Στο ποδόσφαιρο υπάρχουν και οι ήττες. Ο Ερμής γνώρισε την πρώτη του στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, αλλά στο θεσμό του κυπέλλου από τον ΠΟ Ατσαλένιο με 2-1. Οι Ρεθεμνιώτες αγωνίστηκαν στο Ηράκλειο με πολλές αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα, δεν ήταν καθόλου κακοί αλλά πλήρωσαν ένα κενό διάστημα στις αρχές του β’ ημιχρόνου.
Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη, παρ’ ότι ξεκίνησε συνετά και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 0-1 χάρη στο γκολ του Δομίνικου Πλουσή, δεν κατόρθωσε να το κρατήσει στην επανάληψη.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το ένα λάθος στην άμυνα και το φοβερό σουτ του πρώην παίκτη του Ερμή, Σταθόγλου και μέσα σε ένα δίλεπτο (47′- 49′) είχαν κατορθώσει να γυρίσουν «τούμπα» το ματς.
Ήταν φανερό ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει στις δάφνες του 0-1. Αμέσως μετά το 50ο λεπτό προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα. Ο ΠΟΑ αρχικά θέλησε να σημειώσει ένα τρίτο γκολ και έπειτα, όσο περνούσε ο χρόνος φρόντισε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Ματαλιωτάκη. Μόνο προς το τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι παίκτες του Ερμή να απειλήσουν κυρίως με κάποια μακρινά σουτ.
Δεν θα στοιχίσει η ήττα – Προέχει το πρωτάθλημα
Αυτή η ήττα βέβαια, δεν θα στοιχίσει τόσο στην ομάδα των Ζωνιανών. Φυσικά ο αποκλεισμός δεν αλλάζει και ο Ερμής πετιέται έξω από μία διοργάνωση που θα ήθελε να προχωρήσει όμως, κακά τα ψέματα, η μεγάλη εικόνα είναι το πρωτάθλημα.
Από την άλλη πλευρά, ο ΠΟΑ έχει το προνόμιο να συμμετάσχει στις 13 Νοέμβρη στη 2η αγωνιστική, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηλυσιακό (κέρδισε με 4-2 στα πέναλτι τον Ιωνικό (2-2 η κανονική διάρκεια και τα πέναλτι).
ΠΟΑ και Ερμής θα τα «ξαναπούν» σε περίπου δυο εβδομάδες, αυτή τη φορά στα Ζωνιανά στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.
Καλύτερη είσοδο ο Ερμής
Στα του αγώνα, ο Ερμής ήταν η ομάδα που μπήκε και πάλι πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 11′ ο Σεχολάρι βρέθηκε σε απόσταση βολής, σούταρε όμως ο Ματαλιωτάκης απέκρουσε. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης θέλησε να σκοράρει όμως το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ.
Στο 14′ ήταν η σειρά του ΠΟΑ να επισκεφθεί την περιοχή του Ανδρεαδάκη όμως το σουτ που έκανε έφυγε λίγο άουτ.
Στο 25′ ο Β. Πλουσής κινήθηκε όμορφα από δεξιά, έβγαλε μια ωραία σέντρα όμως τόσο ο Σεχολάρι όσο και ο Μέμος, δεν κατόρθωσαν να προλάβουν για να στείλουν με προβολή την μπάλα στα δίχτυα.
Στα αποδυτήρια με γκολ
Το ημίχρονο έκλεισε με γκολ για τους φιλοξενούμενους… Στο 45′ ήταν η εξαιρετική επέλαση του Μέμου από τα δεξιά, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα και ο Δ. Πλουσής σαν γνήσιος σέντερ φορ πηδώντας στην πλάτη ελλιπούς άμυνας των γηπεδούχων, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Γκολ από τα αποδυτήρια…
Όσο ιδανικά έκλεισε το α’ σαρανταπεντάλεπτο για τον Ερμή, τόσο αποκαρδιωτικά άνοιξε το β’. Ήταν το 47ο λεπτό όταν ο Αμπντουραχμάνι εκμεταλλεύτηκε τη λάθος κεφαλιά του Χατζηβασίλη (θέλησε να την επιστρέψει στον Ανδρεαδάκη). Ο Αμπντουραχμάνι, πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και με «λόμπα» κατόρθωσε να ισοφαρίσει.
Τα πανηγύρια δεν είχαν σταματήσει ακόμα στο Ατσαλένιο και ο ΠΟΑ κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο πρώην παίκτης του Ερμή, ο Σταθόγλου, είδε λίγο κενό διάστημα, «όπλισε» και με σουτ-«βολίδα» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανδρεαδάκη γράφοντας το 2-1.
