Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο, στις 20 και 21 Ιανουαρίου 2018, πραγματοποιήθηκε η επιστημονική διημερίδα του Συλλόγου μας «ΣΥΓΕΝΙΑΡ», στο Ρέθυμνο.
Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η επιστημονική ενημέρωση και πρακτική εκπαίδευση των γενικών -οικογενειακών ιατρών, ειδικών και ειδικευόμενων της δημόσιας και ιδιωτικής υγείας του νομού μας αναφορικά με τις νεώτερες εξελίξεις σε δύο πολύ συχνά χρόνια νοσήματα στην πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας, την αρτηριακή υπέρταση και τη χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια ή ΧΑΠ όπως είναι γνωστή, νοσήματα που συχνά δεν διαγιγνώσκονται, ιδίως στα αρχικά στάδια και για τα οποία η συνεχής επαγρύπνηση των οικογενειακών ιατρών της ΠΦΥ σε ότι τους αναλογεί, για την έγκαιρη διάγνωση και διαχείριση τους, ανάγεται ως πρόκληση.
Το ΔΣ του «ΣΥΓΕΝΙΑΡ» είχε την τιμή να φιλοξενήσει, ως κύριους εισηγητές της διημερίδας, εξέχουσες ακαδημαϊκές προσωπικότητες από την Κρήτη και την υπόλοιπη Ελλάδα, οι οποίοι συγκρότησαν υψηλού επιπέδου γόνιμο επιστημονικό διάλογο με ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών αναδεικνύοντας τη βελτιωμένη γνώση-αναβαθμισμένη παρεχόμενη περίθαλψη και φροντίδα των ιατρών της ΠΦΥ και την τεράστια αναγκαιότητα ενίσχυσης της ειδικότητας του γενικού-οικογενειακού ιατρού και της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, με προτεραιότητα την ενδοχώρα, στην Ελλάδα της κρίσης.
Η εκδήλωση σημείωσε, κατά γενική ομολογία, μεγάλη επιτυχία. Υλοποιήθηκε με βιωματικά πρότυπα και η συμμετοχή των συναδέλφων γενικών-οικογενειακών ιατρών, από το σύνολο των Κέντρων Υγείας του νομού (ΚΥ Αγίας Φωτεινής, Ανωγείων, Περάματος και Σπηλίου) ήταν αθρόα με επίτευξη των εκπαιδευτικών στόχων της διημερίδας πέραν των προσδοκιών, γεγονός που μας δημιουργεί την υποχρέωση να συνεχίσουμε δυναμικότερα.
Ευχαριστούμε δημόσια όλους όσους συμμετείχαν και στήριξαν αυτή την εκδήλωση, τους καθηγητές της ιατρικής και τους ιατρούς του ΕΣΥ, που ήταν προσκεκλημένοι από τον Σύλλογο μας «ΣΥΓΕΝΙΑΡ» και μας τίμησαν με την παρουσία τους, όπως επίσης και όλους όσους εργάστηκαν και συνεισέφεραν ποικιλοτρόπως για την επίτευξή της (δημοσιογράφους, εφημερίδες, κανάλια κα).
Με το πέρας της διημερίδας, πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη εκδήλωση κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας του Συλλόγου μας με συμμετοχή μελών και φίλων του «ΣΥΓΕΝΙΑΡ» και εκπροσώπων της εκκλησίας, της πολιτικής ηγεσίας, των τοπικών αρχών, του πανεπιστημίου Κρήτης που αντάλλαξαν εγκάρδιες ευχές για ένα ευτυχισμένο και δημιουργικό νέο έτος.
Ο πρόεδρος Κ. Χλιβερός, η αντιπρόεδρος Μ. Αντωνοπούλου, ο γραμματέας Ν. Σιβαρόπουλος, η ταμίας Χ. Δασκαλάκη και το μέλος Τ. Σονέα σας εύχονται ένα πιο ελπιδοφόρο και αισιόδοξο 2018 για όλους μας και για τη χώρα μας, με την υπόσχεση ότι ως επιστήμονες και λειτουργοί της υγείας, με τη στήριξή σας, θα συνεχίσουμε να καταθέτουμε καθημερινά την ψυχή μας και την πολύτιμη γνώση μας για να σας συμπαραστεκόμαστε στα ζητήματα της υγείας σας και να σας προσφέρουμε με όλες μας τις δυνάμεις…
ΕΚ του ΔΣ του «ΣΥΓΕΝΙΑΡ»