Ενημερωτική συνάντηση σχετικά με την προσπάθεια που γίνεται από το Δ.Σ. της εταιρείας Cretan Ferries για τη δρομολόγηση πλοίου στη γραμμή Ρέθυμνο-Πειραιάς, πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Πέμπτης στο Δημαρχείο Μυλοποτάμου, μεταξύ μελών του Δ.Σ. της εταιρείας και θεσμικών εκπροσώπων του Δήμου, αλλά και εκπροσώπων όλων των τοπικών φορέων της περιοχής.
Σε ανακοίνωσή της, η εταιρεία, αναφέρει σχετικά:
«Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι χθες στις 26/6/2014 το Δ.Σ. και οι εκπρόσωποι των εθελοντών στη βοήθεια για την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της Cretan Ferries πραγματοποίησαν συνάντηση στο Δημαρχείο Μυλοποτάμου μετά από πρόσκληση του δημάρχου κ. Κόκκινου Δημήτρη σε όλους τους νυν και νεοεκλεγμένους δημοτικούς και τοπικούς συμβούλους, στον επικεφαλής και συμβούλους της αντιπολίτευσης, στους προέδρους τον Εκπολιτιστικών Συλλόγων Μυλοποτάμου, στους προέδρους των αθλητικών ομάδων Μυλοποτάμου, στον πρόεδρο του Αγροτικού Συνεταιρισμού Μυλοποτάμου και άλλους θεσμικούς φορείς της περιοχής.
Η προσέλευση ήταν πολύ μεγάλη στην κατάμεστη αίθουσα του Δημαρχείου, όπου παρουσιάστηκε το τι έχει γίνει και τι πρέπει να γίνει ακόμα για να έχουμε καράβι στο Ρέθυμνο.
Υπήρξε διάλογος μεταξύ των προσκεκλημένων και των ανθρώπων της Cretan Ferries, λύθηκαν όλες οι απορίες που υπήρξαν και δήλωσαν «παρών» σε αυτή την προσπάθεια.
Μετά το τέλος των συζήτησης οι πρόεδροι των τοπικών συμβουλίων εφοδιάστηκαν από ένα μπλοκ αποδείξεων για την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου και σε συνεργασία με τους δημοτικούς συμβούλους θα ενημερώσουν όλους τους πολίτες του Μυλοποτάμου και μας δήλωσαν ότι θα βοηθήσουν, ώστε ο Μυλοπόταμος να συμμετέχει με όσο μεγαλύτερο ποσό μπορεί στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου.
Ο ενθουσιασμός, η στήριξη και η αναγκαιότητα να έχει καράβι το Ρέθυμνο που μας εξέφρασαν είναι για εμάς παρακαταθήκη για τον μεγάλο και δύσκολο αγώνα που κάνουμε».
Ο κ. Κόκκινος, καλωσόρισε τους παρευρισκόμενους και τους ευχαρίστησε για αυτήν τη συμμετοχή τους, και απευθυνόμενος προς όλους, μεταξύ άλλων είπε:
«Με τη συμμετοχή όλων μας πιθανόν θα βοηθήσουμε τον Μυλοπόταμο και το Ρέθυμνο. Σημασία έχει να μπούμε σε κάθε σπίτι του χωριού μας και να συμμετάσχει και η γιαγιά ακόμα.
Σας καλώ λοιπόν να στρατευτούμε ενωμένοι και όλοι μας.
Στόχος το καράβι και όχι το κέρδος.
Η προσπάθεια είναι ξεκάθαρη και τα λεφτά που θα μαζέψουμε θα φέρουν το καράβι στο Ρέθυμνο και εάν δεν γίνει 1.500.000 ευρώ θα επιστραφούν πίσω, εγγυάται ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης.
Έχω συμμετάσχει σε συναντήσεις με τους θεσμικούς του νομού μας και τους ανθρώπους της Cretan Ferries και έχω καταλάβει ότι η προσπάθεια είναι σοβαρή και πρέπει να ασχοληθούμε σοβαρά να πετύχουμε όλοι το στόχο να έρθει το καράβι, γι’ αυτό σας κάλεσα όλους εδώ. Εάν δεν μαζευτούν το αργότερο σε ένα μήνα τα λεφτά, καράβι δεν ξαναβλέπουμε στο Ρέθυμνο».