Ξεκίνησαν με επιτυχία οι εκπαιδευτικές δράσεις αγωγής υπαίθρου στην περιοχή της Ιεράς Μονής Αρκαδίου την Παρασκευή 17 Μαΐου. Στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια ένωσης της Κρήτης με την Ελλάδα, σχεδιάστηκε από ομάδα καθηγητών Φυσικής Αγωγής (Λαμπαθάκης Μιχαήλ, Δαμανάκης Στέφανος, Αδαμαντία Τζακώστα) και υλοποιείται από τις 16/5 έως τις 7/6 ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που στοχεύει στην ατομική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών.
Πιο συγκεκριμένα, ως αγωγή υπαίθρου εκλαμβάνεται η εκπαιδευτική δραστηριότητα που σχετίζεται με την ύπαρξη, την παραμονή, την κίνηση και την μάθηση σε υπαίθριο χώρο. Τα προγράμματα αγωγής υπαίθρου μπορούν να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο και πολύτιμη βοήθεια μέσα στο σχολικό πρόγραμμα σπουδών καθώς λειτουργούν έξω από τα όρια και τους περιορισμούς που χαρακτηρίζουν την συμβατική εκπαίδευση στοχεύοντας και προωθώντας την ανάπτυξη ολόκληρης της προσωπικότητας, ισορροπημένα και ολοκληρωμένα. Αυτή η δυνατότητα, προκαλεί τις υπάρχουσες σχολικές δομές, οι οποίες προετοιμάζουν τους μαθητές για εξετάσεις αντί να τους δίνουν εμπειρίες ζωής που μπορούν να τους βοηθήσουν στην ανάπτυξη ολοκληρωμένης προσωπικότητας. Τα οφέλη από τη συμμετοχή σε προγράμματα αγωγής υπαίθρου είναι πολλαπλά (ατομικά, κοινωνικά, περιβαλλοντικά) και έχουν καταγραφεί σε αρκετές έρευνες. Στην ουσία, πρόκειται για τη δημιουργία ενός περιβάλλοντος μάθησης για πράγματα που μπορούν να διδαχτούν καλύτερα έξω από την τάξη. Σήμερα η Α.Υ. συναντάται σε περισσότερες από 40 χώρες. Στην Ελλάδα παρόλο που υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες έχουν γίνει μικρά βήματα στο κομμάτι αυτό την στιγμή που στην Νορβηγία 6 στα 10 νηπιαγωγεία είναι υπαίθρια!Το σχολείο που εγκαινίασε τις δράσεις ήταν το 2ο Δημοτικό Ατσιποπούλου με 34 μαθητές. Το πρόγραμμα περιελάμβανε ξενάγηση στο χώρο της Ιεράς Μονής Αρκαδίου, εικαστική δημιουργία και δράσεις ομαδικότητας-συνεργασίας-ατομικής βελτίωσης στην πανέμορφη φύση που περιβάλλει το Μοναστήρι. Ο δυνατός άνεμος και οι άστατες καιρικές συνθήκες της ημέρας φάνηκαν να απειλούν την ολοκλήρωση του προγράμματος, το οποίο τελικά πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία χάρη στην επιμονή και συνεργασία των εκπαιδευτικών. Τα αποτελέσματα: ένα λεωφορείο γεμάτο χαμόγελα και αισιοδοξία, μοναδικές στιγμές μάθησης και παιχνιδιού και μια εμπειρία ζωής που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη τους.
Συνολικά στο πλαίσιο του προγράμματος αναμένεται να περάσουν 500 μαθητές από αυτή την διαδικασία μέχρι τις 7 Ιουνίου. Ο μακροπρόθεσμος στόχος των εμπνευστών της ιδέας είναι η ίδρυση του πρώτου Κέντρου Αγωγής Υπαίθρου στην Ελλάδα σε αυτό τον μικρό, αλλά τόσο προικισμένο τόπο… το Ρέθυμνο. Η δημιουργία ενός εκπαιδευτικού φορέα που θα αξιοποιήσει όλη την περιοχή…
«Ο Θησέας» από το Κουκλοθέατρο Κρήτης
Το Κουκλοθέατρο Κρήτης παρουσιάζει την παραγωγή του «Ο Θησέας»,τη Δευτέρα 29 Ιουλίου στον Δημοτικό Κήπο Ρεθύμνου, για μία παράσταση στις...