Με κύριο στόχο την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας στα ζητήματα σχολικού εκφοβισμού τα κέντρα αγγλικών «Ασημένιας Φήταμ» αφιέρωσαν τη φετινή χρόνια σε μια εκστρατεία «Anti-Bullying».
Για την πρωτοβουλία αυτή σε σχετική ανακοίνωση τονίζεται: «Πάντα στο πλευρό των παιδιών από το 1976, τα Κέντρα Αγγλικών «Ασημένια Φήταμ» φροντίζουν να εξελίσσονται μαζί με τους μαθητές τους μέσα από νέους στόχους που θέτουν με σκοπό τη βελτίωση τόσο σε γλωσσικό όσο και σε βιωματικό επίπεδο. Είναι γεγονός πλέον ότι εξαπλώνεται σε παγκόσμια κλίμακα ο σχολικός εκφοβισμός (bullying) ανάμεσα σε μαθητές. Φέτος, πέρα από τους καθιερωμένους ετήσιους εορτασμούς (Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, Roald Dahl Day, Ημέρα Ειρήνης, Ημέρα Ζώων, Νύχτα του Γκάι Φωκς, Halloween, Ημέρα Ευχαριστιών, Ημέρα Περιβάλλοντος κ.ά.), τα Κέντρα Αγγλικών Φήταμ αφιερώνουν το σχολικό έτος 2014-2015 σε μία εκστρατεία Anti-bullying. Σκοπός της εκστρατείας αυτής είναι η ενημέρωση και κινητοποίηση των μαθητών αλλά και η ευαισθητοποίηση της κοινωνίας μέσα από κατάλληλες θεματικές εκδηλώσεις και δράσεις που αποσκοπούν στην πρόληψη και αντιμετώπιση του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού σε όλες του τις μορφές (σωματική, λεκτική, διαδικτυακή κ.ά.).
Ομάδα Εθελοντών Anti-Bullying
Όλες οι δράσεις Anti-bullying υποστηρίζονται από Ομάδα Εθελοντών, η οποία απαρτίζεται από μαθητές, μικρούς και μεγάλους, που διαθέτουν ιδιαίτερο ζήλο και θέλουν να προσφέρουν απλόχερα βοήθεια καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. Το Νοέμβριο, η ομάδα δούλεψε πυρετωδώς ετοιμάζοντας εκατοντάδες χαριτωμένες τσάντες που συνοδεύονται από κάρτες με χαμογελαστές φατσούλες όπου στο πίσω μέρος αναγράφονται μηνύματα φιλίας και αλληλεγγύης. Οι τσαντούλες αυτές μοιράστηκαν σε όλους τους μαθητές και τους οικείους τους με σκοπό να επιστραφούν γεμάτες τρόφιμα και είδη προσωπικής φροντίδας. Στη συνέχεια οι τσαντούλες, καθώς συγκεντρώνονται, δημιουργούν ένα εναλλακτικό Χριστουγεννιάτικο δέντρο που ακτινοβολεί από θετική ενέργεια και θα κοσμεί τα Κέντρα Αγγλικών Φήταμ σε Ρέθυμνο και Ατσιπόπουλο έως ότου μεταφερθούν οι τσάντες από την Ομάδα Εθελοντών στο Κοινωνικό Παντοπωλείο της πόλης μας. Αντίστοιχη κοινωνική δράση που διοργανώθηκε πέρυσι από τα Κέντρα Αγγλικών Φήταμ, στέφθηκε από μεγάλη επιτυχία, καθώς συγκεντρώθηκε πάνω από ένας τόνος σε αγαθά.
Σειρά δραστηριοτήτων Anti-Bullying
Οι δραστηριότητες Anti-bullying έχουν ήδη ξεκινήσει από το Σεπτέμβριο με τη δημιουργία σλόγκαν και διαγωνισμό δημιουργίας πόστερ Anti-bullying τα οποία κοσμούν τους τοίχους των σχολείων. Το T-Shirt της Ομάδας Εθελοντών έχει επίσης σχεδιαστεί από μαθητές στα πλαίσια αντίστοιχου διαγωνισμού που ανέδειξε νικήτριες τις μαθήτριες Κωνσταντίνα Δημήτρη και Μαριλένα Γιανκούλα της τάξης Lower. Ακόμα και η Ημέρα των Ευχαριστιών γιορτάστηκε με τη δημιουργία μίας γαλοπούλας-project, που φιλοξένησε πάνω στα φτερά της μηνύματα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Με αντίστοιχη θεματολογία ακολουθεί η Μεγάλη Χριστουγεννιάτικη Γιορτή αφιερωμένη όπως πάντα στην Ημέρα του Παιδιού, την Κυριακή 14 Δεκεμβρίου στο κινηματοθέατρο «Παντελής». Οι δραστηριότητες θα συνεχιστούν όλο το σχολικό έτος και θα ολοκληρωθούν το ερχόμενο καλοκαίρι».