Πρώτη δύναμη στις εκλογές του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Ρεθύμνου, που πραγματοποιήθηκαν την Πέμπτη, αναδείχτηκε η «Ενωτική Κίνηση Εκπαιδευτικών». Αναλυτικά τα αποτελέσματα, όπως τα έδωσε στη δημοσιότητα η Ενωτική Κίνηση, έχουν ως εξής:
α) Για το ΔΣ και τους αντιπροσώπους στη ΔΟΕ
Ψήφισαν: 730
Έγκυρα: 669
* Ενωτική Κίνηση Εκπαιδευτικών 233 ψήφους( (34,82%, 3 έδρες στο Δ. Σ. και 3 στη ΔΟΕ)
* ΔΗΣΥ (ΠΑΣΚ) 159 ψήφους, (23,876%,2 έδρες στο Δ. Σ. και 2 στη ΔΟΕ )
* ΑΣΤΕΡ1 138 ψήφους, (20,62%, 2 έδρες στο Δ. Σ. και 2 στη ΔΟΕ)
* ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών 70 ψήφους ((10,46%, 0 έδρα στο Δ. Σ. και 0 στη ΔΟΕ )
* ΔΑΚΕ 69 ψήφους ( 10,46%, 0 έδρα στο Δ. Σ. και 0 στη ΔΟΕ)
β) Για τους αντιπροσώπους στο Ν.Τ της ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου
Ψήφισαν: 730
Έγκυρα: 632
* Ενωτική Κίνηση Εκπαιδευτικών 257 ψήφους (40,7%,15 αντιπροσώπους)
* ΔΗΣΥ (ΠΑΣΚ) 196 ψήφους (31% 11 αντιπροσώπους)
* ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών 103 ψήφους (16,3%,6 αντιπροσώπους )
* ΔΑΚΕ 76 ψήφους (12%,4 αντιπροσώπους )
Σε ανακοίνωση της η παράταξη Ενωτική Κίνηση Εκπαιδευτικών αναφέρει: «Ως Ενωτική Κίνηση Εκπαιδευτικών Π.Ε. εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες προς όλους τους συναδέλφους, μόνιμους και αναπληρωτές, που εμπιστεύθηκαν για ακόμα μία φορά την αδέσμευτη παράταξή μας και την ανέδειξαν πρώτη δύναμη στο διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου, τους αντιπροσώπους για τη γενική συνέλευση της ΔΟΕ και στους αντιπροσώπους για το ΝΤ της ΑΔΕΔΥ. Η εμπιστοσύνη σας μάς γεμίζει με αίσθημα ευθύνης να συνεχίζουμε αδιάκοπα τον αγώνα για την προάσπιση των εργασιακών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών και την υπεράσπιση της δημόσιας και δωρεάν εκπαίδευσης.
Δεσμευόμαστε πως θα συνεχίζουμε να καταθέτουμε προτάσεις πάντα μέσα από τις συλλογικές διαδικασίες του κλάδου για την ποιοτική αναβάθμιση του δημόσιου σχολείου και συνάμα να παλεύουμε για τα δίκαια αιτήματα του εκπαιδευτικού κινήματος.
Με την ίδια ζέση στις αξίες και τα ιδανικά που πρεσβεύουμε αλλά και με τη μαχητικότητα που μας διακρίνει οι εκλεγμένοι εκπρόσωποί μας αλλά και όλα τα μέλη και οι φίλοι της κίνησής μας συνεχίζουμε μαζί, ενωμένοι στα κοινά μας προβλήματα, για ένα ουσιαστικό και πραγματικά ισχυρό δημόσιο σχολείο“.