Το Σάββατο 27 Μαΐου, ο Σύλλογος Συνταξιούχων Δημοσίων Υπαλλήλων πραγματοποίησε την προγραμματισμένη ημερήσια εκδρομή στα κερασοχώρια Αμαρίου και στο Άγιο Πνεύμα Κισσού.
Η πρώτη στάση έγινε στο φαράγγι της Πατσού και στο λατρευτικό σπήλαιο (αρχαίος ναός του Κραναίου Ερμή και σύγχρονος του Αγίου Αντωνίου). Οι εκδρομείς αφού θαύμασαν την άγρια φύση και το μεγαλείο του τοπίου, αναχώρησαν για την επόμενη επίσκεψη στο καταπράσινο χωριό του Μέρωνα με τις πολλές και αστείρευτες πηγές.
Στην βυζαντινή εκκλησία της Παναγίας του Μέρωνα ξεναγήθηκαν από τον ιερέα π. Μανώλη Βαμιαδάκη, από τον οποίο ενημερώθηκαν για την ίδρυση, την ανέγερση, την αγιογράφηση και τις εργασίες συντήρησης του ναού με τη σπάνια αρχιτεκτονική και τις θαυμάσιες αγιογραφίες.
Επόμενη στάση στο κερασοχώρι Γερακάρι. Μετά από μια σύντομη περιήγηση στο ξενοδοχείο «Alexanter», οι εκδρομείς επισκέφτηκαν τη Μονάδα Φροντίδας Ηλικιωμένων «Αγκάλη Homes». Η χορωδία του Συλλόγου, με τη συνοδεία του ακορντεόν του Γιάννη Σκεπετζή, τραγούδησε νοσταλγικά τραγούδια, τα οποία σιγοψιθύριζαν και οι τρόφιμοι. Ακολούθησε χορός και κάποιοι από τη Μονάδα έπιασαν στον κύκλο. Όμως η ώρα πέρασε γρήγορα και οι ηλικιωμένοι αποχαιρέτησαν τους εκδρομείς και τους παρακάλεσαν να τους ξαναεπισκεφτούν.
Ακολούθησε το γεύμα στην ταβέρνα «Αψίδα», και το απόγευμα ακολουθώντας τη διαδρομή: Γιους Κάμπος, Σπήλι, Κισσός, οι εκδρομείς έφτασαν στην Ι. Μ. Αγίου Πνεύματος (με τη συνδρομή του μικρού λεωφορείου του Δήμου Αγίου Βασιλείου). Στον κατανυκτικό εσπερινό οι εκδρομείς απόλαυσαν την θεσπέσια ψαλμωδία και στη συνέχεια ενημερώθηκαν από τον ηγούμενο π. Βαρθολομαίο για την ιστορία της Μονής και τις προσπάθειες που καταβάλλονται για την πλήρη αναστήλωσή της.
Μετά το καθιερωμένο κέρασμα στην αυλή της Μονής, οι εκδρομείς αναχώρησαν για την επιστροφή, δίνοντας ραντεβού για την επόμενη εκδρομή στα χωριά του Μυλοποτάμου στις 25 Ιουνίου 2017.
Από το Δ.Σ. του Συλλόγου