Ηλεκτρονικά θα διεξάγεται η πλειοδοτική δημοπρασία για την παραχώρηση απλής χρήσης αιγιαλού, παραλίας, όχθης και παρόχθιας ζώνης μεγάλων λιμνών και πλεύσιμων ποταμών, ύστερα από τροπολογία που κατατέθηκε στη Βουλή, στο σχέδιο νόμου του υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας σχετικά με «τροποποιήσεις διατάξεων της δασικής νομοθεσίας και άλλες διατάξεις».
Όπως σημειώνεται στην τροπολογία, η παραχώρηση δια της δημοπράτησης μειώνεται από τα πέντε στα τρία έτη.
Επίσης, καθίσταται πλέον δυνατή η παραχώρηση, με κοινή υπουργική απόφαση, της απλής χρήσης αιγιαλού, παραλίας, όχθης ή παρόχθιας ζώνης, απευθείας, με ή χωρίς αντάλλαγμα, εκτός από τα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, και σε φορείς διαχείρισης προστατευόμενων περιοχών με σκοπό την έρευνα και μελέτη του οικοσυστήματος, υπό τις οριζόμενες προϋποθέσεις.
Επιπλέον, επιτρέπεται η περαιτέρω εκμίσθωση σε τρίτους των χώρων (αιγιαλού και παραλίας κλπ.), που παραχωρούνται στους δήμους για την άσκηση δραστηριοτήτων που εξυπηρετούν τους λουόμενους ή την αναψυχή του κοινού.
Ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γ. Μαρινάκης σχολιάζοντας στα «Ρ.Ν.» την σχετική τροπολογία υποστήριξε ότι ξεκαθαρίζει ένα βασικό κομμάτι, που έχει να κάνει με τις παρατηρήσεις του ΣτΕ σε ό,τι αφορά την νομοθέτηση των παραχωρήσεων, γεγονός το οποίο πλέον διασαφηνίζεται, ωστόσο εξέφρασε την αγωνία του για την ταχυτάτη ολοκλήρωση της διαδικασίας με την έκδοση σχετικής ΚΥΑ, ώστε να ξεκαθαρίσει το τοπίο σε σχέση με την διαχείριση των παραλιών.
«Το θέμα το οποίο εγείρει το Συμβούλιο Επικρατείας ήταν που δεν υπήρχε νομοθετική εξουσιοδότηση βάσει του παλιού νόμου περί αιγιαλού για να μπορέσουν να γίνονται αυτές οι παραχωρήσεις. Αυτό το θέμα λοιπόν το «θεράπευσε» αυτή η τροπολογία. Σας επισημαίνω όμως ότι αυτή την τροπολογία την είχαμε ζητήσει και είχαμε πάρει και πρωτοβουλίες τότε η ΠΕΔ Κρήτης και ήμουνα μεταξύ εκείνων των δημάρχων που το ‘χαμε εισηγηθεί, να ‘χει γίνει τώρα εδώ και ενάμισι χρόνο. Κάλιο αργά παρά ποτέ. Από κει και πέρα βάζει καινούρια πράγματα μιλάει για δυνατότητα ηλεκτρονικής δημοπράτησης αυτών των θέσεων, μιλάει για τη δυνατότητα να πάρουν ευαίσθητοι οικολογικοί φορείς την απευθείας διαχείριση αυτών των βιότοπων, κάτι το οποίο αφήνω ένα ερωτηματικό για το αν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο Ρέθυμνο, προϋποθέτει την τελική παραχώρηση, συνυπογραφή, υπουργικών αποφάσεων, συναρμοδίων υπουργείων και αναλόγως την περιοχή είναι το υπουργείο Πολιτισμού ή το υπουργείο Περιβάλλοντος».
Ο δήμαρχος ξεκαθαρίζει πως το νέο νομοθετικό πλαίσιο δεν αποστερεί τη δυνατότητα από τον υπουργό Οικονομικών να παραχωρήσει στους δήμους απευθείας χώρο και να κάνουν οι δήμοι τις διαδικασίες, κάτι το ποιο όπως τόνισε είναι καθαρά θέμα πολιτικής επιλογής. Εξέφρασε όμως την ανησυχία του για την ενδεχόμενη μείωση του ποσού που αντιστοιχεί στους δήμους από την εκμετάλλευση των παραλιών προς όφελος του δημοσίου, αλλά σε κάθε περίπτωση υπογράμμισε την αναγκαιότητα άμεσα να ξεκαθαρίσει το τοπίο, ώστε οι ναυαγοσώστες να βρίσκονται στις θέσεις τους την 1η Ιουνίου και να μην μείνουν οι παραλίες αφύλακτες, «Φοβούμαι -κι αυτό θα δούμε τελικά ότι θα είναι- ότι άλλη μία δαγκωνιά μας περιμένει τους δήμους. Οι οποίοι ενώ έχουμε την ευθύνη του ναυαγοσωστικού, της φύλαξης, της ασφάλειας, του καθαρισμού των παραλιών και δίδουμε στο κράτος ένα πολύ σοβαρό ποσό κάθε χρόνο, το δικό μας μερίδιο για ακόμη μια φορά θα μικράνει, όπως έχει μικρύνει τα τελευταία 3-4 χρόνια με διαρκείς αποφάσεις. Άλλωστε, διαβάζοντας κανείς την αιτιολογική έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους, λέει ότι ναι μεν το δημόσιο κάνει έσοδα από την παραχώρηση των οικολογικών τόπων τις περιβαλλοντολογικές συλλογικότητες, αλλά από την άλλη μεριά μέσα στην αιτιολογική του έκθεση λέει ότι δι’ αυτού του νόμου μπορεί το δημόσιο να αυξήσει τα έσοδά του. Δεν υπάρχει κανείς άλλος τρόπος να αυξήσει το Ελληνικό Δημόσιο τα έσοδά του από το να αφαιρέσει από την τοπική αυτοδιοίκηση ένα τμήμα των πόρων της. Ο χρόνος βέβαια δεν είναι αρκετός και έχουμε καθυστερήσει πάρα πολύ. Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει τώρα να βγει το συντομότερο η ΚΥΑ γιατί υπάρχει θέμα και ουσίας και τύπου. Και κυρίως ασφάλειας των λουομένων».