιάσουν εκλεκτοί καλεσμένοι και η βραδιά θα πλαισιωθεί μουσικά από πολλούς κρητικούς καλλιτέχνες όπως τον: Θανάση Μαυρόκωστα, Χάρη Φασουλά, Δινιακός. Θα συμμετέχουν τα χορευτικά συγκροτήματα του Θανάση και Δημήτρη Μαυρόκωστα και του Πολιτιστικού Συλλόγου Ανωγείων.
Θα ακολουθήσει καντάδα στους δρόμου του χωριού.
Είσοδος ελεύθερη.
4) Δευτέρα 5 Αυγούστου (Θεατράκι Άη Γιάννη)
Ώρα: 21:30
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανωγείων παρουσιάζει τον απόλυτο μουσικό και οργανοπαίκτη Μιχάλη Σταυρακάκη ή Τατάκη σε μια βραδιά μυσταγωγίας που θα μας ταξιδέψει με τους ήχους του μαντολίνου του.
Είσοδος ελεύθερη.