Σε καλό δρόμο βρίσκονται οι μελέτες που αφορούν στην προστασία και αναβάθμιση του εμπορικού λιμανιού, αλλά και αυτή που αφορά στην δημιουργία υποδομών για την πρόσδεση των κρουαζιερόπλοιων, οι οποίες χρηματοδοτήθηκαν από κονδύλια της Περιφέρειας Κρήτης, συνολικού προϋπολογισμού 871.000 ευρώ. Σε ό,τι αφορά την μελέτη της πρόσδεσης των κρουαζιερόπλοιων με προϋπολογισμό 404.953,25 ευρώ έχει ήδη ανατεθεί σε μελετητή και βρίσκεται σε φάση υλοποίησης, ενώ την περασμένη Πέμπτη υπογράφηκε η σύμβαση συνεργασίας για την ανάθεση εκπόνησης της μελέτης με τίτλο «Μελέτη βελτίωσης της θωράκισης στη γένεση του προσήνεμου μόλου λιμένος Ρεθύμνου μετά την αναμόρφωση των όπισθεν χερσαίων χώρων» με χρηματοδότηση από την Περιφέρεια Κρήτης, προϋπολογισμού 103.280,00 €, χωρίς Φ.Π.Α., μεταξύ του προέδρου του ΔΛΤΡ κ. Μίνω Αλεφαντινού και της εκπροσώπου των συμπραττόντων γραφείων μελετών κυρίας Κοκκινίδου Ευαγγελίας. Το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης της εκπόνησης της μελέτης ορίζεται το διάστημα των 16 μηνών.
Οι δύο αυτές μελέτες κρίνονται ιδιαίτερα σημαντικές, αφού με την ολοκλήρωσή τους το Λιμενικό Ταμείο θα έχει στη διάθεσή του τα βασικά εργαλεία για να μπορεί να διεκδικήσει ευρωπαϊκά κονδύλια για την υλοποίηση των έργων που θα δώσουν νέες προοπτικές ανάπτυξης στο λιμάνι του Ρεθύμνου.
Σε ό,τι αφορά το πρώτο κομμάτι της προστασίας και αναβάθμισης του λιμανιού το Λιμενικό Ταμείο είναι αποφασισμένο να διεκδικήσει τα 7 εκ. ευρώ που απαιτούνται για την κατασκευή του έργου από τον άξονα του ΕΣΠΑ, που αφορά στα λιμενικά έργα, όπως επίσης και για το δεύτερο έργο της κρουαζιέρας, ο προϋπολογισμός του οποίου φτάνει τα 27 εκ. ευρώ.
Σε σχετικές δηλώσεις του ο πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου Ρεθύμνου Μίνως Αλεφαντινός ανέφερε: «Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο και περιμένουμε τώρα μέσα στον επόμενο χρόνο όπου θα έχουμε στα χέρια μας τις δύο μελέτες αυτές να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε και να εκμεταλλευτούμε ευρωπαϊκά κονδύλια από το ΕΣΠΑ και τουλάχιστον να πάρουμε το πρώτο κομμάτι για τη θωράκιση και προστασία του μόλου, του εμπορικού λιμανιού κ.λπ.».
Προχωρούν και οι μελέτες για το ενετικό λιμάνι
Εν τω μεταξύ προχωρούν και οι διαδικασίες για τη μελέτη αισθητικής και λειτουργικής αναβάθμισης του ενετικού λιμανιού. Ο φάκελος ο οποίος είναι σχεδόν έτοιμος θα κατατεθεί στα τέλη Αυγούστου στα γραφεία της τοπικής Αρχαιολογίας και στη συνέχεια θα σταλούν στο ΚΑΣ για την απαιτουμένη έγκριση και αδειοδότηση.
Σύμφωνα με τον κ. Αλεφαντινό οι διαδικασίες σε αυτήν την περίπτωση δεν θα είναι χρονοβόρες και θα μπορέσει το Λιμενικό Ταμείο μόλις πάρει το «πράσινο φως» από τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Πολιτισμού, να αναζητήσει κονδύλια για να υλοποιήσει το έργο το όποιο θα έρθει να «κουμπώσει» με τις παρεμβάσεις που έχουν ολοκληρωθεί στο βόρειο παραλιακό μέτωπο της πόλης από το ύψος του Λυκείου Ελληνίδων μέχρι και τη μαρίνα.
Οι προτάσεις που περιλαμβάνονται στη μελέτη αυτή είναι συγκεκριμένες και αφορούν από το ύψος του Τελωνείου μέχρι και το καρνάγιο, ενώ οι παρεμβάσεις έχουν να κάνουν με την αισθητική βελτίωση των προσόψεων των κτιρίων, με απομάκρυνση πρόσθετων κατασκευών ή άλλων στοιχείων που παραποιούν τον ιστορικό χαρακτήρα της περιοχής. Επίσης περιλαμβάνουν ομοιομορφία σε ό,τι αφορά τα χρώματα και αρχιτεκτονικό φωτισμό. Βασικό στοιχείο της μελέτης είναι ο διάδρομος με βασικό στόχο να δίδεται προτεραιότητα στον επισκέπτη και όχι στα τραπεζοκαθίσματα, που μέχρι σήμερα είναι άναρχα τοποθετημένα εμποδίζοντας τη διέλευση των επισκεπτών. Παράλληλα στην μελέτη περιλαμβάνεται και η ενίσχυση των αλιέων ερασιτεχνών και μη με την τοποθέτηση ξύλινου διαδρόμου.