Τον αποκλεισμό από την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών γνώρισε ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου. Οι «κίτρινοι» είχαν πολύ δύσκολο έργο στον Β’ Όμιλο Αττικής και με 3 ήττες σε ισάριθμα ματς έμειναν εκτός 8άδας.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη αγωνίστηκε ουσιαστικά με την ομάδα των Εφήβων, συναντώντας τρεις πάρα πολύ καλούς και δυνατούς συλλόγους. Ο ΝΟΡ ηττήθηκε με 12-7 από το ΝΟ Χανίων, με 13-5 από τον Πανιώνιο και με 10-3 από τον Ολυμπιακό και με 0 βαθμούς βρέθηκε στην 4η θέση. Την πρόκριση πανηγύρισαν οι Ολυμπιακός, Πανιώνιος, καθώς ο ΝΟ Χανίων έχασε και τα δύο ματς στο γκολ.
Ουσιαστικά οι Ρεθεμνιώτες εντόπισαν αδυναμίες και προβλήματα στα τρία πολύ απαιτητικά παιχνίδια, τα οποία καλούνται να διορθώσουν για να δώσουν το «παρών» στο πρωτάθλημα των Εφήβων.
Από κει και πέρα, οι 8 ομάδες της τελικής φάσης είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Παλαιό Φάληρο (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Ολυμπιακός, Πανιώνιος (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΝΟ Πατρών (από τον Όμιλο Βόλου). Η τελική φάση θα διεξαχθεί 28-30 Απριλίου και η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23 Μαρτίου.
Κώστας Φιτσανάκης: «Παιχνίδια οδηγός για την κατηγορία των Εφήβων»
Ο προπονητής του ΝΟΡ επεσήμανε πως η ομάδα του είχε καλή παρουσία, κάτι που όμως δεν φάνηκε στα αποτελέσματα. Ουσιαστικά αυτά τα ματς θα βοηθήσουν την προετοιμασία των «κιτρίνων» εν όψει της κατηγορίας των Εφήβων.
«Συνυπολογίζοντας τις απουσίες που είχαμε σε αυτά τα παιχνίδια, η παρουσία μας ήταν θετική. Στα περισσότερα ματς παίξαμε καλά, αν και αυτό δεν αποτυπώνεται στα τελικά αποτελέσματα. Όμως είχαμε μια καλή παρουσία, βλέποντας κάποια πράγματα στα οποία έχουμε ελλείψεις και σε αυτό βοήθησε το πολύ καλό επίπεδο των υπόλοιπων ομάδων. Ήταν ένας καλός οδηγός για το πρωτάθλημα στην κατηγορία Εφήβων, αφού ουσιαστικά αυτή η ηλικιακή κατηγορία αγωνίστηκε σε αυτή τη διοργάνωση».
Τα αποτελέσματα και τα φύλλα αγώνων του ΝΟΡ
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 12-7
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 3-1, 3-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Μπουγιούρης 4, Πίσσας 3, Τζαγκαράκης, Κολυβάκης, Βοσκάκης, Κυριακάκης, Γαβαλάς, Ψαρρός, Ζουράρος, Φοδελιανάκης, Παπαδάκης.
Πανιώνιος – ΝΟ Ρεθύμνου 13-5
Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-1, 3-1, 3-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Πίσσας 1, Τζαγκαράκης 2, Κολυβάκης 1, Παπαδάκης 1.
Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 10-3
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 2-1, 5-0.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Τζαγκαράκης 1, Κολυβάκης 1, Κυριακάκης 1.
Το πανόραμα του Β’ Ομίλου Αττικής
1η αγωνιστική
Πανιώνιος – Ολυμπιακός 6-14
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 12-7
2η αγωνιστική
Πανιώνιος – ΝΟ Ρεθύμνου 13-5
ΝΟ Χανίων – Ολυμπιακός 10-11
3η αγωνιστική
ΝΟ Χανίων – Πανιώνιος 9-10
Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 10-3
Η βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. Ολυμπιακός 9 3-0-0 35-19
2. Πανιώνιος 6 2-0-1 29-28
3. ΝΟ Χανίων 3 1-0-2 31-28
4. ΝΟ Ρεθύμνου 0 0-0-3 15-35
Το ρόστερ των Νέων Ανδρών του ΝΟΡ
Γιώργος Μπουγιούρης Π 1998
Χριστόφορος Πίσσας Π 2000
Νίκος Τζαγκαράκης Π 2000
Επαμεινώνδας Κολυβάκης Π 2000
Στέλιος Βοσκάκης Π 2003
Σέπο Κυριακάκης Α 2001
Κωνσταντίνος Γαβαλάς Π 2001
Μάρκος Ψαρρός Τ 2001
Βασίλης Ζουράρος Φ 2002
Μανώλης Φοδελιανάκης Α 2002
Νίκος Παπαδάκης Π 2002