Μία εξαιρετική ευκαιρία θα έχουν οι προπονητές αλλά και οι προπονητές τερματοφυλάκων να λάβουν νέες γνώσεις και να ανοίξουν ακόμη περισσότερο το μυαλό τους γύρω από τη συγκεκριμένη θέση.
Η επιμόρφωση του σεμιναρίου θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 25 Απριλίου στο αθλητικό κέντρο Ελπίς Νίκη από τις 15:30 έως τις 20:00 και μάλιστα, η είσοδος για τους ενδιαφερόμενους θα είναι ελεύθερη.
Πρόκειται για μία ακόμη δραστηριότητα από τον Σύνδεσμο Προπονητών Ποδοσφαίρου Ν. Χανίων «Ο Παγκρήτιος», που εντάσσεται στο πλαίσιο της διαρκούς επιμόρφωσης των μελών του και σε συνεργασία με την Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Χανίων (Ε.Π.Σ.Χ.), η οποία έχει σαν θεμελιώδη αρχή τη συνεργασία με όλους τους εμπλεκομένους με το ποδόσφαιρο. Φυσικά, σκοπός είναι η ανάπτυξη και η βελτίωση του ποδοσφαίρου στη Δυτική Κρήτη. Η εσπερίδα έχει θέμα, «Εκπαίδευση τερματοφύλακα και ο ρόλος του στο μοντέρνο ποδόσφαιρο».
Η εν λόγω Εσπερίδα αφορά όλους τους προπονητές, καθώς πέρα από τις εξειδικευμένες γνώσεις που αφορούν τη θέση του τερματοφύλακα κύριο θέμα του σεμιναρίου θα είναι οι νέες τάσεις που αφορούν την συνεργασία του προπονητή της ομάδας και του προπονητή τερματοφυλάκων στην τακτική της ομάδας – τακτική υποομάδων.
Στην συγκεκριμένη εσπερίδα θα παρουσιασθούν και θέματα διαιτησίας, καθώς και τραυματισμών και πρόληψης που αφορούν τους τερματοφύλακες.
Τα θέματα θα παρουσιασθούν από τους:
Γιώργο Μουντάκη, προπονητή τερματοφυλάκων, ομάδων Σούπερ Λίγκ,
Απόστολο Λεκίδη, προπονητή τερματοφυλάκων ΠΑΕ. Κισσαμικός,
Χρήστο Παπαδογιάννη προπονητή Αστέρα Μανολιόπουλου,
Απόστολο Κουρκούνα, εκπαιδευτή και παρατηρητή Σούπερ Λίγκ,
Κατερίνα Κοκολογιάννη, φυσιοθεραπεύτρια της ΠΑΕ Πλατανιά.