Ο ΠΟΑ βλέποντας ότι ο Ερμής προσπαθούσε να αναδιοργανωθεί, θέλησε να τον «τελειώσει». Στο 51′ από τη σέντρα του Αμπντουραχμάνι, ο Πετράς δίχως να μαρκάρεται κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ, ενώ στο 57′ χάθηκε νέα ευκαιρία από τους γηπεδούχους, όταν ο Παπαδομιχελάκης πάσαρε στον Φραγκιαδάκη με τον Ανδρεαδάκη να αποκρούσει το κοντινό πλασέ.
Φτάσαμε στο 77′ για να πετύχει κάτι αξιόλογο επιθετικά ο Ερμής. Ο Β. Πλουσής εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Σεχολάρι κέρδισε την κεφαλιά στο β’ δοκάρι όμως στάθηκε άτυχος, καθώς η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Ματαλιωτάκη.
Στο 89′ ο Παπαδομιχελάκης, σούταρε με δύναμη άστοχα.
Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του κ. Ντοκάκη.
ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ (Κρασανάκης): Ματαλιωτάκης, Πετράκης, Παπαδομιχελάκης, Γενιτσαρίδης, Βρεττός, Πετράς, Αμπντουραχμάνι, Χαρίτος (61′ Μπουτσάκης), Σταθόγλου (75′ Γιαννόπουλος), Φραγκιαδάκης (69′ Σακλαμάκης).
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (Πετράκης): Ανδρεαδάκης, Γεμιστός, Γιακουμάκης, Λαδιανός (46′ Χριστοδούλου), Λογοθέτης, Μέμος, Β. Πλουσής (78′ Σκουτέλης), Δ. Πλουσής, Προβυδάκης, Σεχολάρι, Χατζηβασίλης.
Αναλυτικά…
Τα δύο λεπτά που στοίχισαν…
ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΕΡΜΗΣ ΣΤΟ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟ (2-1) ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ
Την πρώτη του ήττα, έστω και στο θεσμό του κυπέλλου, γνώρισε ο Ερμής μέσα στο Ατσαλένιο με σκορ 2-1.
Οι Ηρακλειώτες κατόρθωσαν να κάνουν την ανατροπή και να γυρίσουν ένα παιγνίδι για το οποίο, απέδειξαν πως το ήθελαν πολύ.
Φυσικά ο Ερμής, μονάχα αδιάφορος δεν έδειξε. Προηγήθηκε με τον Δομίνικο Πλουσή που επέστρεψε με γκολ, ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν και οι υπόλοιπες «ρεζέρβες», οι οποίες είχαν πολύ καλά διαστήματα όμως, όσο περνούσε ο χρόνος, έδειχναν ότι ξεφούσκωναν, πράγμα φυσιολογικό όταν λείπει η φυσική κατάσταση του αγώνα.
Είναι χαρακτηριστικό ότι, ο Γιώργος Πετράκης χρησιμοποίησε 9 παίκτες στο βασικό σχήμα, που συνήθως δεν παίρνουν φανέλα βασικού. Η καλή τους απόδοση όμως «στιγματίστηκε» από ένα δίλεπτο κακής συγκέντρωσης. Χρειάστηκε ένα τόσο μικρό χρονικό διάστημα (47′ – 49′) για να χάσουν τον έλεγχο και να γίνει η ζημιά.
Οι Ρεθεμνιώτες είχαν προλάβει να σκοράρουν στο 45′ και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.
Σχεδόν με την έναρξη της επανάληψης, ήρθε το γκολ της ισοφάρισης από ένα λάθος γύρισμα του Χατζηβασίλη προς τον Ανδρεαδάκη και ο Ματαλιωτάκης που καραδοκούσε το εκμεταλλεύτηκε.
Δύο λεπτά αργότερα (47′) ήρθε και το 2-1 από τον Σταθόγλου για να δώσει τη νίκη πρόκριση στον ΠΟΑ.
Λεπτομέρειες για τον αγώνα και τους υπολοίπους του κυπέλλου μπορείτε να διαβάσετε στη σελ. 17.
Απέκτησε τον αμυντικό Ραπτάκη
Σε μία μεταγραφική κίνηση προχώρησε ο Ερμής το βράδυ της Κυριακής. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα επικύρωσε στην ουσία την μεταγραφή του Δημήτρη Ραπτάκη του έμπειρου αμυντικού που έχει αγωνιστεί στον ΟΦΗ. Ο ποδοσφαιριστής μάλιστα, βρέθηκε στις κερκίδες του Ατσαλένιου και παρακολούθησε αγωνιζόμενος τους νέους του συμπαίκτες.
Στην ανακοίνωσή της, η διοίκηση του Ερμή αναφέρει λακωνικά: «Ο ΑΟ Ερμής Ζωνιανών ανακοινώνει την απόκτηση του Ραπτάκη Δημήτρη και του εύχεται κάθε επιτυχία σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο».